SPIN

KRÓTKA PIŁKA. Bieniek dla SPIN: To troszkę dziwne (+ zapis całej sesji )

redakcja sobota, 13 sierpnia 2011, 12:01 Siedlce, Wydarzenia
Mirosław Bieniek - z wynagrodzeniem szczuplejszym o 5 tysięcy. Fot. AB

Mirosław Bieniek - z wynagrodzeniem szczuplejszym o 5 tysięcy. Fot. AB

Z Mirosławem Bieńkiem, wójtem Gminy Siedlce na temat obniżenia jego wynagrodzenia rozmawiała Beata Głozak.

No to się stało. Od 1 października będzie Pan zarabiał o 5 tysięcy mniej niż do tej pory. Z 12 tysięcy do 7. Jaki jest Pana komentarz?
Dla mnie jest to zaskoczenie, ponieważ jestem na urlopie z dziećmi i zostałem ściągnięty na nadzwyczajną sesję. Tak się to tłumaczy jako nieumiejętność pracy z radą. Zawsze z radą współpracowałem w miarę dobrze. Pewnie w jakiś sposób dotyczący to właśnie ogłoszonego konkursu na dyrektora GZEASu (Gminny Zespół Ekonomiczno – Administracyjny Szkół) i informację o zbieraniu przeze mnie ofert na dyrektora GOKu.

Jak Pan wytłumaczy takie swoje ruchy?
Tak jak mówiłem przed radnymi, jeśli chodzi o GZEAS są to sprawy związane z przepisami o pracownikach samorządowych, a jeśli chodzi o GOK po prostu ogłosiłem zbieranie ofert. Oczywiście nie było tu żadnych określonych zasad. Myślę, że przede wszystkich w całej sprawie chodzi o dyrektora GOKu. Dodam, że dwójka tych pracowników zajmuje swoje stanowiska i pełnią obowiązki dyrektorów. Zgodnie z ustawą jest to niezgodne z prawem, bo nie może w samorządach pracować ktoś kto ma p.o (pełniący obowiązki), więc muszę w końcu uregulować tą sytuację. Natomiast grupa radnych myślę tutaj o bloku opozycyjnym w stosunku do mojej osoby podjęła taką inicjatywę i to jest ich prawo. Wynagrodzenie obcięto mi w tym momencie maksymalnie. Na marginesie chcę dodać, że ja nie mam żadnego zastępcy, więc prowadzę taki trochę tryb oszczędnościowy a Gmina Siedlce jest praktycznie największą gminą na Mazowszu. Doświadczenie mam bardzo duże i takie obcięcie maksymalne to powoduje, że będę miał pobory praktycznie najmniejsze w całym województwie i w całym kraju. To jest pensja najmniejsza jaka może być. No można mieć pretensję do ustawodawcy, że to rada ma prawo do takich ruchów. Z drugiej strony jeżeli rada ma rację to ma prawo obcinać i tutaj rada w tym momencie skorzystała z tego.

Powiedział Pan, że ogłoszenie to było tylko zbieranie ofert i ogólne rozeznanie pod kątem najlepszego kandydata i do tego było to ogłoszenie potrzebne.
Tak, aby się zorientować w tym ogłoszeniu, dlatego nie dałem możliwości w tym ogłoszeniu zamknięcia czegoś komukolwiek. Zresztą pełniąca obecnie obowiązki dyrektora instruktor pani Wojtyrowa też zgłosiła ofertę. Natomiast jest to metoda zastraszeniowa.

Pani mecenas powiedziała takie dość mocne zdanie, że ma wrażenie, że tutaj na sali dzieje się jakby swego rodzaju szantaż.
Uważam, że to było za mocne słowo, ale patrząc w harmonogram i natychmiastowe wezwanie na nadzwyczajną sesję można podejrzewać o to, chociaż może nie używałbym tego słowa. Nadzwyczajne sesje się zwołuje, gdy są klęski żywiołowe i wtedy nie ma dyskusji – wójt musi być. Albo kiedy dzieją się sprawy związane z możliwością przesunięcia budżetu, bo na przykład za dwa dni mija termin i gmina może stracić jakieś pieniądze. Ale w tym celu to troszeczkę dziwne. Ale pozostawiam bez komentarza, że część rady tu wykorzystała tą sytuację, że mogą ewentualnie wpłynąć na moje decyzje poprzez zastraszenie. Takie rzeczy mają miejsce na terenie naszego państwa i to dotyczy także naszej gminy. Ja spotykam się po raz pierwszy z czymś takim, ale to moje zdanie i nie chciałbym tego tematu ciągnąć.

