SPIN

Czy w Siedlcach mamy dwie Platformy?

Beata Głozak czwartek, 1 września 2011, 15:56 Siedlce, Wydarzenia

O wewnętrznych konfliktach w siedleckiej Platformie Obywatelskiej mówi się nie od dzisiaj. Jak bardzo przypuszczenia odzwierciedlają rzeczywistość wiedzą tyko członkowie Platformy. Jednej i drugiej, bo od pewnego czasu nie można oprzeć się wrażeniu, że PO się rozmnożyła… przez podział.  

Podczas wczorajszej sesji miasta niemałe zamieszanie wywołał projekt uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej przy SP ZOZ w Siedlcach. Po zakończeniu pracy dotychczasowej Rady kandydatem typowanym przez koło radnych Platformy Obywatelskiej był Jacek Garbaczewski. Ten jednak niespodziewanie podczas sesji złożył pisemną prośbę o wykreślenie jego kandydatury. Jako powód w liście do przewodniczącego rady miasta Piotra Karasia podał względy osobiste. Wszystko jednak wskazuje na to, że te względy to nic innego jak uchwała zarządu siedleckiego koła Platformy Obywatelskiej, które do SP ZOZ wytypowało Marka Kordeckiego. O nowym kandydacie klub radnych Platformy miał dowiedzieć się od… Wojciecha Kudelskiego a po rezygnacji Garbaczewskiego odszedł od wystawienia kogokolwiek.

Szpital miejski kolejny raz wywołał zamieszanie w PO. Fot. BG

Szpital miejski kolejny raz wywołał zamieszanie w PO. Fot. BG

BRAK ODPOWIEDNICH KOMPETENCJI

– Uważamy, że osoba która będzie pełniła funkcję w Społecznej Radzie szpitala miejskiego powinna być przede wszystkim członkiem Komisji Zdrowia i czuć temat związany ze służbą zdrowia – powiedział Mariusz Dobijański, przewodniczący klubu radnych PO. – Nie czujemy się na tyle kompetentni, aby wskazywać osobę, która w imieniu rady miasta będzie reprezentowała nasze interesy. Uważamy, że wśród radnych  jest wiele osób, które mogłyby piastować funkcję w Radzie i dlatego rezygnujemy ze wskazania własnego przedstawiciela. Nie wskazujemy kandydata. Myśleliśmy że Jacek podoła, ale w tej sytuacji Jacek wszystko przemyślał i podjął w naszej opinii słuszną decyzję – stwierdził Dobijański.

W dyskusji głos zabrał Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec. Przypomniał, że istnienie koalicji wymaga, aby największe ugrupowania uczestniczyły w Radzie Społecznej szpitala. Dlatego też jak tłumaczył to do PO zwrócił się z prośbą o wytypowanie kandydata. Poinformował również, że dzień wcześniej na jego biurku znalazła się uchwała zarządu siedleckiego koła Platformy Obywatelskiej desygnująca na członka Rady Społecznej Marka Kordeckiego.

PLATFORMA SIĘ MNOŻY

W związku z tym, że klub nie chciał wystawić swojego kandydata prezydent zwrócił się o przyjęcie kandydatury Marka Kordeckiego. Powiedział, że zdaje sobie sprawę z tego, że Kordecki nie jest członkiem klubu radnych. Jest za to członkiem Platformy i zasiadał w minionej kadencji Rady Społecznej.

– Skoro pan prezydent ma pismo z zarządu, którego my nie znaliśmy to jak najbardziej ma prawo wskazywać osoby spośród radnych – padło z ust Mariusza Dobijańskiego. Rada miasta przystąpiła do głosowania ws. powołania Rady Społecznej. 15 radnych było za a 2 wstrzymało się od głosu.

Czy zamieszanie z kandydatem do Rady Społecznej to dowód na zawirowania w siedleckiej Platformie? Marek Kordecki, przewodniczący koła miejskiego zaprzecza takim twierdzeniom a Jacek Garbaczewski z kolei odmawia komentarza. Po wysłuchaniu obu mężczyzn nie można oprzeć się wrażeniu, że w Siedlcach działają już dwie Platformy Obywatelskie. Jedną tworzy zarząd siedleckiego koła PO a drugą klub radnych PO, w którym nadal nie ma Marka Kordeckiego.

