SPIN

Siedleccy radni będą protestować w sprawie TV Trwam? (aktualizacja)

Beata Głozak czwartek, 23 lutego 2012, 16:58 Siedlce, Wydarzenia

Czy Siedlce dołączą do innych samorządów i zaprotestują przeciwko nieprzyznaniu TV Trwam miejsca na bezpłatnej platformie cyfrowej? Projekt odpowiedniej uchwały powstał i możliwe, że będzie poddany pod głosowanie radnych podczas najbliższej sesji miejskiej. „Większość mieszkańców Siedlec jest katolikami, którzy powinni mieć zagwarantowany swobodny dostęp do programów Telewizji Trwam.” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Przypomnijmy, że chodzi o decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która pod koniec stycznia odmówiła TV Trwam koncesji na naziemne nadawanie cyfrowe. Uchwały „sprzeciwu” uchwaliło już do tej pory wiele samorządów – Garwolin, Łuków, Nowy Sącz czy Zakopane. Między innymi na nie powołuje się siedlecka rada miasta. W projekcie czytamy:

„Rada Miasta Siedlce dołączając się do głosu innych samorządów, organizacji, instytucji i środowisk w Polsce, stanowczo sprzeciwia się decyzji o nieprzyznaniu Telewizji Trwam miejsca na pierwszym, bezpłatnym multipleksie cyfrowym. (…) Wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym godzi w prawa licznych odbiorców, mieszkańców naszego miasta, wśród których wiele jest osób chorych i samotnych. Dla nich Telewizja Trwam stanowi wiarygodny środek informacji. Stanowczo żądamy sprawiedliwego traktowania wszystkich polskich mediów oraz respektowania prawa obywateli do swobodnego głoszenia ich poglądów.”

Czy siedleccy radni w ogóle będą nad projektem głosować?

– Nie wiadomo – mówi Bogumił Kacprzak z PiS, wiceprzewodniczący rady miasta. – Tego punktu nie ma w porządku obrad sesji i najpierw radni będą musieli zadecydować czy go tam umieścić. Projekt uchwały jak się dowiedziałyśmy to inicjatywa grupy radnych PiS. – Pod wnioskiem podpisali się też na przykład radni z STS. Ja zagłosuję „za” chociaż wiadomo, że decyzję i tak podejmie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Uchwała ma wymiar symboliczny a my solidaryzujemy się po prostu z Telewizją Trwam – przyznaje Kacprzak. Inne zadnie ma Adam Bobryk, radny SLD. On zagłosuje przeciw, bo nie widzi powodów dla którego rada miałaby solidaryzować się z Trwam.

bg

UZASADNIENIE DO PROJEKTU UCHWAŁY:

Takie postępowanie nie ma nic wspólnego z budowaniem państwa wolnego, sprawiedliwego i równego dla wszystkich obywateli. Uważamy, że wykluczenie stacji narusza zasadę pluralizmu i sprawiedliwości społecznej oraz równości wobec prawa i dyskryminuje katolików. Większość mieszkańców Siedlec jest katolikami, którzy powinni mieć zagwarantowany swobodny dostęp do programów Telewizji Trwam. Stanowczo żądamy sprawiedliwego traktowania wszystkich polskich mediów oraz respektowania prawa obywateli do swobodnego głoszenia ich poglądów.