Spotykamy się tutaj, aby obniżyć panu pobory ale sesja była poświęcona niemal w całości innemu tematowi.
W ogóle innemu tematowi. Głównie chodziło tutaj o sprawę pełnienia obowiązków przez panią Elżbietę Wojtyrę. Ja staram się, aby kultura na terenie gminy była jak na najwyższym poziomie.

Ale to Pan będzie decydował kogo zatrudni?
Tak ja będę decydował. To moja kompetencja.

Czyli może być tak, że pani Wojtyra będzie dyrektorką?
Jeżeli przeczytam program i będzie to dobry program to nie wykluczam nikogo. Nie patrzę nawet na wykształcenie, bo w kulturze liczy się człowiek i program i jeśli będzie dobry to ja nie wykluczam nikogo.

Myśli Pan, że wtedy będzie pensje podniesiona?
W ogóle nie liczę na to. Bo dzisiaj rada pokazała do czego jest zdolna. Nie jestem na pewno zadowolony z tej sytuacji, bo to było dziwne. Natomiast jest to kompetencja rady.

Są jeszcze szanse na konkurs w sprawie dyrektora GOK-u?
Tak. Jeżeli żadna z ofert, żaden z przedstawionych programów nie będzie interesujący i dobry.

AKTUALIZACJA: Przedstawiamy cały zapis z piątkowej sesji:

Zbigniew Stopa: Rozumiem, że ten punkt (o obniżenie wynagrodzenia) to dotyczy ostatnich działań. W związku z tym w moim odczuciu wójt jeszcze nie udzielił nikomu z nas, z rady żadnych wyjaśnień a my już mamy wyrok. Przypomina mi to trochę dawniejsze czasy (…). Składam  wniosek o skreślenie tego punktu z programu obrad.
Mikołaj Walo: Takie jest prawo radnych, że mogą zwoływać sesje nadzwyczajne. Czy panu to przypomina dawne czasy to pan oceni we własnym sumieniu. To jest prawo radnego, żeby podejmować inicjatywę uchwałodawczą. Rzeczywiście to jest przedmiot dzisiaj zwołanej sesji i jest uzasadnienie. Wniosek o wykreślenie czegoś co jest powodem sesji to tak jakby pan postawił wniosek o odwołanie dzisiejszej sesji. Stąd wniosek pana jest chyba bezprzedmiotowy.
(…)
Grzegorz Koc: Muszę poddać pod głosowanie wszystkie wnioski formalne. Kto z państwa radnych jest za wykreśleniem z porządku obrad punktu piątego?
Za: 7. Przeciw: 8. Wniosek upadł.
Kto jest za przyjęciem tego wniosku? Za: 8, Przeciw: 7. Wniosek przeszedł.
Grzegorz Koc: Przechodzimy do punktu 4: Informacja wójta na temat ogłoszenia ukazanego na stronie gminy Siedlce.

Aby przeczytać pozostałą część kliknij tutaj: SESJA


30 komentarzy

 1. program GOK dodano 10 lat temu

  Od kiedy to progrm GOK decyduje o wyborze dyrektora GOK.
  No, chyba, że Dyrektor jest tu Radą programową, zatwierdzającym ten program i jednocześnie jedynym wykonawcą.
  Dla oszczędności można tak zrobić ale na jak długo?
  Radni też zrobili oszczędności, na jak długo?
  Pytanie, kiedy radni UM się zmobilizują i zrobią podobne kroki w Mieście.
  Jak słychać Partia (czytaj Prezydent) chce posadzić na stołku w MOK osobę zaufaną. Gdzie Prezydent tą osobę poznał, na zebraniach partyjnych obok niej siedział?
  Jak wiem w MOK już księgowość jest obsadzona, będą mieli jeszcze jedną "Główniejszą księgową" .

