SPIN

„Malowani chłopcy” w Podlasiu

Aneta Borkowska niedziela, 7 sierpnia 2011, 15:59 Kultura, Wydarzenia

Archiwum Państwowe w Siedlcach zaprasza  15 sierpnia o godz. 17 do Sali Podlasie na wystawę „Chłopcy malowani”. Ekspozycja poświęconą jest wojsku stacjonującemu w Siedlcach, departamencie siedleckim i województwie podlaskim w pierwszych dekadach XIX wieku.

W czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego Siedlce były najważniejszym ośrodkiem garnizonowym na wschód od Wisły. Formowały się tu i stacjonowały jednostki wsławione w wojnach napoleońskich i powstaniu listopadowym.

Na 120 planszach zaprezentowano pochodzące z epoki sylwetki żołnierzy różnych formacji związanych z Siedlcami i regionem, od wojskowych chirurgów, po barwnych ułanów i huzarów. Nie zabrakło archiwalnych dokumentów, planów, odznaczeń i pieczęci, potwierdzających obecność wojska w mieście. Wiele miejsca poświęcono znanym ludziom związanym z Siedlcami służbą wojskową, wśród których znajdował się m. in. Aleksander Fredro.

Wystawę przygotowało Archiwum Państwowe w Siedlcach we współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień, Fundacją Rozwoju Badań Regionalnych „Sigillum” oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury i siedleckim samorządem. Eksponaty pochodzą z zasobów siedleckiego Archiwum Państwowego, Archiwum Głównego Akt Dawnych, Muzeum Wojska Polskiego oraz zbiorów prywatnych. Ekspozycję oglądać można do 23 września.

Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach

2 komentarze

  1. przykro jednak, dodano 10 lat temu

    że nie ma wzmianki "Pod patronatem Prezydenta Miasta W. Kudelskiego"

  2. Mago dodano 10 lat temu

    a pod czyim ma być patronatem
    jak w Miejskim ośrodku kultury impreza
    czepiasz się że przykro jednak

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?