SPIN

Logo gminy Kotuń to plagiat?

Beata Głozak poniedziałek, 26 lipca 2010, 21:01 Siedlce, Wydarzenia
Zwycięska praca konkursowa na logo gminy Kotuń, źródło: www.kotun.pl

Zwycięska praca konkursowa na logo gminy Kotuń, źródło: www.kotun.pl

W czerwcu na stronie internetowej gmina Kotuń zaprezentowała pracę, która wygrała w konkursie na logo gminy. Nie wiadomo jednak jak długo i czy w ogóle mieszkańcy gminy znakiem będą się cieszyć. Firma do logo której to kotuńskie jest podobne ma zwrócić się do  wójta Jana Kucia, aby logiem nie posługiwano się. A firmą tą są… Koleje Mazowieckie.

W czerwcu gmina Kotuń na swojej stronie internetowej ogłosiła rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie swojego logo.  Wygrała go mieszkanka Kotunia. Problem polega na tym, że praca ta jest bardzo podobna do logo Kolei Mazowieckich. Możliwe, że aż za bardzo.

PODOBNE LOGO

Niemal tydzień temu, na potrzeby jednego z artykułów zalogowałam się na stronie internetowej gminy Kotuń. Moją uwagę przykuła informacja dotycząca rozstrzygnięcia konkursu na opracowanie logo gminy. Zdziwienie z kolei wywołał widok pracy, która zajęła pierwsze miejsce. Podobnym znakiem posługują się bowiem Koleje Mazowieckie. Zadzwoniłam zatem do Urzędu Gminy w Kotuniu. I natrafiam na opór… Oficjalnie nikt w sprawie rozstrzygnięcia konkursu na logo wypowiedzieć się nie chciał. Nieoficjalnie usłyszałam, że ktoś miał w stosunku do zwycięskiej pracy mieszane uczucia, ale Komisja Konkursowa takich wątpliwości nie miała.

Logo Kolei Mazowieckich. Źródło: KM

Logo Kolei Mazowieckich. Źródło: KM

– Nie wiem kim pani jest, co pani chce ani o co pani chodzi – usłyszałam w słuchawce podniesiony głos Jana Kucia, wójta gminy Kotuń. – Jak  coś pani chce to niech pisze oficjalne pisma a nie do mnie dzwoni – dodał. Na odchodnym rzucił, że o czymś podobnym chyba ktoś mówił i zakończył rozmowę telefoniczną. Nie wiemy zatem nawet kiedy władze gminy projekt logo chcą zacząć wykorzystywać w celach promocyjnych lub czy już poczyniły w tym kierunku jakiekolwiek kroki. Na przesłane przeze mnie  formularza kontaktowego na stronie internetowej pytania  i wysyłam pytania do wójta. Odpowiedzi nie otrzymałam.

WÓJT NIC NIE POWIE

Podejście do tematu logo przez kotuńskiego wójta sprowokowało mnie do kontaktu ze spółką Koleje Mazowieckie. Ta oddała sprawę do swojego prawnika.

Dzisiaj, 6 dni od pierwszej rozmowy telefonicznej z Janem Kuciem, kotuńskim wójtem, próbowałam porozmawiać z nim kolejny raz.

– Dla mnie to logo jest autorskie i ja podobieństwa nie widzę. Nie będę z panią rozmawiał. Proszę do mnie napisać – usłyszałam. Kiedy przypomniałam, że moja wiadomość powinna  być w skrzynce mejlowej Urzędu wójt odpowiedział, że jest staroświecki i rzadko z niej korzysta. – Jak ktoś napisze list to wtedy odpowiadam – skwitował.

– Czy nie ma wójt obawy, że w tym przypadku dokonano plagiatu? – nie dawałam za wygraną.

– Za to odpowiada autor a jak do mnie będzie ktoś będzie miał jakąś sprawę to wtedy zobaczymy. Nikt tak nie pomyślał – skończył rozmowę.

KTO ŚNI A KTO NIE?

Autorka logo, niemal 2o-letnia p. Magda, mieszkanka Kotunia przyznała, że logo Kolei Mazowieckich widziała, ale jej praca nie powstała pod jego wpływem. Przypomniała, że Komisja Konkursowa nie miała co do tego wątpliwości a to przecież do osób w niej zasiadających należała decyzja.

– W mojej pracy pokazałam dwie rzeki między którymi leży nasza gmina a nie tory. W wersji czarno – białej zaś dwie linie mają symbolizować ptaka, bo z tego są znane Stawy Broszkowskie. Kolejom coś musiało się przyśnić, żeby pomyśleć, że to mogą być tory i że to logo jest podobne do ich. U mnie nie ma żadnej zielonej trawy – wytłumaczyła nam.

Koleje Mazowieckie podobieństwo widzą.