 2. .... dodano 10 lat temu

  Wójt jeśli ma jeszcze odrobine honoru powinien odejść ze stanowiska. Na tej walce z radnymi i p. Wojtyra starci cała gmina. Tylko czym on mógłby się ewentualnie zająć. Na pedagoga raczej sie nie nadaje, sądząc po jego relacjach z ludźmi. A pensja, chociaż dla niego może wydawac sie niska, jest jednak nie do pogardzenia. No i władza, władza władza. Osobiście mam niezbyt miłe wspomienia z kontaktów służbowych z tym panem.

 3. Wstyd dodano 10 lat temu

  Niech Pan Bieniek się nie użala. Nie podoba się to do roboty. Tylko czy on jeszcze potrafi pracować. On już tylko piastuje od lat stanowisko. Idę o zakład. Nie znajdzie innej roboty nawet za 5000 tys. i będzie mruczał pod nosem i kurczowo trzymał się stolca. Innymi słowy – 0 klasy.

 4. mieszkaniec gminy dodano 10 lat temu

  uważam że 7 tys dla P. Bieńka to też za dużo za pracę i podejście do mieszkańców.Jest arogancki , nikogo nie szanuje a interesantów traktuje jak zło konieczne , chyba że to ktoś z jego ziomków to wtedy co innego . Przyzwyczaił się już do tego stołka i uważa się za najmądrzejszego w Gminie. Za Jego oraz kilku jego pracowników pracę oraz traktowanie interesantów popieram decyzję Rady Gminy.

 5. program? dodano 10 lat temu

  W ogłoszeniu nie było ani słowa o programie…

 6. robson dodano 10 lat temu

  wszyscy gadacie o jakiejś klasie. Ciekawe co jeden z drugim mędrzec by zrobił, jakby miał po 50 i był samotnym rodzicem z dwójką dzieci ? Wójt niby taki, zły, ale drogi i kanalizację robi, a kasa gminna pełna. To są, wydaje mi się najważniejsze kryteria oceny pracy.

 7. .... dodano 10 lat temu

  Robsonie. Wielu samotnych rodziców wychowuje dzieci za duuuuużo mniejsze pieniądze. No ale jak sie przywykło do pewnych standardów, to 7000 tys + dodatki różnego rodzaju naprawdę mogą oznaczać"ubóstwo". A co do dobrobytu w gminie Siedlce to prawda jest taka, że nie jest żadną sztuką w takiej podmiejskiej gminie zadbać o infrastrukturę. Tutaj inwestorzy sami pchają się ze swoimi zakładami. Zresztą, drogi i kanalizację robią tez inne, mniej zasobne gminy np. Domanice, a porównaj sobie budżety tych jednostek. Ja jednak sądzę, że obecna sytuacja, to efekt osobistego "uroku" wójta, pogardliwego traktowania ludzi, a także zaciętości w utrącaniu każdego kto mu się naraził mając własne zdanie, nawet tam gdzie wójt racji nie miał. A już ten wywiad, to użalanie się na forum – żenada. Kończ waść, wstydu oszczędź.

 8. Miwszkanka sławnej gminy dodano 10 lat temu

  Ilu jest ojców samotnych nawet z piątką dzieci,kto im pomaga, na początku trochę opieka społeczna ,a potem ………..czy pan wójt chociaż zna ten problem…… i nie za taką kasę ich chowają.Znam Panią Elę i wiem że właśnie samotnemu ojcu z dziećmi w Strzale pomagała.Czy urządnicy gminni nie mają ważniejszych spraw

 9. Gminna dodano 10 lat temu

  Ten pan i tak jest wojtem przez falszowanie wyborow np. w Zelkowie

 10. mieszkanka Gminy Siedlce dodano 10 lat temu

  W GOK w Chodowie nic się nie dzieje. Decyzja wójta jest bardzo słuszna. Popieram!

