SPIN

NEWS: Umowa na internet podpisana

Beata Głozak poniedziałek, 11 października 2010, 16:48 Aktualnie, Wydarzenia

Dzisiaj w Warszawie podpisano umowę na dofinansowanie unijne na budowę szerokopasmowej sieci w Siedlcach.

Już za kilka lat szkoły, biblioteki i urzędy w Siedlcach będą dostępne przez Internet, a przede wszystkim staną się miejscem z dostępem do wirtualnego świata. Budowa szerokopasmowej sieci w mieście pochłonie ponad 16,5 mln zł, z czego przeszło 13,5 mln zł wyniesie dofinansowanie unijne. Dziś umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałkowie Marcin Kierwiński i Ludwik Rakowski oraz prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

Dzięki realizacji tego projektu nie tylko wzrośnie efektywność pracy administracji publicznej, ale też pojawią się nowe możliwości dla operatorów komercyjnych. To z kolei stworzy możliwości rozwoju zaawansowanych usług sieciowych dla obywateli i firm.

W ramach projektu stworzone zostaną sieć szerokopasmowa, system PIAP oraz system telefonii IP (telefonii opartej na podłączeniu aparatu bezpośrednio do sieci internetowej).
Dla sieci szerokopasmowej powstanie podziemna infrastruktura liniowa służąca do prowadzenia kabli światłowodowych, spełniających funkcję medium transmisyjnego dla Miejskiej Sieci Szerokopasmowej Siedlce. Inwestycja obejmie budowę kanalizacji teletechnicznej z wykorzystaniem technologii mikrokanalizacji. Zostanie stworzona również infrastruktura punktów dostępowych, w skład której wejdzie znaczna część jednostek publicznych zlokalizowanych na terenie Siedlec. Będą one tworzyć sieć komunalną i staną się punktami końcowymi sieci lub pośredniczącymi w przekazywaniu transmisji do punktów końcowych. Centrum zarządzania siecią zlokalizowane będzie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 im. Gen. Józefa Bema przy ul. Chopina 10 w Siedlcach.

System PIAP (Public Internet Access Point – czyli punkty publicznego dostępu do Internetu) zakłada istnienie sieci pięciu telecentrów, które będą miejscem świadczenia i realizacji powszechnie dostępnych usług dostosowanych do potrzeb społeczności lokalnych, oraz sieci hotspotów – przewidziano utworzenie 41 radiowych punktów dostępu. Poza tym powstanie system telefonii IP dla jednostek miejskich. Nowa generacja telefonów zastąpi tradycyjne aparaty telefoniczne, dzięki czemu możliwe będzie obniżenie kosztów korzystania z telefonii.

Całość pozwoli usprawnić pracę urzędów, stworzy powszechny dostęp do Internetu, a operatorom komercyjnym – tzw. operatorom ostatniej mili – umożliwi świadczenie usług dostępu do Internetu dla osób indywidualnych, firm oraz instytucji nieobjętych siecią komunalną.

Projekt został wybrany do realizacji decyzją zarządu województwa mazowieckiego w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

informacja prasowa; M. Milewska; UMWM


6 komentarzy

 1. za 5 lat zaczną budowę. dodano 11 lat temu

  ale już teraz stanowiska zostaną rozdane. Jak widać będzie to dobre dla przedsiębiorców, a szary użytkownik będzie bulił aż miło.
  Kiełbasa wyborcz zostanie jednak tylko kiełbasą.

 2. Mipi dodano 11 lat temu

  a ja się chciałam zapytać kiedy wreszcie odblokujecie prawy klawisz myszki
  tak jak w innnych ucywilizowanych portalach
  po co ta blokada ?

 3. Pan Duże eS dodano 11 lat temu

  "Całość pozwoli usprawnić pracę urzędów" to oznacza że droga urzędowa się wydłuży. Zawsze tak jest. Jak mówią o ułatwieniach to trzeba się przygotować na spore utrudnienia, jak mówią że będą zwalniać w administracji państwowej to kończy się zatrudnieniem kolejnej bandy nikomu nie potrzebnych urzędasów.

 4. pipi dodano 11 lat temu

  Mipi a po co Ci ten guzik? mi on nie jest potrzebny. Fakt kiedyś zobaczyłam swoje dziecko na jednym ze zdjęć i nie moglam ściągnąć. może to po to. w końcu to nie moje zdjecia. napisałam mejla i dostałam. więc zamiast coś kraść po prostu poproś ;D
  no chyba że po prostu chcesz mieć takie archiwum.

 5. RiPi dodano 11 lat temu

  jak wciskasz prawy klawisz to masz coś takiego jak "otwórz w nowej karcie"
  dużo wygodniej
  nawigacja w tym portalu jest denna od początku istnienia
  przy okazji
  nie bardzo wiem co i po co można stąd skopiować ?

 6. i kto kłamie, kto kręci dodano 11 lat temu

  na str. WWW UM jest dzisiaj o internecie.
  Jest zdjęcie prac przu UM. Ze swojej strony wiem, że prace w Akademii były iuż prowadzone przez okres wakacji, naocznie stwierdziłem to 19.09.
  W art. UM napisano że będzie dopiero przetarg na wykonanie. Fakty mówią co innego. Miało być za kilkanaście lat. Teraz już za dwa lata.
  internet 256 dla biednych by przedsiębiorcy internetowi dalej mogli robić cyrki z internetem. Umowy lojaki i 50 % tego co w umowie.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?