SPIN

KRÓTKA PIŁKA. Kudelski dla SPIN: Trzy razy na pudle

Beata Głozak piątek, 3 lutego 2012, 23:41 Siedlce, Wydarzenia
Wojciech Kudelski Fot. BG

Wojciech Kudelski Fot. BG

Siedlce zostały trzykrotnie wyróżnione przez Samorząd Województwa Mazowieckiego za najskuteczniejsze zdobywanie pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (lata 2007 – 2013). O trzech gwiazdach (statuetki mają kształt gwiazd) rozmawiałyśmy z Wojciechem Kudelskim, prezydentem Siedlec.  

Można powiedzieć, że Siedlce są teraz trzygwiazdkowe. Skąd te trzy gwiazdki i dlaczego aż tyle?
Trzy gwiazdy, bo jesteśmy liderem na Mazowszu jeśli chodzi o skuteczność w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych. Jesteśmy number one  jeśli chodzi o ilość środków pozyskanych na jednego mieszkańca.  Jest to około 1550 złotych i tutaj wyprzedzamy zdecydowanie takiego potentata jak Radom czy też Płock. Następną złotą gwiazdę dostaliśmy za trzecie miejsce jeśli chodzi o liczbę projektów zatwierdzonych do dofinansowania. To 11 projektów na kwotę niemal 156 milionów dla naszego miasta. To niebywały  sukces biorąc pod uwagę, że wyprzedziły nas jedynie Warszawa i Radom.  Ostatnia złota gwiazda jest za trzecie miejsce w aktywności w liczbie pozytywnie zweryfikowanych pod względem formalnym. Było ich 20 i tutaj też wyprzedzają nas Warszawa i Radom. Jesteśmy bezkonkurencyjni.

O czym  według Pana w ogóle świadczą te wyróżnienia?
Świadczą o tym, że mamy przede wszystkim przedsiębiorczych mieszkańców, którzy  uczciwie i ciężko pracują, płacą podatki żebyśmy mieli pieniądze na wkład własny do tych projektów. Mamy dobrych urzędników, którzy potrafią sami, bo my żadnych firm nie zatrudniamy, przygotować dobre wnioski. Mamy dobrych samorządowców, którzy wychodzą z dobrymi pomysłami, które potem są doceniane i większość z tych wniosków już zrealizowaliśmy lub realizujemy. To są dla naszego miasta olbrzymie sprawy. Dzięki tym pieniądzom mogliśmy uruchomić swoje środki chociażby na budowę stadionu, który powstaje za nasze pieniądze, zadaszonego lodowiska, skateplazy. Jest rozpoczęta budowa aquaparku a poza tym powstał szereg uliczek w mieście. Możemy cieszyć się z tego sukcesu. Dziękujemy też radnym rady miasta, którzy akceptują pomysły na co te pieniądze wykorzystać.

Czy jest jakakolwiek szansa, że te nagrody będą miały przełożenie na kontakty, opinie – cokolwiek?
Te pieniądze na inwestycje już się przełożyły. Mamy obwodnicę, którą już jeździmy i to jest wniosek kluczowy  za 50 milionów zewnętrznych. Mamy wyremontowane ośrodki kultury i do tego trzeba jeszcze dołożyć termomodernizacje. Fakty są takie, że w czasie kryzysu buduje się u nas duży zakład – Carfi. Mostostal w tym czasie podwoił możliwości swojej produkcji. Altia – to było wcześniejsze ZPP AUTO – bankrut. Inwestorzy wiedzą, że jak samorząd miasta Siedlce powie, że wybuduje drogę pod kątem inwestora to wybuduje jak powie, że uzbroi działkę to uzbroi.

9 komentarzy

 1. kibol Ósemki Jadar czy jak Im tam dodano 10 lat temu

  Po pierwsze pozdrowienia dla kibiców Pekpolu i gratulacje za wczorajszą fetę na hali:)Po drugie pytam się ja Was gdzie jest Pan Efaster i Jego merytoryczny głos zabierany po wielokroć w dyskusjach na tym portalu?:)
  PO trzecie Radom nie jest żadną tuzą więc Panie Kudelski niech mnie Pan nie rozbawia bo wystarczy że czyta to moja żona i też się śmieje:)(dobry Pan jest, ja nie mam takiego poczucia humoru):)
  Skoro mamy tyle gwiazd, zróbmy ich galerię:):)

 2. klient dodano 10 lat temu

  No wlasnie, panie prezydencie, mamy obwodnice. Warto zadac pytanie na ile ta inwestycja za 50 mln zlotych rozwiazala problem korkow w miescie – szczegolnie na ile rozladowala korki na skrzyzowaniu pod wiezieniem. Bo przeciez wg p. Kudelskiego takie bylo jej zadanie. Na moje oko nic sie nie zmienilo. Tak na prawde to nie mamy obwodnicy tylko 2 nowe ulice, ktore w sumie dubluja zadania do tej pory realizowane przez ulice jagielly i bema oraz droge miedzy strzala a piaskami.

 3. bb dodano 10 lat temu

  uzupełniając "klienta" dodam, że zjazd z Prądzyńskiego w tę"obwodnicę" i skrzyzowanie na piaskach powinny zostać pisane do księgi absurdów.

 4. ztejsamejstrony dodano 10 lat temu

  Do klienta.
  "tylko 2 nowe ulice" i "oraz droge miedzy strzala a piaskami."
  Więc coś

 5. miniStrant dodano 10 lat temu

  Jeżeli jest tak cacy to dlaczego mamy zadłużenie? Czy te pieniądze nie i pieniądze podatnika nie są marnowane? Dlaczego jest tak dobrze, a jest duże bezrobocie.

 6. Polokmen dodano 10 lat temu

  Polsko obudź się !

 7. Patrze dodano 10 lat temu

  Z tego co mi wiadomo to obwodnica od ulicy Warszawskiej do Strzały miała rozładować korki na głównym skrzyżowaniu w mieście. Okazuje sie, ze TIRY i tak nie moga tam jeździć bo karier za niski. Czy to prawda?
  Codziennie z Karowej wyjeżdża setki Tirów, one nadal jeżdżą przez centrum miasta

 8. jim dodano 10 lat temu

  Pan prezydent wybudował jednopasmową "obwodnicę" (ul. Północną) dwupasmowej obwodnicy (Jagiełły)…

 9. Zenek dodano 10 lat temu

  Krytyczne uwagi internautów są prawdziwe. Owszem, można przyjąć poczynione inwestycje, jeżeli jest to pierwszy krok do pełnej realizacji zamierzeń.
  W przypadku nowych ulic "obwodnic" będzie to dobudowanie drugich jezdni, przebicie ciągu ul. Północnej przez rondo przy Sokołowskiej do (pełnej dwujezdniowej) obwodnica zachodniej, pociągnięcie Północnej do Janowskiej i Brzeskiej/Terespolskiej.

  Z drugiej strony szczere gratulacje za niezwykłe osiągnięcia, jakim było wyremontowanie i przystosowanie do dzisiejszych potrzeb Białej Sali, biblioteki, Sojusza, Podlasia, Teatru w dawnej sali MPRB. To są osiągnięcia przekraczające skale ponadregionalną.

  Moje uznanie za ul. Niecałą, Mylną, Krótką, Sądową, Ściegiennego, końcówkę Sienkiewicza, plac Wolności. Może doczekamy się porządnej Browarnej, Błonie, Kolejowej (w tym przez rampę), przebudowanego, dobrze oświetlonego, i unowocześnionego Pl. Zdanowskiego.

  Wyróżnienie na pewno zasłużone, ale apetyty rozbudzone.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?