SPIN

NEWS: Nie będzie sprzedaży Hali Targowej

Aneta Borkowska poniedziałek, 9 stycznia 2012, 20:11 Siedlce, Wydarzenia
Czas Hali Targowej jeszcze nie nadszedł Fot. BG

Czas Hali Targowej jeszcze nie nadszedł Fot. BG

Sprzedaż Hali Targowej oraz dworku w Woli Suchożebrskiej zostaje zawieszona. Jak powiedział nam Mariusz Orzełowski, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki powodem jest ekonomia.

– Chcę przeczekać, bo nie wiem jak rozwinie się ekonomia na świecie, więc jeszcze nie będę szalał. Sprzedającym jest się tylko raz, potem pozostaje tylko pozycja kupującego – mówi Orzełowski.

PRZECZEKAĆ KRYZYS

Przypomnijmy. Pieniądze ze sprzedaży Hali Targowej i dworku mają być przeznaczone na rozbudowę obecnego budynku CKiS. Obok niego znajduje się działka mierząca około 300 metrów kwadratowych, która zapewniłaby profesjonalne zaplecze, salę prób i garderoby.

„Jeśli te 300 metrów pomnożyć razy cztery kondygnacje plus podziemie, to stworzymy wspaniałą, funkcjonalną bazę lokalową. Powiększymy foyer. W podziemiach zrobimy pralnię, suszarnie strojów, garderoby – magazyny, stolarnię, rekwizytornię, perukarnię czy miejsce pracy dla elektryka, konserwatorów i scenografa – tego brak. W nowym budynku chcemy umiejscowić salę kameralną, salę baletową, salę prób i ćwiczeniówki dla chórów, orkiestr, kapel, aktorów, poetów. Pracownie plastyczną i scenograficzną z prawdziwego zdarzenia. W każdym centymetrze tego budynku będzie duch sztuki.” (wypowiedź Mariusza Orzełowskiego z artykułu: Orzełowski dla SPIN: Próbowano zrobić ze mnie „wariata”).

Jak mówi dyrektor sprzedać budynki można zawsze, ale trzeba myśleć o tym, że potem każdy nowy metr kosztuje. Obawa jest tylko o to czy nie będzie potem trudności z utrzymaniem nowego obiektu.

– Woda, prąd, klimatyzacja to wszystko kosztuje. Dlatego myślę że ten rok trzeba przeczekać. Na pewno chciałabym rozszerzyć obecny budynek, bo wtedy byłyby szersze możliwości. Zaznaczam tutaj, że ten pomysł nie spada, ale racjonalne podejście przemawia za tym, aby to odłożyć – tłumaczy Orzełowski.

POD PEWNYMI WARUNKAMI…

Bez sprzedania Hali i dworku CKiS nie ma zbyt wielu możliwości poszerzenia swojej bazy lokalowej, gdyż magistrat im nie jest w stanie pomóc.

–  Miasto już na ten cel pieniędzy po prostu nie ma. Ja wierzę jednak, że rozsądne zarządzanie i Halą i dworkiem pozwoli zrealizować plany rozbudowy – mówi Wojciech Kudelski, prezydent miasta.

Zaznaczyć mimo wszystko należy, że ostateczną decyzję o ewentualnej sprzedaży obu obiektów i tak podejmie rada miasta. Czy zatem Orzełowski zdecyduje się na przedłużenie umowy z obecnymi dzierżawcami obu budynków? Możliwe.

Nowa oferta przedstawiona przez obecnego dzierżawcę wskazuje na to, że chce zrewitalizować Halę i jednocześnie płacić czynsz. Dlatego ta propozycja jest warta rozważenia. Rok 2012 będzie papierkiem lakmusowym jeżeli chodzi o kryzys dlatego warto zachować zimną krew. Rynek nieruchomości też podpowiada wstrzemięźliwość. Nic nie jest przesądzone. Na ten temat rozmawiałem dzisiaj z prezydentem i skarbnikiem. Chcę wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszej instytucji. Przede wszystkim w nowej umowie musi być restrykcyjnie postawiona sprawa rewitalizacji Hali. W tym tygodniu podejmuję rozmowy w sprawie dalszych losów Hali i dworku w Woli Suchożebrskiej z ich obecnymi dzierżawcami. Myślę, że za niedługo wszystko będzie jasne.

ab

22 komentarze

 1. echo dodano 10 lat temu

  Obie te nieruchomości powinny zostać przejęte przez samorząd i to prezydent powienien mieć inicjatywę co z tym zrobić a artysta z Centrum Kultury.

