SPIN

Wielogórski: Powiat był wrażliwy na potrzeby

Beata Głozak czwartek, 29 kwietnia 2010, 14:05 Siedlce
Zygmunt Wielogórski, starosta siedlecki: Jestem przekonany, że jest to budżet dobry i optymalny. Fot. AB

Zygmunt Wielogórski, starosta siedlecki: Jestem przekonany, że jest to budżet dobry i optymalny. Fot. AB

28 kwietnia podczas sesji powiatu siedleckiego radni przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2009. Zdaniem większości z nich był to jeden z najlepszych budżetów w ostatnich latach. W sprawozdaniu podkreślano stały wzrost dochodów i pozyskanie środków zewnętrznych.

Zygmunt Wielogórski, starosta siedlecki zaznaczył, że  budżet był wrażliwy na potrzeby mieszkańców powiatu. – Przede wszystkim było to możliwe poprzez działanie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – podkreślił. – Ani przez chwilę nie zabrakło również pieniędzy na dom dziecka, działanie instytucji oświatowych i kulturalnych a oprócz tego wspomagaliśmy sport. Dodał, że pozyskano środki dla osób niepełnosprawnych, podwyżki dla nauczycieli i udało się podnieść o 15 proc. wynagrodzenie pracowników starostwa.

BYŁY PODWYŻKI I INWESTYCJE

– To ostatnie jest dla mnie, jako zarządcy, bardzo istotne, bo do tej pory robione to było rzadko. Ten rok był również rokiem w którym otrzymaliśmy pieniądze od ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na Narodowy Program Dróg Lokalnych, marszałka a także ponad milion złotych na budowę mostów – wyliczył Wielogórski.

Zadowoleni z wyników za rok 2009 byli radni Prawa i Sprawiedliwości. Tomasz Marciniuk, szef klubu zwrócił uwagę na najwyższą jak do tej pory kwotę 12 mln zł jaka została przeznaczona na inwestycje. Podkreślił również, że jego zdaniem głosowanie to jest w pewnym sensie podsumowaniem całej kadencji zarządu. – My zagłosujemy za – zakończył.

ZMOBILIZOWAĆ WYDZIAŁ

Henryk Brodowski: "Zarząd powiatu nie za dużo uzyskał środków z zewnątrz." Fot. AB

Henryk Brodowski: "Zarząd powiatu nie za dużo uzyskał środków z zewnątrz." Fot. AB

Entuzjazmu pozostałych radnych nie podzielał natomiast Henryk Brodowski z Klubu Radnych Ziemi Siedleckiej.

– Jeśli chodzi o zadania, które miały być wykonane to wykonane zostały. Zarząd powiatu jednak nie uzyskał za dużo środków z zewnątrz – stwierdził radny. Jego zdaniem przyczyna leży w kiepskim działaniu Wydziału Rozwoju Regionalnego. – Powołaliśmy go z nadzieją, że środki zewnętrzne będą do nas bardziej spływać a tak nie jest. Zarząd powinien Wydział zmobilizować – dodał. Brodowski zaznaczył również, że wobec radnych Klubu nie zastosowano dyscypliny i w sprawie udzielenia zarządowi absolutorium będą głosować „jak uważają”.
Mimo takich głosów wszyscy obecni radni pozytywnie ocenili wykonanie budżetu za rok 2009.

bg

Powiadom o wpisie

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?