 11. Bezinteresowny dodano 10 lat temu

  Ma się przyjaciół i wrogów ,a czas pokaże…..to właśnie ten wróg…….Elka trzymaj się niech inni pokażą co potrafią , sadziwszy drzewa……..zresztą dzięki Tobie

 12. K,,,,, dodano 10 lat temu

  Ta Pani,która mówi ,że nic w GOK się nie dzieje,to chyba z zawiści,pracuje tam 3 instruktorów: około 12 choinek,3-dniowy festiwal kultury,srebrna maska z CKiSz Siedlce,koncerty i wyjazdy grup tanecznych min. do Czech,około 12 festynów,imprezy integracyjne z dziećmi niepełnosprawnymi,z lużmi niewidomymi,wycieczki,biwaki,bale dla dorosłych,sylwestry w 4 placówkach jednocześnie,orkiestra Owsiaka, zajęcia z rzżby,plastyka,taniec w kilku wsiach, muzyka,język,ang i realizacja uninego projektu,a także bieżące sprawy Gok i świetlic wiejskich oraz wiele innych mniejszych imprez.Proszę sobie poczytać na stronie GOK.Ja pracowałam kiedyś w kulturze,ale dzisiaj już bym nie chciała.I tak nie wiem jak oni dają radę.Pozdrawiam

 13. MIESZKANKA GMINY SIEDLCE dodano 10 lat temu

  "Po co nasze swary głupie, wnet i tak zginiemy w zupie"

 14. do Robson dodano 10 lat temu

  Wójt samotnym rodzicem jest, ale dzieci mają rentę po matce.A wójt ma wynagrodzenie za pracę a nie za to że został samotnym rodzicem. Powinien dostawać za to co robi jako wójt. A przecież dzięki Wójtowi dzieci nie mają dopłat do biletów komunikacji miejskiej, chodzą do miejskich przedszkoli, uczą się w szkołach siedleckich dopłaca do nich miasto. A Wójt i Rada gminy co na to?
  Odezwijcie si e Radni też na ten temat.

 15. .... dodano 10 lat temu

  "do Robsona" masz całkowitą rację. Ile gmina Siedlce ma przedszkoli? Dlaczego mieszkańcy podsiedleckich wsi idą na przystanki MPK usytuowane w granicach miasta, aby korzystać z ulg, bo wójt tych ulg im nie zapewnia? Ile miasto traci na tym?

 16. mieszkaniec dodano 10 lat temu

  W koncu ktos znalazł bat na Wójta niestety nalezłąo mu sie to od dawna za to jak traktuje ludzi wlasnie mieszkaców a to chybam o nich powinnien dbac jest arogancki , tylko obiecuje a nie wykazuje sie .Moze w koncu wezmie sie do pracy i poczuje ze nie jest bezkarny a moze czas na zmiane wójta i swieza krew a z tymi inwestycjami nie przesadzajmy robi tam gdzie ma znajomych lub chce dobrych kontaktów a tam gdzie sa potrzeby i powinien zrobic drge wode swiatlo no olewa to i mowi nie kazalem wam sie tam budowac ha ha >to odpowiedz wojta .

 17. ...moje zdanie dodano 10 lat temu

  i bardzo dobrze najwyższy czas i pora żeby W GOKu znajdowała się osoba z odpowiednim wykształceniem Pani W…. miała dużo czasu aby uzupełnić wykształcenie…niestety nie chciało się

 18. opole dodano 10 lat temu

  Szkoda że tylko tyle mu obcięli.

 19. gok dodano 10 lat temu

  Skoro Pan Wójt przez tyle lat wiedział, że pełnienie obowiązku dyrektora GOK jest wbrew prawu, to tłumaczenie, że dopiero teraz chce działać zgodnie z prawem jest krętactwem i zwyczajną ściemą. Do zwolenników wyboru pana B. na wójta być może Pani p.o. dyrektor GOK-u nie należała, ale taka zemsta świadczy o klasie politycznej Wójta. Radni powinni policzyć ile to setek tysięcy złotych, w minionych latach pozyskała dla kultury gminy Siedlce pani dyrektor i ile zadań na rzecz mieszkańców zrealizowała. Pozbywać się takiego fachowca to samorządowa głupota! Może czas na zmiany, ale nie na tym stołku, tylko na tym wójtowym…