 2. MP dodano 10 lat temu

  I słusznie, mądra decyzja. Chociaż los dworu w Suchożebrach jest mniej siedlczanom obojętny, a jego dalsze trzymanie ma tyle samo plusów, co minusów. Można rozważyć sprzedaż – pod warunkiem przyzwoitej jak na warunki ekonomicznej ceny. W najbliższym czasie nie należy się bowiem spodziewać wzrostów na rynku nieruchomości – czeka nas bowiem okres stagnacji, ceny mogą nawet nieznacznie spadać do pewnego czasu.

 3. szok dodano 10 lat temu

  Totalna prywata . Bracia O. EKONOMIŚCI buhahahahahahaha . "Chcę przeczekać, bo nie wiem jak rozwinie się ekonomia na świecie, więc jeszcze nie będę szalał". To jakiś żart ?? Hala gnije i marnieje. Jako "Padliniarnia" śmierdzi tam stęchlizną ,wilgocią i padliną . SZOK . Zniszczą ostatnie zabytki, bo są burakami i tyle!!!…. Przepraszam, ale się w#&$% łem na maxa!!!!!!!!. "Żółkiewski zgnije, Hala zgnije. Stare uliczki i "pukowskie" kmieniczki wyglądają jak po bombardowaniu. WSTYD. Postawcie nowy Ratusz ,będzie wyglądał jak kwiatek wetknięty w łajno. Kałuszyn i Mińsk już zaczynają wyglądać o wiele lepiej.!!!!!!!! To miasto zaczyna śmierdzieć palonym śmieciami……moje k… miasto!!!!!!! .

 4. do szok dodano 10 lat temu

  Mam wrażenie, że tylko osoba naprawdę pełna zawiści widzi w takim postępowaniu coś dziwnego. Kryzys jest? Jest. Trzeba przeczekać, nie sprzedawać!! Jest propozycja rewitalizacji Hali? Jest. Trzeba będzie się cieszyć, że ludzie z hali nie stracą pracy w związku z ewentualną likwidacją miejsca pracy, dwa: że hala będzie wyremontowana!!! Czytanie ze zrozumieniem 🙂 A dworek można chyba sprzedać, w mojej opinii…

 5. efaster dodano 10 lat temu

  No i posuliście zabawę Mariuszkowi, chciał poczuć się kimś ważnym (bo z każdą ważniejszą decyzją musi "latać" na Skwer Niepodległości 2) a tu zonk. Czy myślicie, że mu przyjemnie ?? Sąsiedzi na Mazowieckiej go rumuńską mafią straszyli (przynajniej tak sam twierdził pare lat temu na antenie TVN 24 na żywo) mało matki i siostry nie straciłem bo mało ze śmiechu się nie udusiły, serrio żadna komedia czy kabaret mnie tak nie rozśmieszył jak Mariusz O. Dostał w końcu dyrektorski stołek, i mogą z bratem (obecnie szef gabinetu politycznego prezydenta) i kuzynką (szefową Caro Dance) porządzić. Są bracia Wachowcy (od Matrixa), bracia Golec, bracia Mroczek a teraz czas na braci O. Co do Hali Targowej pewnie Probud dał jakiś suwenir CKiS albo może i sam O. Cóż będzie miał CKiS kolejnego sponsora. Nic za darmo moi drodzy, ciekawe na ile Probud wynajmie Halę Targową ?? Na rok dwa trzy ?? Zapewne tajemnica handlowa. Dobra najważniejsze aby śródmieście jakoś wyglądało

 6. laik dodano 10 lat temu

  "… Chcę przeczekać, bo nie wiem jak rozwinie się EKONOMIA na świecie, więc jeszcze nie będę szalał …" mam wrażenie, że pan Dyrektor chyba jeszcze nie doszedł "do siebie" po niedzielnej Gali zmiany nazwy CKiS.
  Jak ma być tak świetnie (śmiesznie) to proponuję aby pan M. Orzełowski rozszerzył plan rozbudowy CKiS o :
  1. Budowę na dachu budynku lądowiska dla śmigłowców – bo przecież GWIAZDY światowego kina i scen teatralnych, które będą występować na siedleckiej scenie, muszą się do Siedlec dostać szybko i wygodnie więć PKP lub dojazd samochodem (korki z Warszawy) odpadają;
  2. Budowa windy bezpośrednio z lądowiska do garderoby dla "gwiazsdy"- musimy pokazać, że Siedlce potrafią zadbać o śwatowe sławy i to nie żaden "zaścianek" tylko SCSENA Nr 1 na wschód od Warszawy;
  3. W podziemiach na poziomie (- 2) pod pralniami, magazynami i stolarnią proponuję poprowadzić działalność gospodarczą, na przykład hodowlę pieczarek, sprzedaż pieczarek pozwoli choć w części pokryć koszty "… wody, prądu, klimatyzacji …" – nie upieram się przy pieczarkach, może być jakaś inna dochodowa działalność gospodarcza, wierzę w inwencję pana Dyrektora.

