SPIN

„Karczeby” Adama Pańczuka

Aneta Borkowska środa, 2 października 2013, 15:42 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 10 października (czwartek) o godz. 18. do Galerii FOKUS na otwarcie wystawy fotografii Adama Pańczuka – „Karczeby”. Wystawa czynna do 31 października.

Karczeby – tak w gwarze chachłackiej (mieszaninie języka polskiego i białoruskiego) mówiono o ludziach, silnie związanych z ziemią, którą uprawiali od pokoleń. Karczeby własnymi rękoma  „karczowali”, „wycierali”  lasy, by w ich miejscu móc uprawiać ziemię. Karczeb, to także po chachłacku pień z korzeniem, który tkwi w ziemi po ścięciu drzewa. Podobnie było z ludźmi – nie łatwo było „wyrwać” ich ze swojej ziemi.  W czasach stalinowskich, za swoje przywiązanie do roli płacili wolnością i życiem. Po śmierci, chowany tuż przy roli, którą uprawiał za życia, karczeb sam stawał się ziemią, pielęgnowaną później przez jego potomków.

Adam Pańczuk (1978) mieszka w Warszawie, pracuje wszędzie gdzie znajdzie ciekawy temat. Studiował na Akademii Ekonomicznej, a także fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Realizując swoje projekty zadaje pytania – wprost, a jednocześnie metaforycznie, o tożsamość, świadomość i postawę wobec świata,  ludzi, których spotyka. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łatwość z jaką posługuje się obrazem opisując swoje obserwacje zaowocowała wielokrotnie  prestiżowymi nagrodami m.in. Picture of the Year, Magnum Expression Award, Grand Press Photo. Publikował w: National Geographic, Newsweek,  British Journal of Photography, Le Monde,  Esquire, OyodePez, Geo Magazine,  Polityka , Malemen, DF Gazeta Wyborcza, Przekrój.

źródło: MOK (reklama)

Powiadom o wpisie

Komentarze (1)

  1. Stach dodano 4 lata temu

    Nie chcę się czepiać, ale zdjęcie towarzyszące tej informacji ma szkolny błąd: z głowy tej pani wyrasta drzewo. Profesjonalny fotograf by to wiedział… Chyba, że jest to celowy przekaz, ale jeśli tak, to nieudolny.

Dodaj komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy.