SPIN

53. Siedleckie Zaduszki Jazzowe

Aneta Borkowska wtorek, 18 października 2011, 23:47 Kultura, Wydarzenia

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na muzyczną ucztę, czyli na 53. Siedleckie Zaduszki Jazzowe. Dwudniowy cykl koncertów w Sali Widowiskowej „Podlasie” odbędzie się 3 i 4 listopada.

Jak co roku MOK zadbał o zróżnicowany program, zapraszając znakomitych artystów, którzy dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. Podczas tegorocznej edycji wszystkich, którzy pojawią się na koncertach czeka moc atrakcji i prawdziwa uczta jazzowa w wykonaniu największych sław gatunku.

Festiwal otworzy Kuba Badach z zespołem w programie w pełni zaduszkowym – „Tribute to Andrzej Zaucha”. Druga odsłona czwartkowa to doborowo obsadzony kwartet Janusza Muniaka – wybornego saksofonisty i jednej z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu.

Piątkowe koncerty otworzy projekt QuintophoniQ – artystyczne wyzwanie polegające na połączeniu muzyki klasycznej i jazzu. Projekt tworzą Leszek Kułakowski Trio i  zespół Tomasza Gołębiewskiego. Gościnnie w projekcie udział weźmie Krzesimir Dębski – kompozytor, dyrygent a także znakomity skrzypek jazzowy. Na finał jazz w nowoczesnym wydaniu w wykonaniu Trio Włodka Pawlika, sięgający do najlepszych wzorców stylu jazzu współczesnego oraz do najbardziej osobistych jazzowych inspiracji pianisty.

Ceny biletów: 60 zł – jeden dzień oraz 90 zł – karnet dwudniowy. Przedsprzedaż: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, ul. Pułaskiego 6 w godz. 8- 17.

3 listopada (czwartek) o godz. 19.

Kuba Badach – Obecny. Tribute to Andrzej Zaucha
Kuba Badach – wokalista, kompozytor, aranżer, lider zespołu Poluzjanci oraz członek grupy The Globetrotters. W 1996 r. rozpoczął edukację na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wokalnej. Współpracował wtedy m. in. z Katarzyną Gaertner, Robertem Jansonem oraz zespołem Polucjanci.  Od 1999 Kuba współpracuje z zespołem The Globetrotters, z którym wydał trzy płyty. Od roku 2003 Badach współpracował z kilkoma artystami polskiej sceny rozrywkowej, takimi jak Kayah, Robert Chojnacki, Ania Szarmach, Dorota Miśkiewicz, Carrantuohill, Grzegorz Kapołka i inni. Od 2010 Kuba bierze również udział w projekcie Michała Jurkiewicza „Śrubki”. W kwietniu 2009 roku ukazała się nowa płyta Kuby Badacha „Obecny. Tribute to Andrzej Zaucha”.

Janusz Muniak Quartet
Janusz Muniak – to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu. Absolwent krakowskiej średniej szkoły muzycznej. Zadebiutował już w 1960 roku. Został zaproszony do zespołu Tomasza Stańki – Jazz Darings. Współpracował z m. in. Krzysztofem Komedą, zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego i kwartetem Jana Jarczyka. W roli lidera wystąpił po raz pierwszy w 1976 r. Przez zespoły Muniaka „przewinęli się” najwybitniejsi polscy jazzmani, Muniak był także artystą, z którym często i chętnie współpracowali także zagraniczni artyści. Równie interesujące okazały się projekty Muniaka realizowane z młodymi muzykami: Leszkiem Możdżerem, Michałem Miśkiewiczem, Darkiem Oleszkiewiczem.

4 listopada (piątek) o godz. 19.

QuintophoniQ & Krzesimir Dębski
QuintophoniQ – to artystyczne wyzwanie polegające na połączeniu muzyki klasycznej i jazzu. To nietypowy język mistrzów polskiego jazzu, poukładany w żelazne ramy klasycznej partytury. Tradycyjne brzmienie skrzypiec oraz swingujacy jazz w improwizacjach i akompaniamentach wywierają niezatarte wrażenie. Celem przedsięwzięcia jest przekonanie miłośników muzyki klasycznej do młodszej siostry tego gatunku – muzyki jazzowej, jak również oswojenie słuchaczy jazzu z brzmieniem instrumentów smyczkowych.

Krzesimir Dębski – kompozytor, a także: dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny. W latach osiemdziesiątych, w ankietach magazynu „Jazz Forum” wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka”, „Najlepszego Kompozytora” oraz „Najlepszego Aranżera Roku”. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”. Tworzy również muzykę teatralną (ponad 40 premier), eksperymentalną i filmową. Skomponował muzykę do 50 filmów fabularnych m.in.: Medium, Kingsajz, Ogniem i Mieczem, W Pustyni i w Puszczy, Tam i z Powrotem, a także muzykę do kilkunastu seriali telewizyjnych (Złotopolscy, Na dobre i na złe, Czułość i Kłamstwa, Sfora, Na wspólnej).

Włodek Pawlik Trio
Włodek Pawlik – komponuje muzykę symfoniczną, filmową, jazzową, wokalną i kameralną. Ma w swoim dorobku 15 autorskich płyt. Jest laureatem międzynarodowych konkursów jazzowych i kilkukrotnym zdobywcą tytułu „Muzyk Roku” (Jazzi Magazine). Koncertuje w Europie, Azji i USA, gdzie jest także cenionym wykładowcą uniwersyteckim. Współpracował z muzykami należącymi do światowej czołówki jazzu. Stała współpraca łączy go z amerykańskim zespołem Western Jazz Quartet. Włodek Pawlik komponuje także na potrzeby filmu; jego oprawę muzyczną można było usłyszeć w styczniu 2005, w sztuce Teatru Telewizji: „Na wsi”.

źródło oraz zdjęcia: MOK / opr. ab

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?