SPIN

W Siedlcach rozwodzimy się codziennie

Beata Głozak wtorek, 3 stycznia 2012, 23:58 Siedlce, Wydarzenia

Coraz częściej się rozwodzimy – wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Siedlcach. Tylko w minionym roku odnotowano w nim 238 wyroków sądowych o rozwiązaniu małżeństwa. Dzisiaj na biurku kierowniczki wylądował pierwszy w tym roku. Notatką na marginesie zakończyło się w tym samym niemal 20 letnie małżeństwo.

Uroczystości zawarcia związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego towarzyszy toast a nierzadko liczne grono znajomych. W przypadku rozwodu jest inaczej, bo cała procedura odbywa się w sądzie okręgowym a w USC po naszym małżeństwie zostaje jedynie… notatka na marginesie.

W roku 2011 w Urzędzie Stanu Cywilnego w Siedlcach sporządzono 733 aktów małżeństw. 236 spośród nich były ślubami cywilnymi a 464 konkordatowymi. W porównaniu z rokiem 2010 liczba aktów małżeńskich spadła o 46 (779).

– A z roku na rok wzrasta niestety liczba rozwodów – przyznaje Danuta Omelaniuk, kierowniczka USC Siedlce. – W minionym odnotowałam 238 sentencji wyroków rozwiązania małżeństw. Po przeprowadzeniu postępowania sądowego i orzeczeniu wyroku o rozwiązaniu małżeństwa sąd przekazuje jedynie sentencję wyroku o rozwiązaniu małżeństwa do urzędu stanu cywilnego. Przy akcie małżeństwa na marginesie odnotowywana jest odpowiednia wzmianka o rozwiązaniu małżeństwa lub separacji. Pary wytrzymują ze sobą coraz krócej mimo że na ślub częściej decydują się osoby dojrzałe, po studiach, które już razem mieszkają – precyzuje Omelaniuk.

Jak wskazują dane rozpadają się przeważnie małżeństwa z trzyletnim, czteroletnim lub pięcioletnim stażem. Dla zobrazowania skali: w minionym roku było ok. 253 dni roboczych a rozwodów 238. To oznacza, że niemal każdego roboczego dnia jakieś małżeństwo się rozpadało.

bg

6 komentarzy

 1. bombeliks dodano 9 lat temu

  464 śluby i 238 rozwódów …. Statystycznie połowa ludzi zawierających ślub rozwodzi się.
  I zastanawiające jest, że połowa ślubów to śluby cywilne. Czyżby naród oddalał się od wiary? W sumie patrząc na poczynania i przykłady idące od ks. nie "dziwota"

 2. Wzorcowy Urząd dodano 9 lat temu

  A ciekwe ile było unieważnień małżeństwa w Kurii?

 3. Beata Głozak dodano 9 lat temu

  Żadna taka informacja nie wpłynęła do USC. W poprzednich latach były pojedyncze przypadki.

 4. jim dodano 9 lat temu

  ale chyba takie "unieważnienie" nie przekłada się automatycznie na rozwód w rozumieniu spraw cywilnych?

 5. fotograf dodano 9 lat temu

  Widzę , że i z tego powodu macie frajdę.

 6. janusz dodano 9 lat temu

  jaka frajde przecież to dyskusja, jak można stale szukac podtekstów jeżeli tylko ruszy się kler. Przykład powinien iść od nich, bo nasza wiara nie zezwala rozwodów ale co z tego jak ksiądz mieszka z gosposią nie ze starszą gospodynia to o czym mowa. A BISKUP NIC

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?