SPIN

Więcej bezrobotnych w lutym

Beata Głozak środa, 17 marca 2010, 10:54 Siedlce
Stopa bezrobocia systematycznie rośnie. Zarejestrowanych bezrobotnych jest ogółem 7048. Fot. AB
Stopa bezrobocia systematycznie rośnie. Zarejestrowanych bezrobotnych jest ogółem 7048. Fot. AB

W porównaniu ze styczniem o ponad 200 wzrosła w lutym liczba osób bezrobotnych z terenu powiatu i miasta. Nie jest to jednak efekt masowych powrotów z zagranicy o czym alarmują w ostatnim czasie media ogólnopolskie.

Stopa bezrobocia cały czas podnosi się chociaż nadal jest niższa niż średnia krajowa. W ubiegłym miesiącu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Siedlcach zarejestrowało się 741 bezrobotnych osób a wyrejestrowało się 531. Liczba bezrobotnych wynosi 7 048 w tym kobiet: 3 375. Czy powinniśmy zatem obawiać się gwałtownego wzrostu liczby bezrobotnych?

– Wydaje mi się, że na razie nie – uspokaja Ewa Marchel, dyrektor PUP. Dodaje jednocześnie, że w najbliższym czasie powinny ruszyć prace sezonowe, w których znaczna część osób znajduje zatrudnienie. Mamy zatem kolejny przykład negatywnego wpływu zimy. Zazwyczaj o tej porze prace w budownictwie już trwały. Jednak, jak podkreśla Marchel, bardziej niż zima winni są ludzie.  Aż 188 osób spośród „nowych” bezrobotnych nie pracowało do tej pory nigdzie.

– Trzeba głośno mówić o tym, że część z nich w ogóle nie jest zainteresowana znalezieniem pracy i korzystania z programów aktywizacyjnych. Nie zgłaszają się do nas, wypadają ze statystyk a potem znowu przychodzą.

W siedleckim urzędzie pracy pod koniec minionego roku zanotowano wzrost o niemal 80 proc. liczby osób z prawem do zasiłku, czyli takich które przepracowały co najmniej rok.

bg

Powiadom o wpisie

Komentarze (1)

  1. nina dodano 9 lat temu

    nie rozumiem jak można mając około 30 lat ani razu nie pracować? A potem ci ludzie wyciągają rękę po moje pieniądze :/

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?