SPIN

NIE dla ACTA! Siedlce protestują z całą Europą

Beata Głozak środa, 8 lutego 2012, 23:11 Siedlce, Wydarzenia

Siedlczanie po raz drugi zaprotestują przeciwko międzynarodowemu porozumieniu ACTA. Tym razem do pikiety dojdzie pod budynkiem siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Protestujący o godz. 14. ruszą spod urzędu miejskiego i przejdą chodnikiem pod delegaturę.
    
Podobnie jak w styczniu siedlczanie organizują się za pomocą portalu społecznościowego. Do tej pory swoją obecność na proteście zadeklarowało ponad 340 osób. Warto dodać, że w sobotę manifestacje odbędą się w kilkunastu krajach. W samej Polsce swój sprzeciw wyraziło kilkadziesiąt miast.

– Siedlczanie zaprotestują przeciwko tej ustawie, która narusza nie tylko wolność sieci Internet, ale również zablokuje dostęp do tańszych zamienników leków, upraw, części samochodowych, sprzętu RTV itp. Chcemy podkreślić tę wielowymiarowość z uwagi na fakt, iż przyjęło się, że ACTA jest nie na rękę „tylko” użytkownikom Internetu. Siedlczanie zbiorą się przed Urzędem Miasta o godzinie 14, a następnie przemaszerują chodnikiem pod Urząd Wojewódzki i teren przed Starostwem Powiatowym. Spodziewamy się udziału 400-500 osób. Całe wydarzenie jest apolityczne w myśl zasady „No ACTA – No Logo”. Będą również zbierane podpisy dla referendum w sprawie ACTA. Z racji mrozów, wszystko planujemy zakończyć dość wcześnie, o godzinie 15.30 – informują organizatorzy.

Treść pismu jaka został złożona przez organizatora protestu dzisiaj w siedleckim magistracie.

Szanowny Panie Prezydencie

25 stycznia br. w miastach całej Polski odbyły się pokojowe, apolityczne protesty przeciwko wprowadzeniu w naszym i innych krajach ustawy pod nazwą „Anti-Counterfeiting Trade Agreement”, w skrócie ACTA. Dyskusje nad tą ustawą były prowadzone w sposób tajny, dziś natomiast próbuje się ją wprowadzić pod przykrywką ochrony praw autorskich. Niestety, jej wprowadzenie oznacza również zobowiązanie dostawców internetowych do monitorowania zawartości wysyłanych i pobieranych pakietów danych swoich klientów, pod groźbą sankcji w przypadku nie zgłoszenia pakietów podejrzanych o łamanie praw autorskich. Oznacza to zaprzęgnięcie dostawców Internetu do inwigilacji swoich klientów. ACTA zaprzecza również zasadzie domniemania niewinności, co wprowadza art. 12 ust. 2 tejże ustawy. Oznacza to możliwość aresztowania praktycznie każdego, gdyż o pretekst będzie wyjątkowo łatwo.

Jednak co najgorsze, Rząd i niektóre media zredukowały sprzeciw wobec ACTA do problemu „wyłącznie” osób korzystających z sieci Internet, w tym głównie osób młodych, nie do końca pewnych swoich celów. Tymczasem ustawa blokuje również dostęp do tańszych zamienników opatentowanych lekarstw, gatunków upraw czy części samochodowych, do sprzętu RTV itp. Oznacza to wzrost cen praktycznie we wszystkich branżach, również jeśli chodzi o wydobycie surowców takich jak gaz łupkowy.

Premier RP niezgodnie z prawdą stwierdził, iż nie da się wycofać podpisu pod tym traktatem. W materii prawa międzynarodowego nie leży również „wstrzymanie ratyfikacji”. Napięcia społeczne opadły i wszystko wskazuje na to, że takie totalitarne wręcz prawo wejdzie w życie. W związku z powyższym obywatele uznali za uzasadnione kontynuowanie protestów i rozszerzenie ich na kolejne miasta. Chcielibyśmy, aby mieszkańcy Siedlec również w nich uczestniczyli.

W związku z dobrym przebiegiem ostatniej pikiety z dn. 25 stycznia br. i pozytywnym obrazem Siedlec na tle innych miast, chcielibyśmy rozszerzyć skalę protestu, organizując przemarsz chodnikiem spod Urzędu Miasta Siedlce pod Urząd Wojewódzki zajmując również teren pod budynkiem Starostwa Powiatowego w Siedlcach w sobotę 11 lutego od godz. 14:00 do godz. 15:30. Swój udział w proteście zapowiedziało do tej pory ok. 300 osób, spodziewamy się jednak liczby uczestników protestu dochodzącej nawet do 500. Z powodu tak dużej liczby uczestników postanowiliśmy powołać wewnętrzną służbę porządkową oznaczoną specjalnymi opaskami na ramieniu. Mimo wszystko prosimy również o wsparcie służb porządkowych z racji planowanej zbiórki podpisów za referendum ws. ACTA i przechowywanych na listach danych wrażliwych, oraz sąsiedztwa parkingu, a co za tym idzie, samochodów.

