SPIN

Skatepark. Konflikt? Jaki konflikt

Aneta Borkowska poniedziałek, 29 marca 2010, 14:54 Siedlce, Wydarzenia
- "My już jesteśmy pewni, że to ma być konstrukcja betonowa" - mówi Olga Kwaśniewska Fot.BG

- "My już jesteśmy pewni, że to ma być konstrukcja betonowa" - mówi Olga Kwaśniewska Fot.BG

Powstanie w naszym mieście skateparku to tylko kwestia czasu. Skąd zatem wzięły się spięcia na linii młodzież – Sitnik? I czy na pewno jakieś są?

Na piątkowej  sesji miejskiej Andrzejowi Sitnikowi, dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji zarzucono, że nie słucha tego co w tym temacie ma do powiedzenia młodzież. Sam Sitnik, który jest za inwestycję odpowiedzialny, wydawał się być tą informacją zaskoczony.

– Nie wiem dlaczego stwierdzono, że między mną i młodzieżą jest jakiś problem – twierdzi w rozmowie ze SPIN. – Nie uczestniczyłem w żadnym spotkaniu, w którym nie uczestniczyłaby zainteresowana młodzież. Nie wiem skąd  wzięła się opinia, że nie będzie ona miała wpływu na to jak skatepark będzie wyglądał – dodaje.

Na samym początku rozmów o budowie obiektu Młodzieżowa Rada Miasta mówiła o całorocznym obiekcie, którego koszt miał wynieść 200 tys. zł. Potem zaczęły docierać do nich informacje, że będzie on na płycie lodowiska i tylko w sezonie wiosenno – letnim.

– Były takie rozważania, ale tylko dlatego, że chcieliśmy aby to miejsce było jak najbardziej funkcjonalne – przyznaje dyrektor OSiR. –  Stąd pomysł, by w zimę było tam lodowisko, a w ciepłe miesiące skatepark. Młodzież o tym wiedziała od samego początku.

Sportowcy mówią, że jeśli nie teraz, to poczekają jeszcze rok by mieć już wszystko. Fot.BG

Sportowcy mówią, że jeśli nie teraz, to poczekają jeszcze rok by mieć już wszystko. Fot.BG

Hamować roszczeniowy charakter

Na jednym ze spotkań Andrzej Sitnik przekazał młodzieży katalogi z ofertami przyrządów. Jak twierdzi dlatego, że on się na tym nie zna i nie wie co jest najbardziej potrzebne.

– Do dzisiaj nie mam od nich odpowiedzi co to mają być za sprzęty – mówi dyrektor. – Ale stwierdzili, że chcą betonowy obiekt. I to takie skakanie z kwiatka na kwiatek. Więc powiem jako pedagog, że powinniśmy wsłuchiwać się w głos młodzieży, ale musimy hamować ich roszczeniowy charakter bo na razie tak to wygląda – dodaje.

– My już jesteśmy pewni, że to ma być konstrukcja betonowa stała na terenie OSiR-u. – wyjaśnia Olga Kwaśniewska, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta. – Problem był taki, że dyrektor Sitnik uparł się, aby zakupić w tym roku przeszkody, które nie „przeżyłyby” zimowania na zewnątrz. Zaczęłyby po prostu pękać a dwieście tysięcy byłoby wydane na nic.

Na szczęście do porozumienia doszło i teraz rozpoczęły się rozmowy z firmami, które taki obiekt postawią. Jest tylko mały problem. 200 tys. zł to za mało by zakupić pełne wyposażenie.

– Na płycie lodowiska można by było systematycznie dokupować przyrządy bez problemu – mówi Andrzej Sitnik. – Nie wiem jednak jak to będzie na stałym obiekcie. Czekam na opinię projektanta – dodaje.

- "Do chłopaków z Klubu dzwoni coraz więcej ludzi z pytaniami czy można do nich dołączyć" - Olga Kwaśniewska Fot.BG

- "Do chłopaków z Klubu dzwoni coraz więcej ludzi z pytaniami czy można do nich dołączyć" - Olga Kwaśniewska Fot.BG

Coraz więcej osób jeździ

Wykonany plan przedstawiony zostanie prezydentowi i radnym miasta, ale wszyscy są dobrej myśli.

– Za dużo pracy i rozmów było na temat skateparku, aby teraz z niego rezygnować – podsumowuje Andrzej Sitnik. – Jeśli wszystko dobrze pójdzie to może już w sierpniu część obiektu byłaby wybudowana.

Sportowcy mówią, że jeśli inwestycja nie uda się teraz, wolą poczekać jeszcze rok i mieć skatepark w całym wymiarze. A dodatkowej adrenaliny chce w naszym mieście coraz więcej młodych osób.

– W Siedleckim Klubie Sportów Ekstremalnych jeździ około sześćdziesiąt osób plus osoby, które się tym interesują – mówi Olga. –  Do chłopaków z Klubu dzwoni coraz więcej ludzi z pytaniami gdzie oni jeżdżą i czy można do nich dołączyć. Dlatego gdyby skatepark działał przez cały rok, byłby spełnieniem naszych potrzeb i oczekiwań i służyłby nam latami – dodaje.

ab

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?