***

aktualizacja: – Wydaje mi się, że do tej  pory udawało nam się nie brać udziału w wojnie polsko – polskiej, ale jeżeli podejmiemy uchwałę dot. Telewizji Trwam ta zgoda i rozwój będzie trudna w zachowaniu a podjęcie tej uchwały uważam za polityczne działanie – powiedział Jacek Garbaczewski. Mariusz Dobijański zacytował fragmenty kontrowersyjnych wypowiedzi m.in. ojca Tadeusza Rydzyka i powiedział, że nie jest zwolennikiem mediów, które pod płaszczykiem wartości chrześcijańskich przekazują wartości tak naprawdę z nimi sprzeczne. Stefania Hęciak odnosząc się do wypowiedzi radnych przyznała, że tego typu sformułowania wskazują na to, że dyskusja się upolitycznia. Zaapelowała do radnych, aby podjęli uchwałę. Leszek Gadomski podkreślił, że pod projektem podpisali się członkowie PiS, STS i PO a zatem nie jest to inicjatywa tylko Prawa i Sprawiedliwości. W dyskusji głos zabrał także radny SLD Adam Bobryk. Jego zdaniem takie decyzje nie leżą w gestii radnych miasta. Wojciech Kudelski, prezydent miasta stwierdził, że podczas spotkania koalicyjnego nie było sprzeciwu Platformy Obywatelskiej a teraz sprawę celowo wyciągają na sesji w obecności dziennikarzy. Mariusz Dobijański powiedział, że takimi słowami prezydent zniechęca koalicjantów do podejmowania dyskusji.

 Za wprowadzeniem punktu do porządku obrad:13 Przeciw: 9. To znaczy, że radni będą głosować nad projektem podczas dalszych obrad.

aktualizacja: Rada zagłosowała za wyrażeniem sprzeciwu wobec działań KRRiT.

40 komentarzy

 1. Karol dodano 12 lat temu

  Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd. Jeśli taka uchała powstawie to WSTYDZĘ SIĘ ŻE POCHODZĘ Z SIEDLEC.
  A tak prawdę mówiąc to nie należy to do kompetencji Rady Miasta. Niech się zajmą tym, do czego zostali powołani! Czy w Siedlcach nie ma innych problemów?

 2. ktoś dodano 12 lat temu

  Jaki wstyd?
  Upominanie się o wolność nie jest żadnym wstydem .

 3. do Karola dodano 12 lat temu

  Naszym Miastem nie rządzi już od bardzo dawna Rada Miasta tylko Rada Parafialna. Rada Miasta została powołana do wykonywania poleceń , Rezydenta z ulicy Cmentarnej. Solidarnie z Tobą też się wstydzę ,ze pochodzę z Siedlec.

 4. Radni .. dodano 12 lat temu

  Jeżeli nie jesteście bezradnymi, nie zajmujcie się nie swoimi sprawami. Nas katolików zostawcie w spokoju. Was wybierając nie daliśmy wam mandatu do ….naszych sumień. To nie wasz pryszcz. Wara od tego.

 5. obserwator dodano 12 lat temu

  No to "inteligentnych| radnych mamy w naszym mieście. Tak! Jesteśmy katolikami, jesteśmy chrześcijanami, ale nie ciemnogrodem, jak wspomniani w artykule ludzie. Jak dyrektor będzie szerzył pedofilie, to też będziecie ślepi? Jak R. może sam być katolikiem, skoro nie ma poszanowania do ludzi innego wyznania, czy koloru skóry? Trzeba być obłudnym, żeby wspierać takiego człowieka, przez którego mohery żywią do drugiego człowieka nienawiść i pogardę. Radni- jesteście ciemnogrodem i każdemu normalnemu mieszkańcowi Siedlec, jak i sobie, współczuje. Może jeszcze księdza Natanka ogłosicie świętym i nazwiecie jakąś 10 razy remontowaną ulicę jego nazwiskiem?!

 6. efaster dodano 12 lat temu

  Mam nadzije, że radni Platformy Obywatelskiej RP oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej będą PRZECIW, a pis i sts nie sobie głosują za, bo to g*** podobnie jak prezyden kudelski (specjalnie z małej litery).

  WSTYD DLA MIASTA

  PS.
  Mam w d**** co sobie o mnie pachołki pisowskie pomyślą, tv trwam i radia maryja NIENAWIDZĘ !!!!!

 7. do ktosia dodano 12 lat temu

  To nie jest upominanie się o wolność. Pomyśl, to nie boli.

