SPIN

Spektakle „W krainie króla lwa”, „Bajki” oraz „Dziady”

Aneta Borkowska niedziela, 20 października 2019, 12:24 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza 14 i 15 listopada o godz. 8.40 oraz 10.10 na spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży „W krainie króla lwa”, „Bajki” oraz „Dziady” w wykonaniu Teatru Współczesnego z Krakowa.

„W krainie króla lwa”

Któż z nas nie zna pięknej, filmowej opowieści o małym, ciekawym świata lwiątku, które – za sprawą knowań swego stryja – musi opuścić lwią ziemię i udać się na wygnanie? Podczas pełnej przygód podróży, nasz dzielny bohater poznaje swoje miejsce w „wielkim kręgu życia”, zaskarbia sobie nowych towarzyszy i pokonuje wiele przeszkód by w końcu zmienić się w króla zwierząt. Wzruszająca historia na motywach jednego z najpopularniejszych animowanych filmów w historii – „Króla Lwa”, opowiedziana w autorskim scenariuszu za pomocą egzotycznych kostiumów, profesjonalnych masek i pulsujących, etnicznych rytmów, przeniesie widzów w kolorowy świat afrykańskiej sawanny. Niepowtarzalnego wymiaru widowiska dopełnią żywiołowo wykonane piosenki połączone z precyzyjną choreografią, które wzbogacą teatralną inscenizację dostarczając najmłodszym widzom wielu niezapomnianych wrażeń.

Ignacy Krasicki „Bajki.”

Spektakl inspirowany najpopularniejszymi bajkami autora: m.in.: ” Ptaszki w klatce”, „Szczur i kot”, „Pan i pies”, ” Kruk i lis” i wiele innych. Reżyser spektaklu , podobnie jak autor, piętnuje ludzkie wady obrazując je na zwierzęcych bohaterach. Spektakl z bogatą oprawą muzyczną i barwnymi kostiumami.

„Dziady”

Do cmentarnej kaplicy w środku nocy zakrada się grupa wieśniaków. Idą na Dziady. Idą spotkać bliskich zmarłych, raz jeszcze uronić łzy po ich stracie, umocnić swą wiarę w ich szczęśliwy spoczynek wieczny. Wtajemniczeni przez Guślarza wezmą udział w pradawnym obrzędzie – seansie obcowania z duchami zmarłych, tych których kochali i tych których nienawidzili. Im ale i niechętnemu pogańskim zabobonom Księdzu, ukaże się tej nocy tajemnicze Widmo, które zdradzi swój bolesny sekret. Ujawni historię tragicznego w skutkach zawodu miłosnego. Niegdysiejszy nieszczęśliwy kochanek w kolejnym, jakże odmienionym wcieleniu uwięzionego poety Konrada, rzuci wyzwanie Bogu i światu. Uwierzy, że jest w stanie uszczęśliwić swój naród, że zdoła przynieść wybawienie zniewolonej ojczyźnie. „Dziady”, wielowątkowe klasyczne dzieło, to w pierwszym rzędzie próba poetyckiego zapisu zanikającej obrzędowości i szczere zwierzenie z osobistej, uczuciowej tragedii. To również manifest gorącego patriotyzmu i niezgody na okrucieństwo mechanizmów historii. Ambicją twórców najnowszej produkcji Teatru Współczesnego jest próba przełożenia cennej tradycji literackiej na wrażliwość współczesnego widza, a dzięki temu wciągnięcia go w świat wyobraźni poety. Celem oryginalnego kolażu obrazów z „Dziadów” wileńsko-kowieńskich, wzbogaconego fragmentami scen z części III, jest przybliżenie dzisiejszemu młodemu odbiorcy fenomenu mickiewiczowskiego dzieła.

reklama CKiS

Możliwość komentowania jest wyłączona.