SPIN

Galeria z piaskowca i metalu (aktualizacja i zdjęcia)

Aneta Borkowska czwartek, 26 maja 2011, 10:40 Siedlce, Wydarzenia

Dzisiaj 26 maja odbyła się konferencja w Urzędzie Miasta, na której Konstanty Strus przedstawił plany nowej Galerii.

Budynek ma mieć dwie kondygnacje i 900 miejsc parkingowych, z czego 750 będzie w podziemiach. Projektowana Galeria „S” zakłada ok. 140 lokali do wynajmu, powierzchnię zabudowy ok. 19 845 m kw. a powierzchnię lokali do wynajmu na ok. 26 900 m kw. Zakończenie budowy przewidywane jest na czwarty kwartał 2013 r.

Budowa jak powiedział Konstanty Strus nie będzie należała do łatwych, gdyż plan zagospodarowania tego miejsca jest skomplikowany.

Obsługa komunikacyjna w projekcie jest przewidziana z 4 stron. Z ul. Piłsudskiego będzie skręt w lewo i w prawo. Z ulicy Wojskowej można wjechać w Katedralną i z powrotem. Na skrzyżowaniu ulic Katedralnej i Sportowej ma powstać rondo. Zaopatrzenie będzie dojeżdżało ul. Katedralną. Zjazdy w 1 – poziomowy parking podziemny mają być z ul. Sportowej i Wojskowej a garaż ma mieć czytelny układ.

Ilość miejsc parkingowych 750 w podziemnym garażu a pozostałe 150 na terenie galerii.

Elewacja budynku. Materiałami wiodącymi w budowie mają być stal, drewno, aluminium i kamień. W elewacji użyty ma być nieco inny niż we wcześniejszej galerii piaskowiec i drewno budowlane elewacyjne. Projektant podkreślił duże ograniczenia co do możliwości przeszklenia galerii, bo zgodnie z wymogami jest to zaledwie 40 proc.

– Jeżeli elewacja w pewnych miejscach ma 8 metrów to przeszklone mogą być zaledwie 3. Mogliśmy w związku z tym przeszklić tylko parter a na górze pozostawić ślepą ścianę, ale znaleźliśmy inne rozwiązanie. Część okien będzie na dole zamknięta panelami pełnymi a dzięki temu jest możliwość zrobienia witryn na górze. W rejonie budynku banku wprowadzimy elementy zieleni. Dach będzie skośny – wylicza projektant Marek Bulak.

Na parterze z tyłu byłego banku powstanie plac. Zdaniem Bulaka ma to być miejsce, którego brak w mieście, czyli z przeznaczeniem na organizację imprez. Powierzchnia placu (w tym momencie nazywanego „Placem Bankowym”) to ok. 2 tys. m kw. To ma wystarczyć, aby około 1500 osób spokojnie wysłuchało koncertu czy „wzięło udział w innym wydarzeniu kulturalnym”. Plac składać się będzie z 2 części. Mniejsza zostanie przykryta dachem powłokowym i znajdzie się na otwartym powietrzu a druga będzie mieściła się wewnątrz budynku. Układ całej galerii ma być prosty prosty. Pasaże będą dobrze oświetlone światłem naturalnym poprzez świetliki zamontowane w stropie.

1 piętro. Powtórzenie pasaży handlowych, kino i tzw. food – courty. Są przewidziane kawiarnie, dodatkowe punkty gastronomiczne i miejsce zabaw dla dzieci.

Jak przekonuje projektant Galeria S będzie „nowoczesnym obiektem handlowo – usługowo – rozrywkowym”. „Nie będzie to dom kultury, ale będzie uzupełniał to, co proponują oba ośrodki kultury w Siedlcach”. Budynek starej galerii będzie pozostawiony tak jak jest, ale jego powierzchnia zostanie lekko zmieniona. Jest miejsce dla tzw. franczyzy. Projekt przewiduje miejsce dla lokalnych przedsiębiorców.

