SPIN

Zaczną się „Niezwykłe spotkania z nauką”

redakcja piątek, 22 stycznia 2010, 23:07 Siedlce
Są zjawiska, które zawsze wywołują emocje. Tu: kula plazmowa. Fot. AB

Są zjawiska, które zawsze wywołują emocje. Tu: kula plazmowa. Fot. AB

29 stycznia Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania  i Polskie Towarzystwo Fizyczne Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej, przygotują w Siedlcach zestaw eksperymentów i pokazów. Wśród nich „pioruny laboratoryjne”.

Piątkowa impreza jest początkiem cyklu pt. „Niezwykłe spotkania z nauką”, jakie nasza uczelnia będzie organizowała razem z największymi ośrodkami naukowymi z całej Polski. Jego istotą jest przybliżanie zainteresowanym tajemnicy zjawisk naukowych.

Tym razem, dzięki współpracy dwóch uczelni: siedleckiej i lubelskiej obejrzymy m.in.:
• eksperymenty z tzw. transformatorem Tesli generującym „pioruny laboratoryjne”;
• zjawiska w silnych polach elektrycznych, m.in. wyładowania łukowe i ślizgowe;
• oddziaływanie prądów i pól elektromagnetycznych wysokiej częstości na ośrodek w postaci zjawiska np. bezprzewodowego świecenia świetlówek;
• zachowanie się ciał w silnych polach elektrycznych demonstrowane m.in. poprzez przyłączanie eksperymentatora lub ochotnika z widowni do źródła napięcia ok. 50 000 V;
• zjawiska indukcji elektromagnetycznej;
• zasadę działania silnika elektrycznego i prądnicy (tzw. „dynamo rowerowe” w skali makro);
• pokaz działania robotów homoidalnych.

Imprezie towarzyszyć będzie szereg atrakcji i konkursów przygotowanych przez WSFiZ.

Program bloku wykładów z pokazami (29.I.2010)

godz.: 10. – 11. FIZYKAElektryczność i magnetyzm.
Będzie to zestaw widowiskowych eksperymentów ilustrujący najbardziej podstawowe prawa przyrody. Udział w nich, w zasdzie nie wymaga od widza zadnej wiedzy fizycznej.(W przypadku dużego zainteresowania pokazem zostanie on powtórzony o godz. 11. i 12.)
godz.: 11. – 12. INFORMATYKAOd algebry Boole’a do komputerów.
Komputer czy telefon komórkowy to urządzenia, bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia. System dwójkowy, na którym oparta jest cała Informatyka stanowi podstawę tzw. architektury komputerów. Układy kombinacyjne i układy sekwencyjne czyli tzw. technika cyfrowa jest fundamentem obecnej informatyki. Wykład wraz z ćwiczeniami pozwoli zrozumieć nam jak „to wszytsko” działa.(W przypadku dużego zainteresowania wykładem z pokazem zostanie on powtórzony o godz. 12. i 13.)
godz.: 12. – 13. AUTOMATYKA I ROBOTYKARoboty do nauki i zabawy.
Będzie to pokaz z udziałem różnych robotów mobilnych i ich możliwości poruszania się i orientacji w otoczeniu. W jego trakcie można będzie spróbować samodzielnie sterować wybranym robotem – w tym homoidalnym, czyli takim który potrafi naśladować istotę żyjącą. (W przypadku dużego zainteresowania pokazem zostanie on powtórzony o godz. 13. i 14.)

Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

Udział w pokazach grup zorganizowanych należy zgłosić do 26.01.2010 emailem na skrzynkę: biuro.karier@wsfiz.siedlce.pl lub telefonicznie pod numerem: 0-25 633-30-32 w. 44

opr. bg

Sprostowanie: W informacji prasowej jaką do spin.siedlce.pl wysłała Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania był błąd. Piątkowy pokaz nie jest owocem współpracy między uczelnią siedlecką a  lubelskim UMCS tylko Polskim Towarzystwem Fizycznym. Dołączamy do przeprosin.


Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?