SPIN

Koncert Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Ojcowizna”

Aneta Borkowska niedziela, 20 listopada 2022, 07:24 Kultura

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 27 listopada (niedziela) o godz. 15. do sali „Podlasie” na koncert Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Ojcowizna”.

Polski Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna” został założony wiosną 2017 r., a swoją siedzibę ma w Niemenczynie koło Wilna. Zespół składa się z ponad siedemdziesięciu osób, uczęszcza doń kilka pokoleń – rodzice i dzieci, bracia i siostry. Zespół wyróżnia się od innych zespołów ludowych tym, że promuje lokalny koloryt ludowy, opiera się na dawnych pieśniach, nadając im nowe aranżacje. Repertuar zespołu składa się przede wszystkim z pieśni i tańców ludowych z terenów Wileńszczyzny, a także pieśni i tańców ogólnopolskich czy też autorskich.

Zespół niejednokrotnie gościł w Polsce, między innymi w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Toruniu, Szczecinie, Policach, Lidzbarku Warmińskim, Bartoszycach, Drohiczynie i innych miastach. Zespół miał zaszczyt śpiewać w Belwederze na spotkaniu z Prezydentem Rzeczypospolitej Polski Andrzejem Dudą czy też podczas otwarcia Ambasady Polskiej w Wilnie.

„Ojcowizna” nagrała teledyski do piosenek „Jechałam przez lasy”, „Na jarmarku”, „Jedna góra”, „Gore gwiazda”, a także brała udział w nagraniu teledysku „Marsz Mokotowa”.

W kwietniu 2019 r. w Wilnie, na scenie Domu Kultury Polskiej, zespół wystawił widowisko pt. „Stary album mówi wiele…”, nawiązujące swym programem do losów ludzi z Wileńszczyzny, upamiętniające ich drogi ku niepodległości, ich trudny los wygnańców. Poprzez taniec, śpiew i przy pomocy multimediów zostały przypomniane sylwetki osób, które pozostały na tej ziemi na dobre i złe. Zaś 5 listopada br. w Wilnie z okazji jubileuszu 5-lecia zespół przygotował dla widzów nową premierę: widowisko muzyczne pt.„Tylko miłość“.

W Siedlcach zespół wystąpi z wiązanką pieśni i tańców ludowych z terenów Wileńszczyzny oraz przedstawi fragmenty widowiska „Tylko miłość”.

Kierownik i dyrygent zespołu – Wioletta Leonowicz
Choreograf – Teresa Andruszkiewicz
Kierownik kapeli i kompozytor – Krzysztof Stankiewicz

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.