 20. xyz dodano 10 lat temu

  Pan Wójt traktuje Gminę jak swój prywatny "folwark" i robi co chce. Cieszę się, że po tylu latach "samotnego" rządzenia pojawiły się w Radzie Gminy osoby, które chcą coś pozytywnego zrobić dla mieszkańców 🙂
  A jeśli chodzi o Panię Elę, to takiego Dyrektora Wójt nie znajdzie. Jest to osoba, która zna się świetnie na swojej pracy i robi naprawdę dużo dla mieszkańców Gminy Siedlce, i nie tylko. Trzymam kciuki, bo jak Jej nie będzie w GOK-u to i GOK-u nie będzie.

 21. gosc dodano 10 lat temu

  Może wkońcu ktoś weźmie się za pana wójta, bo rogi wychodzą mu już z gminy. Ten człowiek dba tylko o swoje interesy i swoją kasę. Drogi robi tylko nowobogackim kolesiom. W Stoku Lackim swojemu szwagrowi też zrobił drogę asfaltową, chociaż znajdują się tam zaledwie 4 domy.

 22. żenada dodano 10 lat temu

  w końu ma to na co zasłużył.Przez tyle lat rzucał przedsiębiorcom kłody pod nogi niech więc i on poczuje niemoc.Jak to jest panie wójcie być bezradnym?W końu i inni mają satysfakcję ha, ha ha brawo dla radnych

 23. mieszkaniec Gminy dodano 10 lat temu

  Panie Radny ze Stoku Lackiego a może spojrzałby Pan na potrzeby własnej wsi, dzieci, młodzieży i wszystkich mieszkańców a nie tylko potrzeby Pana Wójta

 24. tubylec dodano 10 lat temu

  No niestety wszystko prawda drogi robi nie tam gdzie sa potrzeby a tam gdzie widzi korzysci . Oswietlenie zrobil tylko do szkoły a od szkoly w strone MOrd dzici ida poboczem bez oswietelnia chodników czestwo sa wypadki ale co tam to nie Pana wojta dzieci ida do szkoły wiec nie musi sie codziennie martwic czy nic im sie nie stanie .Obecuje to oswietlenie co kazde wybory co roku jest argogancki wstosunku do ludzi chwali sie zalsugami a nie sztuka wykazac sie w bogatej gminie jak tyle sie nowych ludzi buduje i firm powstaje i kasa idzie do gminy nie wykaze sie sam i zaczenie sluchac potrzeb ludzi . Gdzie przedszkole od lat tez obiecywał i nadal go nie ma ,A w swietlicy psustki nic sie ei dzieje a jak juz cos zorganizuja to poziom zerowy i frekwencja mizerna .Cale wakacje swietlica swieci pustakami a to chyba w wakcjie dla dzieci powinni codziennie jakies zajecia zorganizowac a le co tam po co sie wysilac . Najwyzszy czas zeby zmienil sie wojt tylko dziwne ze wszystcy teraz psiocza a pojda wraz na niego glosowac

 25. ŚLEDCZY dodano 10 lat temu

  GŁOSOWALI NA BIEŃKA BO NIE BYŁO ALTERNATYWY DLA BRODOWSKIEGO I BIEŃKA-TO SIĘ ZA 3 LATA ZMIENI BĘDZIE WIĘCEJ KANDYDATÓW-UCZCIWYCH I PRACUJĄCYCH DLA I Z MIESZKAŃCAMI A PANOWIE ZE STRZAŁY TO TRAKTUJECIE MIESZKAŃCÓW JAK WÓJT JAK ZŁO KONIECZNE A ZRESZTĄ TAK MOŻNA WYLICZAĆ DŁUGO JAK KILKU RADNYCH TRAKTUJE SWOICH WYBORCÓW -RADA GÓRĄ I ODWAGI TAK JAK TO ZROBIŁA ODWAŻNIE RADNA Z PIS MAŁO TEGO Z KIM BYM NIE POROZMAWIAŁ KAŻDY JĄ CHWALI I TAK JAK PISAŁEM JEST JESZCZE KILKU ,,NORMALNYCH,, RADNYCH-A PROPOS OBNIŻENIA WÓJTOWI POBORÓW-TO PANIE SZANOWNY ODROBINĘ POKORY I POMYŚL JAK ŻYJĄ LUDZIE ZA 1000 ZL W 5 OSÓB TO W TEDY POROZMAWIAMY-POZDRAWIAM I WÓJTA I RADNYCH

