SPIN

Liczniki możliwe, ale mało uzasadnione

Aneta Borkowska środa, 21 stycznia 2015, 21:41 Siedlce

Liczniki przy każdej sygnalizacji w mieście – taki pomysł na poprawę  bezpieczeństwa na siedleckich drogach podsunięto podczas ostatniej sesji miejskiej. Temat ten przewija się już od kilku lat. Odpowiedź jest wciąż ta sama: możliwe, ale nie do końca uzasadnione.

– Liczniki można montować na sygnalizacji stałoczasowej. W mieście mamy dwa takie skrzyżowania: Cmentarna-Wojskowa oraz Armii Krajowej-3 Maja – mówi Wojciech Cylwik, naczelnik wydziału dróg. – Pozostałe skrzyżowania są akomodacyjne, gdzie pętle bądź kamery sterują sygnalizacją w zależności od natężenia ruchu pojazdu. Liczniki sprawdzają się na mniej uczęszczanych drogach – dodaje.

Naczelnik zaznaczył, że skontaktował się z firmą, która jest w stanie wykonać liczniki na sygnalizacjach akomodacyjnych, ale gwarancji skuteczności nie daje. Poza tym  nie jest to wcale tanie rozwiązanie. Koszt zamontowania jednego to około 20 tysięcy złotych.

– Jeśli rada miasta przeznaczy na to środki to na skrzyżowaniu Armii Krajowej-3 Maja taki licznik będzie. Skrzyżowanie Cmentarna-Wojskowa jest do przebudowy i ponoszenie w tej chwili dodatkowego kosztu jest mało zasadne – mówi naczelnik.

Liczniki chociaż dające rozeznanie kierowcom jak długo będą musieli czekać, aby ruszyć zdaniem Cylwika nie wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa, bo jak podkreśla „bezpieczeństwo jest kwestią kierowcy”.

Powiadom o wpisie

14 komentarzy

 1. siedlczanin dodano 5 lat temu

  Bardzo zaskakująca opinia pana Cylwika. A może przeprowadzono jakieś badania na ten temat. Nie trzeba być fachowcem by stwierdzić,że rozwiązanie z licznikami bardzo poprawia płynność ruchu co ma także bezpośrednie przełożenie na poprawę bezpieczeństwa.Przejeżdżam codziennie kilka razy przez skrzyżowanie z licznikami czasu i widzę,że kierowcy bardziej przewidywalnie reagują w tym miejscu. Nie trzeba też nerwowo spoglądać co kilka sekund na sygnalizator, a sprzęgło też przez chwilę odpocznie. Co do kosztów to 20 tysięcy zł nie jest wygórowaną ceną moim zdaniem za znaczną poprawę bezpieczeństwa. A czym są oszczędności w tym temacie mogliśmy się ostatnio przekonać gdy doszło do śmiertelnego potrącenia pieszego na niedoświetlonym przejściu dla pieszych na Armii Krajowej.

 2. Xaveri dodano 5 lat temu

  Ale jak widzę, że właśnie włączyło się czerwone i będzie świeciło jeszcze 59 sekund to mogę wyłączyć silnik i nie truć mieszkańców…

  • Seba dodano 5 lat temu

   ta, a kierowcy, którzy widzą zielone światło jeszcze przez 3, 2, 1 sek. wciskają gaz do dechy żeby zdążyć, bardzo bezpieczne … i ekologiczne również 🙂

 3. qwerty dodano 5 lat temu

  Wydaje się, że w Siedlcach jest wiele dziwnych rozwiązań inżynierii drogowej – chociażby strasznie kolizyjne rondo na Warszawskiej. Liczniki stosuje się w nielicznych miastach, ale patrząc na zachowanie kierowców na Składowej wydaje mi się, że to bardzo poprawia wydajność i poziom bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu

  • Marek dodano 5 lat temu

   To nie jest żadne dziwne rozwiązanie, jest normalne, pojedź do większych miast i zobaczysz jak wyglądają ronda. Ludzie w Siedlcach po prostu nie potrafią jeździć. Nagminne jest to, że jadący po rondzie lewym pasem skręcają w prawo, zjeżdżają z ronda przecinając prawy pas, zamiast odpowiednio wcześniej zmienić na prawy i dopiero zjechać z ronda.

   • siedlce dodano 5 lat temu

    No no ciężarówką to se możesz zmieniać wcześniej, ale biegi.

 4. para graf dodano 5 lat temu

  "wydaje mi sie, ze…" a przepisy swoja droga. W przepisach regulujacych znaki i sygnalizacje nie wystepuje cos takiego jak liczniki. Nie ma w przepisach, nie ma na ulicach! Glupoty takie.
  20 tysiecy pomnoz sobie przez kilka skrzyżowan i bedziesz mial nowy chodnik.

  a co do ronda na Warszawskiej nie widze zadnego problemu z samym rondem, natomiast jest powazny problem z jełopami, ktorzy posiadaja prawo jazdy ale kierowcami nie sa, bo z przepisami sa na bakier.

 5. petycja dodano 5 lat temu

  http://reduta-dobrego-imienia.pl/?page_id=1000

 6. kierowca dodano 5 lat temu

  A może najpierw przywrócić stałe strzałki do prawoskrętu by usprawnić ruch w mieście , a i taniej będzie.

 7. x dodano 5 lat temu

  a skrzyżowanie Floriańska – 3go maja nie jest stałoczasowe?

  • mr2 dodano 5 lat temu

   Nie jest. Są 3. Kiedyś podawano nawet na spinie przez Urząd. 3-go Maja AK, Cmentarna Wojskowa, i Zbrojna Partyzantów.

 8. a dodano 5 lat temu

  w innych krajach zarówno na wschodzie jak i zachodzie europy zdaja egzamin nie wspomne o turcij gruzji nie tylko dla kierujacych a i dla pieszych tam zwiększają bezpieczenstwo u nas nie po co ….lepiej narzekac …….

 9. melka dodano 5 lat temu

  Liczniki są potrzebne i powinny by zamontowane tam gdzie to jest możliwe. A co do ronda na Warszawskiej to niektórzy kierowcy powinni dokładnie przeczytać ze zrozumieniem przepisy ruchu drogowego dotyczące poruszania się po rondach oraz dotyczące zmiany pasa ruchu i pierwszeństwa przejazdu i zacząc je stosować. Jeżdżę przez to rondo bardzo często i parę razy musiałam ostro hamować przez idiotów zajeżdżających mi drogę i myślących, że mają pierwszeństwo przejazdu, bo znajdują się na wewnętrznym (lewym) pasie ronda.

 10. piotr dodano 5 lat temu

  Niema jak 3 sek. I każdy gaz do dechy żeby niestac 30sek. Ludzie na Partyzantów stają na pasach, za nimi z piskiem hamują bo stwierdzili że nie przyjadą. Masakra. Częściej powinien stać tam patrol drogówki i uczyć kierowców kultury jazdy rozdając mandaty i przy okazji badać alkomatem. Bo to wykroczenie, czyli przejazd na czerwonym i zatrzymanie się za linią zatrzymania lub na pasach jest notoryczne

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?