– Dziś otrzymaliśmy od naszego mecenasa opinię, zostało napisane stosowne pismo, które jutro zostanie przesłane do wójta Gminy Kotuń – powiedziała SPIN Aneta Podgajna z Wydziału Promocji Kolei Mazowieckich. – Nasz mecenas nie ma wątpliwości, że doszło w tym przypadku do plagiatu. Jeśli Gmina nadal będzie posługiwała się logo wystąpimy na drogę postępowania sądowego.

bg

12 komentarzy

 1. Kamila dodano 14 lat temu

  Faktycznie jak patrzę na oba loga to są bardzo pododne, ale z drugiej strony jak patrzę na to kotuńskie i dopatruję się to na upartego mogę pomyśleć, że jakiś tam ptaszek jest. Ciekawe co z tego wyjdzie. A wójt Kotunia? Jak to wójt Kotunia 🙂

 2. Anja dodano 14 lat temu

  Owszem są podobne, jednak spójrzmy na to, że tworząc najprostsze symbole czasem trudno nie otrzeć się o jakieś elementy, które są wszystkim znane. Chodzi mi np. o to słońce występujące w obu logach. Ptaszek jest ok, chociaż nie wpadłam na to przed przeczytaniem artykułu. Ale słońcu nieco bym zmieniła kształt.
  Zastanawiam się tylko co by było gdyby kształt loga Kolei Mazowieckich nie byłby ich logiem tylko innej instytucji, której autorka by nie znała i podobieństwo byłoby przypadkowe?

 3. arcydiabeł dodano 14 lat temu

  ewolucja tego typu logotypów jest bardzo prosta i nad wyraz oczywista – dzieje się to tak: tata wójt/burmistrz/prezydent (niepotrzebne skreślić) ogłasza konkurs na logo gminy, miasteczka, miasta, powiatu (j.w.) startuje max 3 debesciaków i zawsze wygrywa LEPSZY 🙂 lepszy to taki ktoś komu trzeba dać szybko kaskę może to być córka wójta/burm… itd lub ktoś komu trzeba odpalić kaskę za zasługi dla wójta/burm… – kocham ten kraj i tych ludzi i ten 🙂 czuję się jakbym uczestniczył w greckiej tragedii tylko nie ma to wszystko tej klasy, smaku, stylu itd. ale ogólnie jest dobrze dopóki jest kolorowy odlot na paragwaj!

 4. vick dodano 14 lat temu

  Podobieństwo polega przede wszystkim na tym, że oba znaki są tak samo kiepskie i nieudolne. Poza tym nie ma mowy o plagiacie.

 5. Rob dodano 14 lat temu

  Dla mnie te loga są do siebie bardzo podobne. Nie wiem czy od razu można mowić o plagiacie bo to chyba zamierzone skopiowanie czegoś, ale przecież wystarczy usunąć jedną szynę z logo KM, zmienić kolor drugiej i trawy na niebieski i lekko obrócić w prawo. Mamy praktycznie takie same obrazki.

 6. tratata dodano 14 lat temu

  Pani autorka chciała mieć inicjatywę i osiągnięcie. Zwykła choroba każdego dziennikarza lokalnego. No i ma.

  Walnęła głupotę, której powinna się wstydzić, ale – jak znam dziennikarzy lokalnych – nie zamierza. Co wzięła, to jej 🙂 A jak znam profesjonalistów z tej branży – to nie "mecenasi" ze spółek kolejowych, tylko projektanci i rzecznicy patentowi – wszyscy mieli dobrą zabawę.

  To pseudologo jest niżej wszelkiego pojęcia o jakości. Jest stuprocentowym bublem, a osoba, która je rysowała, nie ma pojęcia, co robiła. Ale to nie zmienia faktu, że pokazany tu potworek nie narusza praw KM, a pan mecenas tak się zna na ochronie własności intelektualnej, jak projektantka tego czegoś na konstruowaniu symbolu, a dziennikarka na pisaniu poprawnych artykułów.

  Napisała, bo jej się wydawało, że podobne. Mnie się takie pisanie wydaje też do czegoś podobne, ale po co używać "słów". A! Wójt zachował się jak pajac, ale z komentarzy widzę, że to dla czytelników żadna sensacja 🙂 Niedługo wybory – zróbcie coś 🙂

 7. grafik dodano 14 lat temu

  porażająca jest jakoś tego logo, po prostu niesamowite, że tego konkursu nie rozpisano od początku!

  niesamowity koszmarek…

  na dodatek podejrzenie o plagiat i – nie oszukujmy się – bardzo duże podobieństwo. podobieństwo które, szczerze mówiąc, obraża jakoś logo kolei mazowieckich.

  niesłychane!

 8. grafik dodano 14 lat temu

  PS btw. interpunkcja w tym tekście + jego cała konstrukcja pozostawia wieeeele do życzenia. bieda, intelektualna bieda w naszym kraju.

 9. Ghause dodano 14 lat temu

  Rob napisał: "Dla mnie te loga są do siebie bardzo podobne. Nie wiem czy od razu można mówić o plagiacie bo to chyba zamierzone skopiowanie czegoś, ale przecież wystarczy usunąć jedną szynę z logo KM, zmienić kolor drugiej i trawy na niebieski i lekko obrócić w prawo. Mamy praktycznie takie same obrazki."

  Słuchaj a wystarczy zlikwidować z loga KM te szyny i trawkę, ze słoneczka promienie…skopiować słoneczko bez promieni…przykleić obok pierwszego słoneczka….zaostrzyć trochę krawędzie…wydłużyć boki słoneczka iiii patrz…logo McDonadls….ludzie wypisują tu takie brednie, że głowa mała…:(

 10. Ghause dodano 14 lat temu

  Polsat też musi ich podać do sądu. Przecież jest słoneczko.

 11. det dodano 14 lat temu

  Bo wygrała po znajomości nie wiecie tego ?

 12. ja dodano 13 lat temu

  dla mnie to logo wygląda jak robione w paintcie przez 7 latka

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?