SPIN

VI Letni Festiwal pod Muralem

Aneta Borkowska wtorek, 21 czerwca 2022, 07:17 Kultura

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza kolejną odsłonę cyklu Letni Festiwal pod Muralem. W tym roku placówka przygotowała 5 koncertów dla mieszkańców.

1 lipca o godzinie 21. – Muzyka łączy pokolenia

„Muzyka łączy pokolenia” to program, w którym będzie można usłyszeć najznamienitsze przeboje polskiej sceny rozrywkowej ostatnich kilku dekad. W koncercie swoje solowe talenty zaprezentują aktorzy Teatru ES m.in: Dorota Kaczorek, Klaudia Borejko, Olga Wujkowska, Zuzanna Wrzosek, Klaudia Karpińska, Wiktoria Nowosielska i inni, którym na scenie akompaniować będzie Orkiestra Teatru ES w składzie: Daniel Popek, Andrzej Maleńczuk, Marek Matwiejczyk, Krzysztof Chromiński i Robert Protasewicz.

Koncert to swoista podróż po muzycznych inspiracjach solistów, którzy sami dobierali repertuar chcąc pokazać co im w duszy gra, nie rzadko zaskakując słuchacza. Wszystko w całość zebrał i poukładał Robert Protasewicz, który także czuwa nad muzycznymi aranżacjami.

8 lipca o godzinie 21. – Holy Water

Holy Water powstał w 2005 roku w Łomży. Muzyka zespołu to stylistyka zdecydowanie osadzona w konwencji blues-rock, oparta o własną twórczość muzyczną i tekstową oraz wzbogacona o brzmienia zespołów tego gatunku z lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Od momentu powstania do chwili obecnej, zespół zdobył całkiem spory bagaż doświadczeń, występując na różnych scenach w kraju i za granicą. Należy tu wspomnieć m.in. o imprezach takich jak Noc Bluesowa w Rawie Mazowieckiej, Rock May Festiwal w Skierniewicach, Jazz & Blues Festival w Levicach na Słowacji, X Rhythm & Blues Festival w Nyirbator na Węgrzech, Blues nad Bobrem, Suwałki Blues Festiwal, cykl koncertów na Łotwie, prezentujący polską twórczość blues-rockową. Właśnie dzięki tym wszystkim doświadczeniom i systematycznej pracy, jesienią 2015 roku została wydana pierwsza płyta zespołu, zatytułowana „Mania Wolności”. Kolejne dwa lata pracy zaowocowały drugim z kolei albumem „Nie ma Bluesa w Łomży”. W chwili obecnej, już z nowym basistą i wokalistą, grupa pracuje nad kolejnym trzecim już wydawnictwem CD, które ukaże się w połowie 2022 roku.

Skład zespołu:
Marcin Pawelczyk – śpiew
Bernard Krasuski – gitara
Grzegorz Wądołkowski – gitara basowa
Paweł Czerwonko – perkusja

15 lipca o godzinie 21. – Sviatyj

Sviatyj to mistyczny, muzyczny szeptun. Galician Voodoo Blues. Muzyka z serca, głos z trzewi, słowa przodków. Jest w tym spirytualizm, jest rytm i słowo, są proste ludowe pieśni o złamanej miłości. Tylko w noc i tylko z otwartym sercem. „Jest jakieś metafizyczne połączenie między Galicją, a Arkansas, między Bugiem, a deltą Mississippi. Tam na styku folkloru, bluesa, cienia starych cerkwi i rytuałów voodoo stoi Sviatyj”.

Skład zespołu:
Bronisław Szałański – saksofon tenorowy, klarnet
Mateusz Piliszko- akordeon
Wojciech Fil – wokal, gitara, bęben, tamburyn

22 lipca o godzinie 21. – Cudowny świat operetki

Niezwykły koncert przebojów operetkowych, operowych, musicalowych, oraz piosenek i przebojów światowego repertuaru w wykonaniu solistów Teatru Muzycznego w Lublinie i muzyków Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oddział w Lublinie. W programie usłyszymy piosenki 20-lecia międzywojennego, m.in: Powróćmy jak za dawnych lat, Miłość Ci wszystko wybaczy, Zimny drań, Pierwszy znak, Już nie zapomnisz mnie oraz arie i duety operowe, operetkowe i musicalowe, m.in: Carmen, Hrabina Marica, Wesoła wdówka, Nędznicy, My Fair Lady, Skrzypek na dachu, Clivia. W koncercie nie zbraknie tez znanych i lubianych przebojów filmowych i hitów światowego repertuaru.

wykonawcy:
Mariola Zagojska – sopran
Patrycjusz Sokołowski – baryton
Agnieszka Schulz-Brzyska – fortepian
Magdalena Maciąg – skrzypce
Krzysztof Pachla – klarnet, saksofony

29 lipca Projekt Volodia o godzinie 21. – Piosenki Lwowskie

Pocztówka ze Lwowa – to czwarty album Projektu Volodia rodem z Wrocławia, który sięgnął do bardzo bogatego zbioru lwowskich piosenek, nie tylko z okresu 20-lecia międzywojennego, ale również tych napisanych w późniejszym czasie przez twórców, rodowitych Lwowiaków – już na emigracji. Projekt Volodia powstał w 2007 roku. Po pozytywnym przyjęciu przez odbiorców wydanej w 2011 roku pierwszej płyty pt. „Piosenki Włodzimierza Wysockiego” oraz sukcesach na koncertach w całym kraju, muzycy przygotowali nowy materiał, który wypełnił drugi album pt. „To męski świat” – wydany w 2013 roku. Na płycie poza brawurowo zaaranżowanymi utworami takich wykonawców jak Leonard Cohen, Tom Waits czy Tiger Lillies pojawiły się własne kompozycje do twórczości Andrzeja Bursy, czy nieznanych frywolnych wierszy Broniewskiego. W 2018 roku Projekt Volodia wydał kolejną płytę zatytułowaną „Nie chcę być poetą”. Stworzono muzykę do wierszy Władysława Broniewskiego, Andrzeja Bursy, Czesława Miłosza, a także do tekstów Romana Kołakowskiego i Janusza Kasprowicza. W tym samym roku zespół zaczął koncertować z nowym programem „Szemrane piosenki”, będącym interpretacjami utworów Stanisława Grzesiuka. W 2020 roku premierę miała czwarta płyta Projektu Volodia „Pocztówka ze Lwowa”, na której zarejestrowane zostały popularne piosenki przedwojennego Lwowa oraz utwory powstałe po II Wojnie Światowej napisane przez m.in. twórców wchodzący w skład „Lwowskiej Fali” – na emigracji.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.