Na dzień dzisiejszy jeszcze nie wiadomo jakie marki odzieżowe będą w Galerii. Jak powiedziała przedstawicielka firmy zajmującej się komercjalizacją Galerii zainteresowane wynajmem są m.in.: Zara, Cubus czy H&M. Zapytana o „Empik” nie dała jednoznacznej odpowiedzi. Stwierdziła, że firma „rozmawia ze wszystkimi”. Wiadomo za to, że już na dniach ma być podpisana umowa najmu między kinem a inwestorem. Nazwa sieci kina nie została zdradzona, ale wiadomo, że projekt zakłada pięć sal kinowych.

Ceny budowy centrum handlowo – usługowego nie podano. – Pieniądze idą w dziesiątkach milionów – uciął Konstanty Strus.

bg


22 komentarze

 1. efaster dodano 13 lat temu

  a kto będzie najemcą z branży spożywczej ??

  PS.
  niecałe 20 000 m2 ?? to bardzo mało, nieraz hipermarket w Warszawie ma nie wiele mniej powierzchni :(( np. Tesco na Stalowej czy Połczyńskiej ma 16 000 m2 powierzchni, a nasza galeryjka (bo tak to trzeba nazwać) 19 845 m2

  a 900 miejsc parkingowych to naprawdę mało, chyba właśnie dla tego galeria jet tak mała, z uwagi na obostrzanie 25 miejsc parkingowych na każde 1000 m2 powierzchni handlowej. Po prostu koszt budowy budowy podziemnego parkingu, przewyższa opłacalność budowy większej galerii (przypomnę plan zezwala na budowę do 40 000 m2)

  Mam nadzieję, że w Białkach amerykanie (inwestor) bardziej się postarają i powstanie naprawdę obiekt o pow. zbliżonej do zapowiadanych 60 000 m2

 2. siedlczanin dodano 13 lat temu

  A może w końcu EMPiK na prowincji!!!!!!!!!!!!!!!

 3. mr dodano 13 lat temu

  efaster przeczytaj dwa albo trzy razy zanim zaczniesz pleść!
  powierzchnia lokali do wynajmu to ok. 26900 m^2.
  Ty piszesz o powierzchni zabudowy. Tak to jest jak się człowiek nie zna ale "wie" najlepiej.
  Siedlce to nie Warszawa tylko jej jedna "dzielnica" – Gocław. Porównuj z Gocławiem, jest tam też galeria. Sprawdź powierzchnię WYNAJMU LOKALI.

 4. efaster dodano 13 lat temu

  no to wreszcie jak 20 tys. czy 27 tys. m2 bo już się pogubiłem ??

  Bo z tego wynika tak, że pow. zabudowy czyli ile mogą zabudować w granicy działki wynosi 19 845, ale z piętrami wychodzi 26 900. No i cały poziom -1 będzie parkingiem + będą wcięte podcienie na parterze od strony poszerzonej Sportowe, widać że Strus wzorował się na Plaza Center w Lublinie :)) tam też od strony ul. Obrońców Pokoju jest takie "wcięcie" na wys. 2 piętra. No i po co te rondo na rogu miejscu złączenia ul. Katedralnej i Sportowej ?? Czyżby UM planowała zrobić przebicia do ul. Cmentarnej i 10 Lutego ??

  No i ile te "cudo" będzie miało pięter, i jak mniemam operatorem kina będzie Multikino ITI, skoro w Łomży się instalują to w Siedlec sobie nie odpuszczą, biorąc pod uwagę, że mają ambitne plany ekspansji.

 5. 100 dodano 13 lat temu

  Efaster chyba jak 2 kondygnacje to nie będzie tych pięter 50?? Prawda?? no to chyba parter i piętro. chyab że ja coś przekombinowałem

 6. marta dodano 13 lat temu

  Nie rozumiem po co kina na 5 sal jak już stoi jedna 4salowe, swiecące pustkami?