Organizując pierwszy protest chcieliśmy uniknąć zagrożeń wynikłych z małej przestrzeni i bliskiego sąsiedztwa samochodów, jednak idąc za sugestiami urzędników Urzędu Miasta postanowiliśmy przeprowadzić część właściwą protestu pod Urzędem Wojewódzkim. Chcemy pokazać, iż jesteśmy dojrzali do wywierania nacisku na Rząd, oraz, że nie jesteśmy ludźmi agresywnymi, tylko obywatelami chcącymi uszanowania swoich elementarnych praw.

Z wyrazami szacunku
Paweł Wyrzykowski

6 komentarzy

 1. niech wezma sie do roboty.. dodano 10 lat temu

  Może niech pomyslą o nauce lub pracy, a może o pomocy rodzicom lub dziadkom. Sieć daje im wolnośc dopóty rodzice daja im kasę. Zero myslenia.

 2. siedlczanin dodano 10 lat temu

  Gdyby to był facebook to bym kliknął "lubie to" w powyższym poście 😉

 3. bezstronny dodano 10 lat temu

  Widzę, że Nowa Prawica próbuje się wybić dzięki naiwności nastoletnich internautów. Wystarczy na Facebooku zobaczyć kto to wszystko organizuje. Naiwna młodzieży czemu Ty taka jesteś głupia i zapatrzona w monitor komputera.
  A godzina i dzień tygodnia super. Panowie ochroniarze i z jednego i z drugiego urzędu przynajmniej nie będą się nudzili.
  Kto normalny protestuje pod urzędem w dzień wolny od pracy. A o 14 w sobotę to nawet ludzi już na mieście nie ma.
  Jak partia (patrz: Nowa Prawica) taki protest i tacy protestujący. Na szczęście większość z nich jeszcze przez przynajmniej 7-8 lat nie ma prawa głosowania.

 4. Wyrzykowski dodano 10 lat temu

  Po prostu pilnujemy, żeby protesty również tutaj zachowały zasadę NO LOGO. Jeśli Ruch Palikota cierpi z tego powodu, to niech po prostu nie próbuje następnym razem zbijać kapitału politycznego na sprawach, które łączą ludzi ponad podziałami.

  Do informacji: dzisiaj, w sobotę o godz. 14:00 protestowała CAŁA EUROPA, w tym Siedlce obok 40 innych polskich miast. Wzywasz do nauki, tymczasem sam błysnąłeś ignorancją. Wzywasz do pracy, tymczasem pracy tutaj zwyczajnie nie ma.

  Swoimi protestami pomagamy również swoim dziadkom i rodzicom, gdyż ACTA to także zablokowanie tanich zamienników lekarstw, części samochodowych, upraw rolniczych a nawet technologii wydobycia gazu łupkowego. Naprawdę, warto się najpierw zapoznać ze sprawą przez krytykowaniem. Pozdrawiam.

 5. Świadoma obywatelka dodano 10 lat temu

  A mi się bardzo podoba, że ten protest się odbył. Przynajmniej widać, że Siedlce nie są wiochą zabitą dechami i jak wcześniej protestowały z całą Polską, tak teraz i z całą Europą. A jak stała za tym jakaś partia, to nawet bardzo dobrze, bo nie przynieśli żadnych partyjnych flag ani transparentów, nie krzyczeli też partyjnych sloganów i nawet ja się nie zorientowałam, że to mogła być jakaś partia. Więc ogólnie mam bardzo pozytywne odczucia!

 6. Do "Niech się wezmą do roboty" dodano 10 lat temu

  Co do pracy to oprócz tego,że rząd nie wprowadza Wolności Gospodarczej jest jak jest.Ale niestety dopóki większość społeczeństwa nie nauczy się podstaw ekonomi to będziemy gnić w tym bandyckim systemie.To,że masz prace to chwała ale znałem już jedną osobę,która się wymądrzała,że pracuje tu i teraz a po jakimś czasie nastąpiła redukcja etatów i stracił pracę nie życzę tego tobie ani nikomu.Ale pamiętaj bo już nie jeden cwaniak znalazł się w beznadziejnej sytuacji a potem wylewał łzy i takie tam jeżeli dla ciebie najważniejsze jest oprócz pracy przyjść wypić,najeść się do syta i oglądanie idiotyzmu,obłudy,cynizmu z tv to proszę bardzo.Ja jestem dumny,że nie dałem się zaczarować jak reszta ludzi,która boi się protestować albo jej się nie chce ale jest jedno zapamiętaj i niech reszta pamięta,że "Nie samym chlebem człowiek żyje".

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?