SPIN

INFO PRASOWE: Uważaj! Czad zabija

Beata Głozak wtorek, 16 listopada 2010, 22:09 Aktualnie, Wydarzenia

W związku z rozpoczętym już sezonem grzewczym Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki w komunikacie prasowym przesłanym do naszej redakcji informuje jak uniknąć  śmiertelnego zaczadzenia.

Regularne przeglądy urządzeń grzewczych, okresowe czyszczenie i udrażnianie przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych; unikanie długiego przebywania w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec; montaż detektorów CO w budynkach mieszkalnych; umożliwianie cyrkulacji powietrza przez uchylanie okien i niezasłanianie otworów w drzwiach kuchni i łazienki – to zasady, które należy stosować, by uniknąć śmiertelnego zaczadzenia.
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla (CO), potocznie zwanego czadem, umiera w naszym województwie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstawaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń i instalacji grzewczych. Tlenek węgla to cichy zabójca – nie ma smaku ani zapachu, dlatego chrońmy się przed jego wpływem, systematycznie czyszcząc przewody wentylacyjne i często wietrząc pomieszczenia – apeluje Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Tlenek węgla (CO) powstaje najczęściej zimą, w domach, w których urządzenia grzewcze są wadliwe lub źle użytkowane.

OBJAWY ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA (CZADEM): ból i zawroty głowy, ucisk w skroniach, szum w uszach, wymioty, ociężałość oraz ogólne osłabienie organizmu. Gdy dawka CO jest duża, następuje porażenie ośrodka oddechowego, bezdech i utrata przytomności, które prowadzą do szybkiej śmierci.

W razie zatrucia czadem należy wynieść poszkodowanego na świeże powietrze, okryć kocem i nie pozwolić mu zasnąć. Trzeba także nadzorować chorego do czasu przyjazdu lekarza. Jeśli straci przytomność, ale będzie oddychał, wystarczy ułożyć go w bezpiecznej pozycji, jeżeli przestanie oddychać – należy rozpocząć reanimację.

PAMIĘTAJMY: Obowiązki właściciela lub zarządcy obiektu wynikają z prawa budowlanego i dotyczą przeprowadzania kontroli okresowych stanu technicznego oraz usunięcia stwierdzonych uszkodzeń. Właściciel musi przeprowadzić m.in. kontrolę okresową – co najmniej raz w roku – instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), w przeciwnym razie podlega karze grzywny.

Ivetta Biały
Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?