 7. A..a dodano 13 lat temu

  Nie ma to jak czytanie ze zrozumieniem prostego tekstu jakby się wydawało 😉 tego uczą już w podstawówce …

 8. efaster dodano 13 lat temu

  tylko widzisz mr jak ja pisałem pierwszy pos była podana wielkość 19 845 m2, dopiero później poszła liczba 26 900 m2 a to już zmienia postać rzeczy.

  Szkoda, ze tylko 2 kondygnacje (tj. partej + 1 p. pierwsze "wizualizacji" są na KRP 24) sam Strus w Tv mówił o 4 piętrach (nie kondygnacjach) wg. tego co mówił na poziomie -1 miał być parking na 1500 miejsc parkingowych i hipermarket spożywczy na ostatnim kino 5-6 salowe + centrum rozrywki (typu Fantazy Park)

  co z tego zostało ?? połowę tego co planowano http://www.tvsiedlce.pl/tagi_tv.php?search=stadion#nsite (6 materiał licząc od góry, po lewej stronie)

  widać, jak przez rok koncepcja się okroiła 🙁

 9. Nie rozumiem po co kina na 5 sal jak już stoi jedna 4salowe, swiecące pustkami? dodano 13 lat temu

  tam się zrobi muzeum Diecezjalne.

 10. po co te chece, dodano 13 lat temu

  jak nie ma nawet 1 zdjęcia.

 11. Beata Głozak dodano 13 lat temu

  Po konferencji w magistracie projektant zapowiedział, że dzisiaj w godzinach popołudniowych przedstawicielom lokalnych mediów zostaną przesłane zdjęcia projektu. Będą w dużo lepszej jakości niż te, którymi dysponujemy w tej chwili.
  Pozdrawiam,
  Beata Głozak

 12. ss dodano 13 lat temu

  A ja chce kfc haha

 13. asdd dodano 13 lat temu

  a ja chce Jeans Club, C&A, H&M, Saturn, Auchan, Dragon Silver,

  Empik pewnie nie będzie miał powodzenia bo większość ściąga muzykę, filmy i książki z netu.

 14. al dodano 13 lat temu

  Gdzie te zdjęcia??

 15. Korn dodano 13 lat temu

  efaster wyluzuj 🙂
  co tam teraz leci w kinie ?
  a tak przy okazji to ile w końcu sal zajmie nowy multiplex w galerii ?

 16. .. dodano 13 lat temu

  efaster -> z branży spożywczej będzie TOPAZ.

 17. efaster dodano 13 lat temu

  ..: czwartek, 26 Maj 2011, 23:09
  efaster -> z branży spożywczej będzie TOPAZ.

  Nie no raczej to w grę nie wchodzi, takim posunięciem Strus popełniłby "budowlane Seppuku"

  mam nadzieje, że powstanie budynek o podobnych parametrach co np. w Zamościu http://www.urbanity.pl/budynek2829/galeria-twierdza czy http://www.reviapark.pl/

  No i Strus "wywali" tych handlarzy (z obecnej GS) "rodem z minibazaru" co siedzą w tych box-ach 2×2 m i zamieni to na jeden duży obiekt (jak to zrobił na Ip. pod Deichmanna) np. pod Empik 🙂

  PS.
  Nie jest to trochę dziwne, że mniejsze od Siedlec miasta typu Łomża czy Zamość mają po kilka galerii, a my dopiero budujemy jedną ??

  To chyba powinno dać do myślenia RM i całemu UM.

 18. .. dodano 13 lat temu

  bedzie topaz na 100 %

 19. mend dodano 13 lat temu

  i dobrze lubię robić zakupy w Topazie 😉

 20. ... dodano 13 lat temu

  a gdzie C&A? gdzie SMYK? ja chce te sklepy!!! i EMPIK

 21. hippor dodano 13 lat temu

  a podobno ma być McDonald's, Saturn lub Media Mark a także carrfour lub real. Jak będzie topaz to źle. Ima być Empik!

 22. ala dodano 12 lat temu

  MAM TYLKO NADZIEJE ŻE NIE BĘDZIE TEJ MIZERNEJ STOKROTKI:)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?