SPIN

Marcin i Konrad rozdawali biało – czerwone wstążki

Aneta Borkowska poniedziałek, 2 maja 2011, 17:31 Siedlce, Wydarzenia
Marcin Zieliński i Konrad Goławski Fot.BG

Marcin Zieliński i Konrad Goławski Fot.BG

Dzisiaj (2 maja) już po raz siódmy obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony w 2004. W czasach PRL-u władze nakazywały zdejmowanie flag po Święcie Pracy, by nie były eksponowane w nieuznawane przez komunistyczne władze Święto Konstytucji 3 Maja. Dzisiaj flagę wywiesić może każdy. Tylko czy o tym pamiętamy?

– Dużo osób bierze, niektórzy pytają z jakiej to okazji, zdarzą się też tacy co jej nie chcą – mówi Marcin Zieliński, jeden z  harcerzy ZHR. – Zazwyczaj nie pamiętają jakie dzisiaj święto, ale kiedy sobie przypominają nie ma większego problemu – dodaje.
Na siedleckie ulice wyszło dzisiaj kilkudziesięciu harcerzy, którzy w ramach akcji „Biało-Czerwona jazda!” (zorganizowanej przez Urząd Miasta) rozdawali przechodniom flagi-wstążki. Małe flagi powstały z pocięcia 1,5  kilometrowej wstążki.
– Super, że taka akcja powstała, mam nadzieję, że za rok będzie nas, rozdających jeszcze więcej – mówi Konrad Goławski, drugi z harcerzy – My z kolegą jesteśmy od godziny dwunastej i poszły nam w godzinę trzy paczki – dodaje. – Niektórzy mówili, że przypną je sobie szpilkami do ubrań, inni przywiązywali do toreb a jeszcze inni dla anten samochodów. Naszym zdaniem to naprawdę doskonały pomysł na… może szerzenie patriotyzmu?

Warto dodać, że 2 maja to nie tylko Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia obchodzimy święto Polonii i Polaków poza granicami kraju.

„Z sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini przeprowadzonego dla Polskiego Radia wynika, że prawie 68% Polaków ma w domu flagę narodową.
Prawie 37% nigdy jej nie wywiesza a 37% Polaków wywiesza ją podczas świąt narodowych,  27%  w święta religijne, a wydarzenia sportowe czci w ten sposób jedynie 7,5 procent”. (wp.pl)

ab

no images were found

Komentarze (1)

  1. ja dodano 10 lat temu

    ja tą tasiemkę wywaliłem do kosza:P

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?