SPIN

POLICJA: Oszuści wyłudzający pieniądze metodą „Na wnuczka”

Aneta Borkowska wtorek, 11 stycznia 2011, 14:54 Aktualnie, Wydarzenia

Komenda Miejska Policji w minionym tygodniu odnotowała sygnały informujące o przestępcach, którzy wyłudzają pieniądze. Sprawcy działają tzw. metodą „Na wnuczka”.

Ich działanie polega na tym, że sprawca dzwoni do ofiary i podaje się za jej wnuczka lub członka rodziny twierdząc, iż miał np. wypadek i potrzebne mu są pieniądze na pokrycie szkód nieszczęśliwego zdarzenia. Następnie po odbiór pieniędzy zgłasza się nieznana ofierze osoba, która podaje się za znajomego wnuczka i informuje, że nie mógł on stawić się osobiście po pieniądze. W związku z powyższym prosi o przekazanie gotówki jemu.

Na ofiary przestępcy wybierają zazwyczaj osoby starsze mieszkające samotnie. Nieświadomi oszustwa pokrzywdzeni przekazują pieniądze takim osobom tracąc niejednokrotnie wszystkie oszczędności.

W związku z powyższym policja zwraca się z apelem, w szczególności do osób starszych, aby rozważniej i baczniej przyglądały się powiernikom cennych rzeczy. Jeżeli ktoś zadzwoni podając się za wnuczka lub członka rodziny z prośbą o pieniądze sprawdzajmy to. Wystarczy wykonać telefon zwrotny, bądź skonsultować się w takiej sprawie z najbliższą rodziną lub najzwyczajniej poprosić wnuczka, aby osobiście odebrał pieniądze. Jeżeli ktoś spotka podejrzane osoby, które w podobny sposób będą próbowały uzyskać pieniądze proszeni są o skontaktowanie się z policją pod numerami alarmowymi 997 lub 112.

kom. Jerzy Długosz

2 komentarze

  1. czesia dodano 11 lat temu

    na pewno ludzie "starsi" to przeczytją… mają tyle wspólnego z internetem jak ja nie powiem z czym… powiedzcie o tym np w tv siedlce a nie tutaj… bo zadnego efektu nie bedzie!

  2. morgi dodano 11 lat temu

    @czesia
    ale te starsze osoby maja dzieci albo wnuki, które korzystają z internetu i mogą im o tym powiedzieć, wiec bardzo dobrze, że tu jest ta informacja

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?