 26. OBSERWATOR dodano 10 lat temu

  TO PRAWDA ŻE PAN WÓJT ROBI NAJWIĘCEJ W SWOICH OKRĘGACH I TAM GDZIE ………(NIE BĘDĘ TEGO KOMENTOWAŁ )SZANOWNA RADO MACIE SIĘ DOGADYWAĆ BEZ WÓJTA I ROBIĆ WSZYSTKO DLA CAŁEJ GMINY-A PANIE WÓJCIE PAMIĘTAJ ŻE ZA 3 LATA WYBORY I NIE BĘDZIE LITOŚCI, CHYBA ŻE SPOKORNIEJE PAN I WIĘCEJ OSOBISTEJ KULTURY:)POZDRAWIAM I BĘDĘ ŚLEDZIŁ WASZE POCZYNANIA

 27. do tubylca dodano 10 lat temu

  A może skoro tyle dzieci chce chodzić do przedszkoli do Siedlec to może zbudowałby przedszkole w Siedlcach wszyscy miewszkańcy gminy mieli by podobne odległości. Radni pomyślcie!!! 🙂

 28. mieszkaniec gminy dodano 10 lat temu

  Wójt wymaga od swoich "poddanych" wyższego wykształcenia to niech sam pokaże dyplom. Ciekawe czy ma takowy. Z tego co powszechnie wiadomo jego praca magisterska została odrzucona, bo była plagiatem pracy magisterskiej żony.Nieładnie panie wójcie.

 29. laik dodano 10 lat temu

  Jestem bardzo ciekawy, kto z komentujących i oceniających osób
  skakałby z radości i tryskał humorem, na wiadomość o obniżeniu pensji
  o 40%, znacie kogoś takiego ??? Więc proszę się nie dziwić rozgoryczeniu pana Wójta !!!

  To prawda, że gmina Siedlce jest najbogatszą gminą w powiecie siedleckim,
  ale nie na tyle by można zrealizować wszystkie inwestycje i rozwiązać problemy mieszkańców. Na to potrzeba niestety czasu i jeszcze więcej pieniędzy. Wójt to nie "wróżka" nic nie wyczaruje !!! To, że gmina Siedlce jest w miarę zasobna, to też w dużej mierze zasługa Wójta, więc raczej słowa uznania a nie naganny dla pana Bieńka.

  Swoje żale o zbyt małe inwestycje powinniście sznowni przedmówcy kierować
  nie do Wójta a do Rady Gminy. Wójt realizuje Jej ustawy i uchwały, jest władzą WYKONAWCZĄ, także proszę rozliczać z tego radnych, których Sami wybraliście.
  Co do arogancji pana Wójta … , miałem okazję kilka razy z panem M. Bienkiem rozmawiać i zawsze był miły i sympatyczny, dlatego dziwię się zarzutom o arogancję. Pragnę podkreślić, że nie jestem "wielką szychą" tylko zwykłym mieszkańcem, dlatego nie mogę podejrzewać pana Wójta o specjalne względy czy wyrachowanie.

  Serdecznie pana Wójta pozdrawiam i życzę wiele zdrowia oraz dalszych sukcesów zawodowych, dla dobra własnego i mieszkańców Gminy.

 30. jankiel dodano 10 lat temu

  możecie sobie ujadać i się użalać, a Bieniek za te 3 lata znowu zdobędzie ze 60% poparcia… Mam gdzieś gok, śmok, – mam drogę i kanalizację i to dzięki wójtowi a nie wam "pomazańcy boży'"…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?