  To tylko garść pomysłów, może nie tak "śmiałych" jak pana Mariusza, ale nie każdy jest Dyrektorem !!!
  AHA !!! Panie Dyrektorze, jeżeli "ekonomia na świecie" nie pozwoli na realizację tych wizjonerskich pomysłów w 2012 roku, to proszę niech się pan nie załamuje i nie poddaje, może się uda w 2013 roku ?
  Na koniec pytanie do Czytelników SPIN-u, śmieszne to czy straszne ???
  Pogratulować panu Prezydentowi W. Kudelskiemu wyboru Dyrektora CKiS, trzeba mieć jak to określał Nikodem Dyzma – INTUICJĘ !!!

 7. jim dodano 10 lat temu

  e czepiacie się 😉 przecież O. to "Artysta" – tak się kazał tytułować w artykule o budżecie CKiS – a jak wiecie "artysta" to nie za bystra osóbka… Ale lądowisko na dachu git – tylko co na to radna Skup, która boi się helikopterów?

 8. do laik dodano 10 lat temu

  Styl pisania czasem zdradza, panie Redaktorze. Tak "Mimochodem" spostrzegłam. Pozdrawiam.

 9. hieronim dodano 10 lat temu

  Jak chcieli sprzedać halę – krzyczeliście "NIE!", jak chcą zostawić i wyremontować jednocześnie to psioczycie dalej. Trudno Wam dogodzić.

 10. do laik i jim dodano 10 lat temu

  fakt 😀 widać i jest to zarazem smutne , jaki dziennikarzyna taki styl pisania

 11. hieronim dodano 10 lat temu

  I jeszcze jedno pytanie: Ile osób zatrudnionych jest w Hali Targowej (która ma przynajmniej dwie siedziby)? Co stałoby się z nimi w przypadku likwidacji i sprzedaży HT?

 12. jim dodano 10 lat temu

  sprzedać halę jak najbardziej, ale nie po to żeby budować za to "fułajeta" ku radości artysty O. Jeszcze trochę i perzydent zgodzi się mu pobudować operę. No bo skoro jest już orkiesrta symfoniczna…

 13. jim dodano 10 lat temu

  do kogoś kto nawet nie wie w którym miejscu ma się podpisać a w którym dać tytułu – nie mam nic wspólnego z "laikiem"

 14. ad personam dodano 10 lat temu

  Meritum sprawy dotyczy Hali Targowej , więc dlaczego dyskusja przeniosła się na boczny tor ? Czytając poprzednie artykuły dało się zauważyć, że duża część jest za zostawieniem Hali + za jej wyremontowaniem. I co ? WILK SYTY I OWCA CAŁA!!!!!! NAJPRAWDOPODOBNIEJ HALA ZOSTANIE, ZABYTEK ZOSTANIE, BUDYNEK PRZEJDZIE REMONT!!! , pytanie tylko na jak długo ? Ci , którzy szukają tutaj ataków ad personam (po co?) nie troszczą się o los Hali Targowej i jej pracowników (którzy z dnia na dzień mogliby znaleźć się na przysłowiowym bruku) , a jedynie dbają o swój własny interes: zaspokojenie potrzeby siania nienawiści oraz dokopaniu być może przeciwnikowi politycznemu – jak zwał tak zwał. Tylko , że w Siedlcach nie ma polityki i nigdy nie było , Ci którzy próbowali ją prowadzić lub wprowadzać ponieśli porażkę lub porażkę podniosą . Takie mam wrażenie , to trochę podłe , ale nie na tego spadną gromy , kto rozsądnie myśli i jak go pytają odpowiada , a na tych , którzy pod stałymi lub zmiennymi nickami wystawiają sobie laurkę . Najważniejsze jest jednak to , że Hala ( w której to i jeszcze moja babcia pracowała :D) zostanie , trza nie dać sobie w kasze dmuchać i doprowadzić do tego , by ten lub inny najemca WYREMONTOWAŁ OCZEKIWANIE W OKREŚLONYM TERMINIE BUDYNKU . Powodzenia .

