SPIN

Bezprzewodowy i szybki będzie internet na Akademii

Beata Głozak czwartek, 17 czerwca 2010, 15:10 Siedlce
Podpisanie umowy. Od lewej Antoni Jówko, Adam Struzik i Stefan Kotlewski.

Podpisanie umowy. Od lewej Antoni Jówko, Adam Struzik i Stefan Kotlewski.

Studenci siedleckiej uczelni będą mieć szerokopasmowy internet. Dzisiaj Antoni Jówko, rektor Akademii Podlaskiej podpisał z Adamem Struzikiem, marszałkiem mazowieckim stosowną umowę. Dzięki temu możliwa będzie szybka komunikacja między budynkami i studentami. Koszt inwestycji to ponad 12 mln zł w tym 10 mln zł to środki unijne.

Podczas dzisiejszej wizyty w Siedlcach Adam Struzik, marszałek Mazowsza i Stefan Kotlewski, wicemarszałek podpisali z Antonim Jówką, rektorem AP umowę na projekt Modernizacja i rozbudowa systemu informatycznego Akademii Podlaskiej. Umożliwi on korzystanie z tzw. metody e-learningu. W praktyce oznacza też, że studenci siedząc w pobliskim parku będą bez problemu łączyć się z internetem.

– Teraz dostęp do niego jest wirtualny. Sieć jest tak zapchana, że sprawdzenie swojej elektronicznej poczty zajmuje studentom ponad 40 minut. Z kolei tutaj, w Pałacu Ogińskich przyłączyć się do internetu z laptopa można tylko w kilku miejscach, a to dlatego, że zasięg jest jeszcze za słaby. Chcemy z tym skończyć. Chcemy, aby w żadnym momencie nie było tego przeciążenia – przyznaje Jówko.

Oprócz tego na Wydziale Przyrodniczym uczelni i w Domach Studenta nr 1, 2, 3 powstanie tzw. sieć wewnętrzna (połączy wybrane budynki i będzie przeznaczona tylko na potrzeby uczelni – przyp. red.). Niestety na taki luksus trzeba będzie jeszcze poczekać. Dzisiejsze podpisanie umowy to dopiero początek całej inwestycji.

– Jeżeli w tym roku z otrzymanych 12 milionów wykorzystamy 600 tysięcy będę zadowolony – dodaje rektor.

Szerokopasmowe łącze Akademii to jedna z dwóch część dużego projektu jakim jest informatyzacja całego miasta. Drugą, czyli siecią miejską zajmuje się siedlecki magistrat. – Dzięki temu Siedlce będą połączone tanim internetem i łączami światłowodowymi w swoich kanałach. To znaczy, że nie będziemy musieli ich dzierżawić, bo to jest niesamowicie drogie – przypomina Jówko. W ramach dzisiejszego projektu wybudowana zostanie szkieletowa sieć miejska, której zasięg obejmuje miasto.

bg

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?