Jacek Garbaczewski: Pojawiły się przyczyny obiektywne

– Decyzję o rezygnacji z ubiegania się o funkcję członka Rady Społecznej przy SP ZOZ w Siedlcach podjąłem dopiero w dniu dzisiejszym. Ponieważ pojawiły się przyczyny obiektywne dla mnie osobiste, w wyniku, których nie mogę ubiegać się o to stanowisko. Mogę mówić tylko za siebie i ja pisma z zarządu koła Platformy nie widziałem. Dopiero w dniu wczorajszym na spotkaniu koalicyjnym prezydent przedstawił nam pismo od przewodniczącego Koła Miejskiego PO. W piśmie była zawarta informacja, iż zarząd koła proponuje na to stanowisko Marka Kordeckiego. – Wczoraj dowiedzieliście się o piśmie a dzisiaj z przyczyn obiektywnych składa Pan rezygnację? Wnioski na temat przyczyn nasuwają się same. – Nie mogę tego skomentować.

Marek Kordecki: Próbujemy wszystko sprowadzić do właściwych miar

Dzisiejsza sesja to dowód na to, że w Platformie są zawirowania? Ja wiem czy zawirowania? Jest zarząd partii i jest oczywiście klub radnych, ale klub radnych nie działa sam. Jest pewna struktura. Zarząd Platformy podejmuje pewne decyzje i tego trzeba po prostu się trzymać. Zarząd podjął decyzję wczoraj? Wczoraj przedstawiliśmy pismo. Decyzja była podjęta wcześniej. Czy osoby z klubu są w jakiś sposób związane z zarządem? W zarządzie jest Piotr Karaś, pozostali radni nie. Dwóch radnym w ogóle nie należy do PO. Jacek Garbaczewski nie nadaje się na członka Rady Społecznej? Nikt nie powiedział, że się nie nadaje. Ale nagle pojawia się pismo, w którym zarząd proponuje kogoś innego. Ciało polityczne jest od tego, by dawać pewną aprobatę. To ja byłem w poprzedniej Radzie Społecznej i dostałem pozytywną ocenę mojej osoby a także rekomendacje do dalszej pracy. Jacek Garbaczewski nie był tam nigdy i byłby ewentualnie dopiero w tej kadencji. Podjęliśmy decyzję, że będzie to moja kandydatura. Czy prawdą jest, że klub radnych był zaskoczony wczoraj tą informacją? Trudno mi powiedzieć czy został zaskoczony. Jest pewna struktura. Jest poseł, jest zarząd, partia i partia wyznacza pewne decyzje. Klub powinien się konsultować, dopytywać a jeśli tego nie robi to czasami tak wychodzi. Czy radni się nie konsultowali? Ze mną i z zarządem nie. Czyli wyciągnięte zostały konsekwencje? No może nie. Po prostu próbujemy sprowadzić to wszystko to właściwych miar i właściwych procedur postępowania.

bg

30 komentarzy

 1. obserwator dodano 11 lat temu

  Jak czytam –
  Radny Dobijański stwierdził, że osoba do społecznej rady zasiada w niej w imieniu rady miasta. Prezydent Kudelski zwrócił się do klubu radnych z prośbą o wytypowanie do niej przedstawiciela klubu radnych. Nie do organizacji politycznej.
  – O jakich więc procedurach mówi radny Kordecki?

 2. podlasiak dodano 11 lat temu

  …i co to za przewodniczący siedleckiej Platformy, co nie jest w klubie radnych PO ??? Do wywalenia od razu, ale gdzie jest poseł, który powinien to wszystko porządkować??? Panie Radny Kordecki – albo w lewo albo w prawo, nie da się stać tak dłużej w rozkroku…

 3. dWazA dodano 11 lat temu

  i kto nam teraz ładnie odśnieży przystanki zimą ? 🙁

 4. nie za dużo dodano 11 lat temu

  A może dlatego,że Pan Jacek kandyduje wszędzie, gdzie tylko się da. Widać, "z zawodu dyrektorem", kierownikiem i przewodniczącym…nie ważne, szpital, kino, dom kultury..byleby zarządzać. Ktoś widocznie mu uświadomił,że to już przesada.