 15. do jim dodano 10 lat temu

  sorry, źle zatytułowałem – pisałem odnośnie postu laika i do laika; i odniosę się jeszcze do twojego postu – wyobraźmy sobie, że PEC sprzedaje swoją jedną elektrownię lub PWIK drogie wodociągi – czy pieniądze ze sprzedaży swojego mienia powinny trafić do kasy miasta i za to mamy pobudować nowe, wąskie drogi czy powinny zostać u swoich "gospodarzy"? tak samo jest z CKiS – jest właścicielem hali i dworu, sprzedaje, zostawia, wynajmuje – obojętnie – ale mieniem i pieniędzmi dysponuje sam – jesli jest potrzeba to niech inwestuje pieniądze w ten a nie inny sposób, poza tym jest to potrzeba nie tylko dyrektora, ale i pracowników i członków zespołów, czyli kilka set osób – narazie jednak jak widać uległy zmianie, temat odległy i na tym poprzestańmy

 16. jim dodano 10 lat temu

  do nie wiem kogo – nie wiem jaki jest do końca status Hali – czy ona jest własnością CKiS, czy jest tylko w ich władaniu a właścicielem jest miasto? Nie wiem co Prezydent ma na myśłi mówiąc, że decyzję podejmie rada miasta? Ale co do zasady to CKiS to chyba jest jednostak budżetowa miasta a PEC mimo wszystko jest firmą formalnie to – Przedsiębiorstwo Energetyczne
  w Siedlcach Sp. z o.o. – tak samo jak – Przedsiebiorstwo Wodociagow i Kanalizacji Spolka z o.o. w Siedlcach. A więc podpioty prawa handlowego. Osobna osobowość prawna itd. Nie znam szczegółowych statutów tych instytucji ale jeśli dobrze pamiętam to mogą one wypracowywać jedynie minimalny zysk – a więc sprzedanie czegokolwiek powinno przełożyć się na obniżenie opłat za CO czy wodę (w uproszczeniu oczywiście). CKiS jest cyata z ich statutu – "CKiS jest samorządową instytucją kultury" – zasilany corocznie dotacjami z UM. Siłą rzeczy UM ma tu o wiele więcej do powiedzenia niż w przypadku Spółek z o.o.. Co do meritum to los Hali jako budynku jest mi zupełnie obojętny. Odnowienie jej to miliony złotych – nie zapłaci ich żaden prywatny inwestor ( a tym bardziej najemca) – bo po co? Żeby mieć odnowiony kurnik w którym nic nie może zrobić bez zgody konserwatora? Jeśli miałoby zapłacić misto to z czego i po co? W Siedlcach jest już naprawdę dużo ośrodkó kultury – pięknie odnowionych, i każdy kto chce może się tam "uklukturalniać" do woli. Zarówno Halę jak i więzienie bym zburzył – to że coś ma więcej niż 50 lat nie oznacza od razu że jest to jakies super wartościowe historycznie.

 17. do Jjim dodano 10 lat temu

  nie wierzę …. Ty brałeś rano tabletki??? . Co byś postawił na miejscu hali i wiezienia??. Nazywać Halę Targową kurnikiem może, tylko "Burak" i cham. Dla mnie Hala (od 1908-1909) i więzienne budynki (od 1841- 1843) to zabytki MOJEGO MIASTA!!! i wara "pekaesom" do nich. Proponuję Tobie byś zburzył swój własny rodzinny kurnik!!.

 18. do Jjim dodano 10 lat temu

  Jakim trzeba być ignorantem bądz nieukiem aby pisać że wiezienie i Hala mają po 50 lat !!!

 19. jim dodano 10 lat temu

  cześć napinacze którzy nawet nie umieją się podpisać – a może się wstydzą swojej "kultury" gdy nie znając kogoś nazywają go "chamem"???? rozumiem że to jest takie typowo "miejskie" wychowanie? a może raczej typowo siedleckie? To Wy raczej weźcie swoje "tabletki" – żeby Wam żyłka nie pękła od tego, że ktoś może mieć swoje zdanie. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że jakby zrobić w Siedlcach referendum to z więzienia nie zostałyby nawet fundamenty. A Hala to nic innego jak "złoty kurnik" – niefunkcjonalny, drogi w utrzymaniu i "niesprzedawalny" w jego obecnym statusie. Ale kto Wam broni? Kupcie ją sobie, wydajcie miliony na odnowienie i róbcie galerią czy cokolwiek na co jaśnie pan konserwator pozwoli. pozwodzenia.

 20. kajka dodano 10 lat temu

  Ależ tu wesoło! Czemu wy się w tych Siedlach tak żrecie?

 21. do kajka dodano 10 lat temu

  bo jeden się za Halę chce oddać, a drugi halę nazywa kurnikiem i już wojna, ot Siedlce właśnie

 22. efaster dodano 10 lat temu

  hieronim: wtorek, 10 Styczeń 2012, 11:44
  I jeszcze jedno pytanie: Ile osób zatrudnionych jest w Hali Targowej (która ma przynajmniej dwie siedziby)? Co stałoby się z nimi w przypadku likwidacji i sprzedaży HT?

  3 siedziby (Pułaskiego, Daszyńskiego, Wyszyńskiego) centrala właściela (probud) znajduje się na Brzeskiej

  w każdej niech pracuje 30 osób (kasjerki, kierowniczki zmian, magazynierzy, ochrona, sprzątanie)

  to już 90 osób

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?