SPIN

WATCH DOCS – przegląd filmów o prawach człowieka (NASZ PATRONAT)

Aneta Borkowska wtorek, 18 października 2011, 17:23 Kultura, Wydarzenia

Stowarzyszenie tutajteraz wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz Społecznym Instytutem Filmowym zaprasza na przegląd filmów o prawach człowieka WATCH DOCS. 

W ramach 9 Objazdowego Festiwalu Filmowego w dniach 23 – 27 października w naszym mieście będzie można obejrzeć  filmy z różnych krajów i porozmawiać o problemach łamania praw człowieka. Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny.

23 października – niedziela Dzień organizacji pozarządowych (Sala Widowiskowa „Podlasie”)

W trakcie projekcji oraz w przerwach odbędzie się forum siedleckich NGO-sów, podczas którego będzie możliwość zapoznania się z lokalnymi organizacjami pozarządowymi.

Program:
godz. 12.30 – otwarcie festiwalu. Prezentacja siedleckich organizacji pozarządowych, panel dyskusyjny „W jaki sposób organizacje pozarządowe z Siedlec działają w lokalnej społeczności na rzecz praw człowieka”,

god. 14. –  „Czerwone światło” (92′), reż. Guy Jacobson, Adi Ezroni, Charles Kiselyak (USA/ Kambodża 2009)

Ocenia się, że na świecie co roku do seks biznesu trafia około miliona dzieci. „Czerwone światło” przedstawia historie kilku dziewczynek, które – bądź sprzedane przez własnych rodziców, bądź porwane przy udziale kogoś ze znajomych – trafiły do domów publicznych w Phnom Penh.

godz. 16. – spektakl Teatru Fanum „The body shop” (po filmie i spektaklu spotkanie z policjantami z Zespołu d/s Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii) 

Spektakl opowiada o wykorzystywaniu młodych kobiet do pracy w agencjach towarzyskich.

godz. 17.30 – „Świeże wiśnie” (18′), reż. Anna Baumgart, obsada: Klara Bielawka, Agnieszka Gąsierkiewicz, Ryszard Gąsiorkiewicz.

Film Anny Baumgart „Świeże wiśnie” powstał na wystawę w Centrum Artystycznym w Falstad w Norwegii, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się jeden z niemieckich obozów koncentracyjnych. Tematem filmu jest „obca ofiara” – figura prostytutki obozowej i jej wyparcie w dyskursie postholocaustowym.

Po filmie dyskusja z udziałem dr Joanny Stocker-Sobelman (Centrum Badań Holokaustu UJ, Gender Studies PAN) oraz dra Edwarda Kopówki (kierownik Muzeum Walk i Męczeństwa w Treblince, historyk regionalista),

godz. 19. – „Vakha i Magomed” (12′), reż. Marta Prus

Film przedstawia historię ojca i syna, którzy uciekli z Czeczenii i przebywają w Polsce jako uchodźcy. Jest to historia niezwykłej relacji łączącej ojca i syna, pełnej miłości i przyjaźni, dającej siły do walki z przeciwnościami losu.

godz. 19.15 –  „Nigdzie w Europie” (98′), reż. Kerstin Nickig

To cztery opowieści o pogmatwanych losach ludzi, którzy musieli opuścić Czeczenię, bo albo nie mogli czuć się tam bezpiecznie, albo nie mieli środków zapewniających godne życie. Jej film przemawia do empatii widzów, ale też pobudza do myślenia i zadawania pytań.

Po filmach spotkanie dyskusyjne z udziałem Karoliny Rusiłowicz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

24 października – poniedziałek  (Sala Widowiskowa „Podlasie”)

godz. 19. – „Kongo w czterech aktach” (69′), reż. Dieudo Hamadi, Kiripi Katembo Siku

Cztery nowele filmowe obrazujące życie w Kongo. Zawitamy do oddziały położniczego, gdzie nikogo nie stać na opłatę, do slumsów w Kinszasie oraz zrujnowanej kopalni. Wiodącym tematem są ludzkie, niełatwe losy.

25 października – wtorek (GSW Widzimisie, ul. 3 Maja 44)

godz. 19. – „Różowy gang (100′)

„Kiedy mężczyzna źle postępuje, zbij go” – taką między innymi radę mogą usłyszeć podopieczne od Sampat Pal Devi, przywódczyni gangu Gulabi a.k.a Różowego Gangu. Sampat, nazywająca samą siebie mesjaszem kobiet, jest święcie przekonana, że to najlepsze remedium dla dziewczyn – ofiar przemocy i kastowej nierówności. Dla wielu kobiet w Indiach pomoc Różowego Gangu jest jedynym ratunkiem.

26 października – środa (GSW Widzimisie, ul. 3 Maja 44)

godz. 19. – „Lekarski dylemat” (52′)

Nasze opinie o eutanazji są silnie połączone z poglądami religijnymi, lub ich brakiem – niedopuszczalne wydaje się zalegalizowanie czegoś, co jest morderstwem dla jednych, a dla innych aktem miłosierdzia.

godz. 20 – „Milczenie=Śmierć” (30′)

Czarny plakat „Silence=Death” z odwróconym podstawą do dołu różowym trójkątem przeszedł do klasyki społecznego designu. Stworzony w 1987 roku przez nowojorskich aktywistów gejowskich mobilizował opinię publiczną przeciw milczeniu władz wobec epidemii AIDS.

27 października – czwartek (GSW Widzimisie, ul. 3 Maja 44)

godz. 19. – „Klimat na zmiany (85′)

Inspirujący film Briana Hilla portretuje ludzi, którzy bez oglądania się na milczącą większość postanowili zrobić coś dla środowiska. Oto bohaterowie, jacy nie trafiają na pierwsze strony gazet, choć walczą o sprawę wspólną nam wszystkim.

godz. 20.30 – „List do Wujka Boonmee” (18′)

Prawdziwa gratka dla wielbicieli jednego z najważniejszych dziś twórców światowego kina, Apichatponga Weerasethakula. Film powstał na bazie doświadczeń reżysera z cenzurą. Chodzi tu o głos i pamięć mniejszości w Tajlandii, w kraju, w którym mniejszości etniczne nie mogą się czuć bezpiecznie.

WARSZTATY

29 października (stowarzyszenie tutajteraz, ul. Pułaskiego 11) „O co chodzi z tym Gender?” Warsztaty, więcej informacji na stronie stowarzyszenia www.tutajteraz.org

źródło: stowarzyszenie tutajteraz / opr. ab

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?