SPIN

Szpital zabytkowy jak nowy dzięki… Warszawie

Beata Głozak sobota, 13 listopada 2010, 23:52 Kraj i świat, Siedlce, Wydarzenia
Zabytkowy Stary Szpital zmieni swój wygląd. Fot. AB

Zabytkowy Stary Szpital zmieni swój wygląd. Fot. AB

To pewne. W 2012 roku zabytkowy stary siedlecki szpital przy ul. Starowiejskiej przestanie straszyć swoim wyglądem. Wczoraj w siedzibie SP ZOZ umowę na dofinansowanie remontu tego budynku podpisali wicemarszałkowie Mazowsza i dyrektor szpitala Mirosław Leśkowicz. Na spotkaniu pojawił się również sam marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

– To dla nas bardzo uroczysta chwila – zaczął Leśkowicz. – Bo i inwestycja przewidziana na lata 2011 – 2012 jest bardzo poważna. Jej koszt w zakresie robót budowlanych to około 11 milionów złotych a dofinansowanie unijne to niemal 6,5 miliona – podkreślił dyrektor SP ZOZ. – W tej chwili nasz roczny budżet wynosi około 50 milionów z tego około 5 to środki przeznaczone na inwestycje, więc jesteśmy z tego dumni. A to, co dzięki tym dzisiejszym pieniądzom zrobimy bez wątpienia poprawi nie tylko wizerunek naszego szpitalnictwa, ale także pozytywnie wpłynie na dostępność naszych świadczeń – dodał.

MIAŁ NIE BYĆ

Przypomnijmy. W odremontowanym budynku będzie mieścił się Oddział psychiatryczny z izbą przyjęć, poradnią zdrowia psychicznego i poradnią leczenia uzależnień. Na poddaszu zlokalizowane będą zaś szatnie personelu medycznego. Rewitalizacja zabytkowego szpitala to bez wątpienia doskonała wiadomość dla wszystkich siedlczan a także powód do dumy dla pracowników placówki. Czy jednak satysfakcja z inwestycji powinna być pełna? Ludwik Rakowski, wicemarszałek Mazowsza bez ogródek przyznał, że tylko dzięki zmianie zdania zarządu województwa Siedlce dostaną wspomniane 6,5 mln zł.

– Ten projekt, który był projektem konkursowym i znalazł się na 16. miejscu listy rankingowej nie był przewidziany do dofinansowania – przyznał Rakowski. – Był daleko poza zwycięzcami, ale zarząd Mazowsza postanowił objąć dofinansowaniem więcej niż przewidywano projektów a zatem i ten. Stary szpital to ciekawy i istotny budynek dla Siedlec. Po pierwsze ze względu na usługi medyczne, które będą tam świadczone, ale też ze względu na walory turystyczne, bo jest on obiektem zabytkowym.

DOBRA WARSZAWA

– Miejcie państwo świadomość tego, że gdyby województwo było podzielone a my mielibyśmy mniej pieniędzy, ten projekt w ogóle nie byłby ruszony. Warszawa często uznawana za miasto, które wręcz odbiera środki unijne innym miastom, poprzez swoją liczebność daje ponad jedną-trzecią środków do Regionalnego Programu Operacyjnego podczas, gdy sama wykorzystuje z niego zaledwie jedną – dziesiątą. Dzięki temu mogliśmy zwiększyć ilość projektów objętych dofinansowaniem.

Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec podziękował wicemarszałkom Mazowsza za dobrą współpracę w ciągu ostatnich 4 lat. Podkreślił też owocne działanie z Platformą Obywatelską w ramach koalicji „Zgoda i Rozwój”.

– Jeżeli dla dobra mieszkańców, regionu jesteśmy w stanie politykę odsunąć nieco dalej i wspólnie podpisywać umowy to o to właśnie w tym wszystkim chodzi – zaznaczył Grzegorz Schetyna, marszałek Sejmu.

bg

5 komentarzy

 1. Zenek z Opieniek dodano 11 lat temu

  shetyna? a po co ten aferzysta kala Siedlce obecnością?
  zabrał rycha i zbycha? może coś uzgodnią na siedleckim cmentarzu?
  szkoda słów na takiego.

 2. efaster dodano 11 lat temu

  Ty Zenek z opieniek spadaj na drzewo tak Ci ładnie powiem, bo mogłem jak kiedyś nieżyjący prezydent na Pradze jednemu gościowi.

 3. Zenek z Opieniek dodano 11 lat temu

  efaster, komuszku pełowski nie trać czasu przed kompem tylko rób kampanię dobijańskiemu a może kiedyś awansujesz i dołączysz do grzecha, rycha i zbycha.

 4. eXTra dodano 11 lat temu

  masz rację Zenek – szkoda słów na takiego … (to mówił Cezary Pazura w 1 odc 13 Posterunku ;)) jak Ty. Zaślepiony wizją ugody i niedorozwoju jesteś?

 5. takitam dodano 11 lat temu

  Kudelski przemówił a przewodniczącego zatkało? Nie wykorzystał okazji aby zrobić zdjęcie z 3 osobą w państwie. Gdzie odpowiedzialni z PO za kampanię pana przewodniczącego?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?