 5. . dodano 11 lat temu

  Skoro to klub radnych zgłasza swojego kandydata… to jeśli Kudelski popiera Kordeckiego, a Kordecki nosi w tajemnicy pisma do Kudelskiego, z pominięciem klubu PO, to PIS wchłonął już Kordeckiego albo ten przechrzcił się już do PiSu sam.

 6. ojciec dodano 11 lat temu

  Jedni i drudzy są tyle samo warci.
  Za chwilę sprywatyzują szpital.

 7. dragon dodano 11 lat temu

  Rozłam jest i powinni się w końcu podzielić, bo to co tam się dzieje to kpina , kazdy sobie rzepkę skrobie, trzymaja sie kurczowo stołków aby tylko ich nie wywalił prezydent , zarząd PO -to kpina, to może komisarz z W- wy by sie przydał , ale przede wszystkim to połowe podrzegaczy, zdrajców wywalić na zbity p…

 8. .... dodano 11 lat temu

  biedna w Siedlcach ta Platforma. I jak tu w takiej atmosferze wygrac wybory? Pozbyli sie jedynej, pozytywnej i uczciwej osoby p. Sosnowskiej.Może byłą zbyt dużym zagrożeniem dla Dobijańskiego w wyborach, bo gdyby wystartowała to dziś moglibyśmy mieć zupełnie inny ukłąd w Radzie i na głównych stanowiskach. Ona nie przerżnęlaby wyborow tak jak ten bufon. A dziś – Platformy nie ma, sa przepychanki, kłótnie walka o stołki lokalne.

 9. Struktura dodano 11 lat temu

  Partia polityczna ma swoją strukturę ZAWSZE. Klub radnych powinien być podporządkowany organizacji politycznej czyli podlegać pod zarząd PROSTE..czy się podoba czy nie taka jest STRUKTURA.

 10. ... dodano 11 lat temu

  "Najcięższe burze dopiero przed nami" – ogłosił przecież prorok 😀

 11. do struktura dodano 11 lat temu

  W klubie radnych są osoby nie będące członkami PO. Czy oni też mają się podporządkowywać politycznym decyzjom, czy też kierować się w swoich działaniach interesem społecznym? Opowiedzieli się za programem a nie za politykierstwem Kordeckiego i spółki.

 12. ztejsamejstrony dodano 11 lat temu

  Pewnie jest więcej niż dwie. Jest PO prezydenckie- członkowie zarządów spółek miejskich i rad nadzorczych, jest PO Dobijańskiego, jest PO Kordeckiego i jest PO albo i nie członków PO. Komisarz przydałby się jak nic. Poseł, który powinien rządzić czeka, jak to napisaliście "na burze".

 13. j dodano 11 lat temu

  pilnujcie bałaganu w PIS ie a PO zostawcie w spokoju

 14. stock dodano 11 lat temu

  Ale sensacja! Rozłam w PO nastąpił już podczas zeszłorocznych wakacji, kiedy ruszała kampania samorządowa i trwa nadal.

 15. bałagan dodano 11 lat temu

  A jeszcze większy bałagan w PO będzie, jak od października zabraknie im posła z Siedlec. Bo wszystko w tę stronę zmierza.

 16. Ten dodano 11 lat temu

  Kurna wybory się zbliżają i znów będę za przeproszeniem rzygać politykami…

 17. oj niedobrze dodano 11 lat temu

  Stock masz zupełną rację…rozłam nastąpił już dawno-część PO nie zaakceptowała kierunku wyznaczonego przez M.Dobjańskiego( arogancja absurdy itd ) jak później pokazały wybory mieli zupełną rację.Do"do struktura" zakładasz z góry ,że decyzje polityczne kolidują z interesem społecznym a to błąd i celowa gra słów. Politykierstwo i to zupełnie bez jakości , kolesiostwo -uprawia "klubik" a przykładem są decyzje personalne "klubiku". Mimo różnicy zdań chętnie podyskutuję. POzdrawiam

 18. Blamaż dodano 11 lat temu

  Wstyd.Klub PO po wnikliwych przemyśleniach proponuje kandydata , który…rezygnuje bo…"nie podoła" Ludzie to nie zabawa! Opamiętajcie się ! Gracie ludzkim losem! Osobiście dla mnie to swoisty koniec tej formacji w Siedlcach.

