SPIN

Nowa energia dla mieszkańców Miasta Siedlce

Aneta Borkowska środa, 3 kwietnia 2024, 07:52 Siedlce

Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o. wskazuje drogę do zrównoważonej i ekologicznej przyszłości.

Dlaczego warto inwestować w zrównoważoną energetykę i po co nam właściwie zielona energia? Dlatego, że ma to olbrzymi wpływ na nasze portfele.

Nie patrz w górę

Wszyscy obserwowaliśmy, jakich burzliwych zmian doznał świat w ostatnich latach. Po prostu stanął na głowie.
Niestety, niektórzy wciąż negują zgubny wpływ człowieka na klimat i środowisko. Fakty są jednak bezwzględne. W ciągu ostatnich 30 lat nasza cywilizacja wyprodukowała więcej CO2 niż w całej wcześniejszej historii ludzkości. Wysoko rozwinięty świat już dawno zauważył konieczność walki z emisjami ze spalania paliw kopalnych. Pierwszym systemem do ich ograniczania jest EU ETS (od 2005 r.).
Musimy także pamiętać, że paliwa kopalne nie są zasobem nieskończonym i powoli się kończą. Już teraz wydobywamy je z coraz większym trudem. To winduje ich cenę i nie ma się co łudzić – będą coraz droższe. Mamy więc tylko jedną logiczną alternatywę – uniezależniać się od importu, czyli ograniczać ich zużycie i stawiać na odnawialne źródła, z których energia jest najtańsza. Musimy to robić rozsądnie, w miarę szybko i oddolnie, lokalnie – także w Siedlcach.

Kluczem jest samowystarczalność

W energetyce nie ma bowiem łatwych rozwiązań, a ci którzy publicznie takowe podają zwyczajnie mijają się z prawdą.
W nadchodzących latach musimy zmienić swoje podejście do wielu aspektów życia. Musimy m.in. przestawić się na samowystarczalność energetyczną, a to wiąże się ze zwiększeniem i zmianą typu mocy wytwórczych. Potrzebujemy dobrych rozwiązań systemowych w całej Polsce – nie tylko budowy elektrowni jądrowych, ale także zrozumienia przez samorządy, jak ważne są oddolne inicjatywy związane z energetyką.
Na szczęście w Siedlcach od kilku lat rozumie się te wyzwania bardzo dobrze, a miejskie spółki ściśle współpracują ze sobą, żeby sprostać im w bardzo bliskiej przyszłości. Większość związanych z tym inwestycji już jest realizowana!
Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach (PE) od kilku lat podejmuje intensywne działania, by dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości, a ich pozytywne efekty odczują wszyscy siedlczanie. Już za kilkanaście dni zostanie uruchomiona kogeneracja gazowa, planujemy inwestować w magazyn ciepła, w najbliższym czasie także w fotowoltaikę i pompę ciepła.

W stronę tańszej energii

– Skąd taki kierunek? To kwestia nie tylko odpowiedzialności za środowisko i służebnej roli naszej spółki wobec mieszkańców Siedlec, ale muszę też szczerze przyznać, że bardzo wysokich wymagań stawianych przez prezydenta Andrzeja Sitnika, który prawnie reprezentuje właściciela spółki, czyli miasto Siedlce. Prezydent Sitnik od samego początku postawił przede mną i całą naszą spółką jasne cele. Kolokwialnie rzecz ujmując mieliśmy stanąć na głowie, żeby mieszkańcy Siedlec jak najmniej płacili za ogrzewanie i ciepłą wodę – wyjaśnia Marzena Komar, prezes PE.
Z rozmowy z nią wynika, że właśnie z tych powodów w latach 2021-2023 przeprowadzono ogrom inwestycji modernizujących dotychczasowe i rozwijających bardziej efektywne źródła energii. Przeznaczono na to już blisko 65 mln zł, a dofinansowanie zewnętrzne (bezzwrotne dotacje i tanie pożyczki) sięgnęło 43 mln zł. Efekty tych działań już za kilkanaście dni będą służyły mieszkańcom Siedlec. Kluczowym projektem jest kończąca się właśnie budowa nowej kogeneracji gazowej o mocy około 8 MWe. To inwestycja, która nie tylko zredukuje emisję CO2, ale zapewni również mieszkańcom korzyści. Dzięki sprzedaży prądu z kogeneracji PE rokrocznie dokłada do naszych rachunków za ogrzewanie. Jak ważne jest to przedsięwzięcie, pokazują twarde dane.
W ostatnich 10 latach niewielki zysk ze sprzedaży ciepła osiągany był tylko dwukrotnie (lata 2016-2017). W latach 2018-2022 poziom straty ze sprzedaży ciepła (czyli to, co PE dołożyło do naszych rachunków) wynosił od 2 do 8,5 mln zł. W bardzo trudnym roku 2023 strata na sprzedaży ciepła sięgnęła ponad 22 mln zł i została przez firmę pokryta ze sprzedaży energii elektrycznej, z której zysk operacyjny wyniósł prawie 65 mln zł.

