SPIN

Posterunki policji odmaszerują z powiatu? Możliwe

Aneta Borkowska poniedziałek, 7 marca 2011, 11:42 Siedlce, Wydarzenia

Od kilku tygodni Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji głośno mówi o likwidacji coraz większej ilości posterunków policji w Polsce. W niektórym rejonach już jej dokonano a w kolejnych komisariatach pojawiły się specjalne zespoły zajmujące się tym „problemem”. W Siedlcach również. Co to oznacza dla naszego powiatu?

– Owszem, zarówno w komendzie wojewódzkiej jak i miejskiej zostały powołane specjalne zespoły, które ocenią aktualną strukturę organizacyjną jednostki – mówi Jerzy Długosz, oficer prasowy siedleckiej policji. – Ocenią oraz wypracują ewentualne, zaznaczam ewentualne rozwiązania.

W ramach tej ewentualnej jak mówi Długosz reformy na terenie powiatu w Mordach miałby powstać komisariat policji, który będzie musiał zapewnić całodobową służbę. Ponadto w dwóch gminach, w Mokobodach i w Skórcu miałyby powstać posterunki policji obsługujące sąsiednie gminy. Powołane zespoły będą pracowały do końca marca, a wszystkie uwagi i spostrzeżenia trafią na biurko komendanta wojewódzkiego, który po zapoznaniu się z nimi podejmie decyzje o reorganizacji. Jak zaznacza rzecznik policja nie ma zamiaru natychmiastowego likwidowania jakichkolwiek posterunków oraz etatów.

– Jeżeli nawet w terenie zostanie zamknięty posterunek to nie będzie się to wiązało z  definitywnym jego zlikwidowaniem – wyjaśnia Długosz. – Te etaty przejdą i zasilą jednostki   w pobliżu na terenie sąsiedniej gminy  – dodaje.
Tu nasuwa się pytanie czy ewentualna likwidacja niektórych posterunków nie wydłuży czasu dojazdu na interwencję.

– W moim odczuciu te posterunki, które będą miały większą obsadę etatową, będą w stanie zapewnić służbę praktycznie całodobową na terenie danej gminy – wyjaśnia Jerzy Długosz. – Do tej pory nie było to możliwe, więc wydaje mi się, że to nie zaburzy udzielania pomocy, a może ją usprawnić – dodaje.
Rzecznik podkreślił także, że wszystkie działania i plany są konsultowane społecznie. Niedawno w związku z obawami odbyło się spotkanie komendanta wojewódzkiego z wójtami poszczególnych gmin.
– To spotkanie nie odbyło się po to, by komendant  poinformował o tym co za chwilę zrobimy, ale miało ono charakter konsultacji – tłumaczy rzecznik. – Wysłuchał uwag, pytań i obaw, a  to na pewno będzie miało bardzo ważny wpływ na podjęcie decyzji czy reforma w ogóle wejdzie w życie – dodał.

ab

**** Temat likwidacji czy też reorganizacji posterunków był poruszany także podczas sejmowych posiedzeń. Zapytanie w tej sprawie skierowała między innymi posłanka Sojuszu Lewicy demokratycznej naszego regionu Stanisława Prządka:

Stanisława Prządka: „Komendy wojewódzkie i powiatowe Policji podjęły działania zmierzające do likwidacji posterunków Policji w gminach na rzecz tworzenia dużych posterunków obejmujących swym zasięgiem teren działania kilku gmin, z powołanym komendantem, który będzie miał uprawnienia organu administracji. Według Policji mają to być sprawniejsze, lepiej przygotowane do działania struktury niż obecnie funkcjonujące posterunki w gminach. Ten pomysł wprowadził wielki niepokój w lokalnych społecznościach (…) ze względu na obawy o znaczne pogorszenie bezpieczeństwa osób i ich mienia. Samorządy wyrażają też opinie, że jest to bardzo niepopularny pomysł szukania oszczędności, źle postrzegany przez mieszkańców i nieakceptowany także przez samorządy (…)

Adam Rapacki – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji: „Sytuacja finansowa w Policji (…) powoduje, że Policja musi w sposób racjonalny, (…), ale też racjonalnie gospodarować majątkiem. Od pewnego czasu rzeczywiście następuje likwidacja pewnych posterunków, ale każdorazowo ta likwidacja odbywa się w oparciu o dogłębną analizę zarówno kosztów funkcjonowania posterunku, i to kosztów związanych z funkcjonowaniem osobowym poszczególnych jednostek organizacyjnych, jak i kosztów związanych z funkcjonowaniem całego obiektu, całej infrastruktury. Te analizy decydują o tym, czy podejmuje się jakąś decyzję o reorganizacji, czy podejmuje się decyzję o konsolidacji jakichś jednostek Policji, czy też następuje likwidacja posterunku. Obecnie w siedmiu województwach podjęto ten proces reorganizacji posterunków, ale w kilku innych, kolejnych te analizy są przeprowadzane i każdorazowo w oparciu o te analizy będą podejmowane decyzje. We wszystkich procesach związanych z reorganizacją tych najmniejszych jednostek Policji uczestniczą również samorządowcy. W związku z tym z samorządami, ze społecznościami lokalnymi komendanci powiatowi, wojewódzcy rozmawiają o swoich planach (…)”

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze (1)

  1. STARY KOMUCH dodano 11 lat temu

    brak pieniędzy na policję i wojsko ? kto tu rządzi ? (wiadomo), za komuny nie do pomyślenia !!!!!!!!!!!! KOMUNO WRÓĆ !!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?