 19. ble ble ble dodano 11 lat temu

  "O nowym kandydacie klub radnych Platformy miał dowiedzieć się od… Wojciecha Kudelskiego a po rezygnacji Garbaczewskiego odszedł od wystawienia kogokolwiek." Jasne. Szczególnie Karaś, który jest członkiem zarządu. Może i Poduch i Araszkiewicz dowiedzieli się o tym od Kudelskiego. To by mnie akurat nie zdziwiło, bo z PO ich nic prawie nie łączy. Nie są członkami, na spotkania nie przychodzą, nie pomagają w kampaniach itp Zdumiewające jak mogli dostać tak dobre miejsca na listach wyborczych…

 20. obserwator dodano 11 lat temu

  Ciekawe kiedy skończy się ten bałagan? Czy dopiero, kiedy z Siedlec nie będzie posła, ani senatora? Czy ktoś wreszcie "walnie" pięścią w stół i zacznie robić porządek? Czy reszta członków przejrzy na oczy i zabierze głos w tej sprawie? Czy to już jest dno rozłamu, czy wystarczy już przegranych? – oby!

 21. flaxx dodano 11 lat temu

  Obecna Platforma w Siedlcach to tragedia, musi nastąpić rozłam i zaczęcie wszystkiego od nowa , bo niestety z niektórymi osobami nie jest po drodze…, niech szukaj miejsca w innych szeregach ..Pis? przyczepili tyłki do posadek i tylko myślą o sobie, żal.pl hipokryci do entej potęgi , jakby mogli to powycinali by wszystkich by tylko wleźć na szczyt..marne widoki , zero perspektyw trzeba wymienić" aktywa", faktycznie komisarz W-wy by się przydał

 22. ale o co chodzi? dodano 11 lat temu

  Za rządów Pana Roberta Ambroziewicza był POrządek.
  Wszystkie stołki jakie mają zawdzięczają temu panu, tylko pamięć krótka?

 23. APEL dodano 11 lat temu

  BRAK SILNEGO LIDERA, stąd problemy. Jak się nie opamiętają, czas PO w Siedlcach się skończy.

 24. BRAK POWAŻNYCH LUDZI dodano 11 lat temu

  Kto zbudował PO w Siedlcach, kto oddał rządzenie PO w szczytowej formie???
  4 lata temu……..?

  "obserwator: poniedziałek, 5 Wrzesień 2011, 18:22 Ciekawe kiedy skończy się ten bałagan? Czy dopiero, kiedy z Siedlec nie będzie posła, ani senatora? Czy ktoś wreszcie "walnie" pięścią w stół i zacznie robić porządek? Czy reszta członków przejrzy na oczy i zabierze głos w tej sprawie? Czy to już jest dno rozłamu, czy wystarczy już przegranych? – oby!"

  Przypomnijcie sobie.

 25. rozłam? dodano 11 lat temu

  "oj niedobrze: piątek, 2 Wrzesień 2011, 17:22 Stock masz zupełną rację…rozłam nastąpił już dawno-część PO nie zaakceptowała kierunku wyznaczonego przez M.Dobjańskiego( arogancja absurdy itd ) jak później pokazały wybory mieli zupełną rację.Do"do struktura" zakładasz z góry ,że decyzje polityczne kolidują z interesem społecznym a to błąd i celowa gra słów. Politykierstwo i to zupełnie bez jakości , kolesiostwo -uprawia "klubik" a przykładem są decyzje personalne "klubiku". Mimo różnicy zdań chętnie podyskutuję. POzdrawiam"

  a kto tego Pana promuje????

 26. KABARET dodano 11 lat temu

  Zarząd z moralnym niepokojem pyta a Klubik ani mru mru…..hahahaha

 27. POrządki dodano 11 lat temu

  POrządki wPO wkrótce się zaczną.
  Chodzą słuchy, że czarny koń PO wraca…

 28. fderr dodano 11 lat temu

  Czarny koń czyli kto? oby w końcu ktoś naprawde zrobil porzadek

 29. fderr dodano 11 lat temu

  pomyśl troche

 30. Czarny koń... dodano 11 lat temu

  jak widzę siedlecką PO to raczej będzie to kucyk. I do tego na biegunach. Na razie nie ma kandydata z Siedlec, na którego warto głosować. Za miesiąc mój głos ma Mroczek.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?