Ceny ciepła w dół!

– My nie tylko patrzymy w przyszłość. Korzyści z tych dużych inwestycji odczujemy tu i teraz. Za chwilę uruchomimy kogenerację, dzięki której tylko na produkcji prądu spółka będzie zarabiać rocznie na czysto dodatkowe kilkanaście milionów zł. To są pieniądze, które zostaną w kieszeniach siedlczan, bo jesteśmy przedsiębiorstwem miejskim i najważniejszy dla nas jest interes mieszkańców – tłumaczy Marzena Komar i od razu dodaje: – Dzięki częściowej zmianie źródeł pozyskania energii oszczędzamy olbrzymie kwoty na emisjach CO2, bo ze spalania gazu są one prawie dwukrotnie mniejsze niż z miału węglowego. Do tego ceny gazu w końcu się unormowały i wróciły do poziomów sprzed 3 lat.
Potwierdzeniem tych słów jest procedowana właśnie przez PE w Urzędzie Regulacji Energetyki nowa taryfa cenowa. Po jej ostatecznym zatwierdzeniu przez Prezesa URE już w 2024 r. ceny energii cieplnej ulegną w Siedlcach obniżeniu!
Skala działań modernizacyjnych w PE jest olbrzymia i przyniesie namacalne korzyści mieszkańcom Miasta Siedlce.
Przedstawicielka miejskiej spółki zaznacza także, że w ramach zmian w Ciepłowni Centralnej PE zainwestowało również w technologie redukujące emisje szkodliwych substancji, m.in. w modernizację instalacji oczyszczania spalin czy w konwersję kotłów węglowych na gazowe. Powstało także aż 2,5 km nowej sieci ciepłowniczej, do której już przyłączono nowych odbiorców. Najważniejsza inwestycja dotyczyła modernizacji sieci na odcinku 675 mb na osiedlu Młynarska.

Jak widać, od kilku lat w Siedlcach bardzo serio podchodzi się do idei zrównoważonej energetyki. Poważnie rozważana jest m.in. rozbudowa biogazowni w miejskiej oczyszczalni ścieków, a dzięki ścisłej współpracy miejskich spółek w PE już wkrótce ruszy największa inwestycja w dziejach Siedlec – warta około 160 mln zł budowa Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, na którą udało się uzyskać aż 130 mln zł dofinansowania (bezzwrotnej dotacji i bardzo taniej pożyczki)! ITPOK ma być domknięciem miejskiego systemu gospodarki odpadami i dodatkowym źródłem ogrzewania. Ciepło z ITPOK przyczyni się też do kolejnego zmniejszenia szkodliwych emisji, bo będą one do kilkudziesięciu razy mniejsze niż te ze spalania miału węglowego. Także dzięki ITPOK (inwestycja już się rozpoczęła, a zakład ruszy w 2027 r.) ceny odbioru śmieci przestaną w Siedlcach rosnąć, a nawet mogą ulec obniżeniu, bo dzięki niższym cenom Zakład Utylizacji Odpadów zaoszczędzi minimum 4 mln zł rocznie. To kolejne pieniądze, które zostaną w kieszeniach mieszkańców.

PE nie ogranicza się tylko do dużych projektów inwestycyjnych. Już wiosną tego roku firma zaangażuje się również w ekologiczne i innowacyjne działania prospołeczne i uruchomi projekt Zielone Siedlce, który przewiduje m.in. konkursy dla mieszkańców na finansowanie małych ogrodów i ogródków miejskich, czy akcje nasadzeń drzew. Dzięki takim inicjatywom PE pokazuje, że troska o planetę idzie w parze z dbałością o wspólnotę lokalną. Wskazuje także właściwą drogę ku zrównoważonej i ekologicznej przyszłości.

Pozyskane fundusze na inwestycje w PE w latach 2021-2023

NFOŚiGW
– Projekt pn. „Budowa kogeneracji gazowej o mocy około 8 MWe wraz z instalacją do wytwarzania chłodu, magazynem energii i siecią ciepłowniczą w Siedlcach”. Całkowity koszt inwestycji wynosi: 64 544 250,00 zł (brutto), w tym maksymalne koszty kwalifikowane to 52 455 000,00 zł (netto), z czego bezzwrotna dotacja to – 23 604 750,00 zł, zaś pożyczka z NFOŚiGW to 20 350 000,00 zł.

Zadanie pt. „Budowa Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych z Odzyskiem Energii”. Całkowity koszt inwestycji to 159 419 883 zł (brutto), z czego koszty kwalifikowane wynoszą 129 570 659 zł (netto). Dotacja to prawie 50%, zaś reszta to pożyczka.

Premia kogeneracyjna pochodząca z aukcji organizowanej przez prezesa URE w wysokości ponad 240 min zł wypłacana przez okres 15 lat.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.