 8. Romuald dodano 12 lat temu

  BIGOCI ZAMIAST WYPEŁNIAĆ SPOŁECZNE OBOWIĄZKI czynicie czary kółka różańcowego pochłaniając społeczne pieniądze na diety, a tymczasem "TRWAM" jak dotychczas chciało wejść kuchennymi drzwiami. Wystarczy spełnić wymogi formalne i finansowe by ta maciarewiczowska telewizyja radowała siedleckich nawiedzonych o kryptonimie "radni". Panowie, bądźcie choć odrobinę poważni i jeśli tak łakniecie tego rodzaju rozrywki z czystej przyzwoitości namawiajcie, aby zarząd TRwam (Tadek Rydzyk – Wam) wypełnił (jak inni) choć raz uczciwie zobowiązania z tym związane i będziecie mogli sobie siedzieć przed telewizorkami by klepać zdrowaśki… amen.

 9. wszechwiedzący dodano 12 lat temu

  konrad, na Twoim miejscu to jednak bym spokorniał i pisał z rozwagą…
  poza tym czy ktoś uchwałę zgłosił? jak zgłosi to pogadamy

 10. bb dodano 12 lat temu

  prosze nie łączyc wszystkich katolików z telewizja Trwam. Rydzyk to nie Kościół. I jeszcze jedno. Mam wrażenie, że nasz biskup nie jest fanem Rydzyka. To jest jednak swiatly i rozumny kapłan i ciekawe jak Kudelski i ci "bogobojni" radni wytłumacza sie z tej inicjatywy.
  PS. Wszyscy krzyczą o "zamykaniu" tv Trwam. A przeciez to nieprawda. Będa nadawać tak jak do tej pory, a wciskanie ciemnoty o wolności i tp. jest kolejna zagrywką Rydzyka.

 11. Pozbawić.... dodano 12 lat temu

  Pozbawić radnych kasy za posiedzenia to może zajmą sie sprawami nas, wyborców, a nie bedą wwtrącać sie do spraw Zakonu. Kto mógł zgłosdićv taki projekt – oczywiście radni PIS. Na zewnątrz obrońcy wiary. A przecież wielu ich znamy. Modlą sie pod figurą, a mają ………

 12. ktoś dodano 12 lat temu

  Całym sercem popieram inicjatywę RADNYCH PiS i STS.
  Zapewne jest to stanowiska w obronie wolności słowa i wyznania.
  Nikt nikogo nie zmusza do słuchania i oglądania TV Trwam , ale i nikt nie ma prawa do obrażania twórców i uczestników tego wspaniałego dzieła, oraz odbiorców.
  Nie niszczcie tego co człowiekowi służy.

 13. mr dodano 12 lat temu

  TV TRWAM jest katolicka? Reprezentuje wartości katolickie? Pełne nienawiści medium dla ekstremistów. Dobrze, że wreszcie się tym ktoś zajął. Religia TV. Jedyna telewizyjna stacja katolicka.

 14. JOLKA dodano 12 lat temu

  Wstyd jak tak dalej będzie to możemy się spodziewac ze radni powołaja policję religijną i za takie wpisy bedziemy siedzieżć.

 15. bb dodano 12 lat temu

  do ktosia. A kto niszczy tę stację? Chyba sam Rydzyk swoimi postępkami. Dzis dowiedzieliśmy sie, że jest tak biedny (lub tak cwany), że komornik niem ma z czego sciągnąć nałozonej przez sąd kary 4,5 tys zł. no to w końcu z czego miał opłącać te platforme cyfrowa? I jeszcze raz przypominam: bez obawy, TV Trwam nadaje nadal na dotychczasowych zasadach, a ta cała hucpa z multipleksem to polityka

 16. no i mamy dodano 12 lat temu

  PiSiedlce

 17. BRAWO RADNI !!! Dobijański, Garbaczewski, Bobryk: dla mnie jesteście Z.... dodano 12 lat temu

  którym reki nigdy bym nie podał. Do Korei Pn wyjeżdżajcie tam też są za jedną, rządową telewizją.

 18. ktoś dodano 12 lat temu

  Pozdrawiam wszystkich tych radnych ,którzy poparli TV TRWAM.

 19. Andrzej dodano 12 lat temu

  Spin nie drukuje wpisów odzwierciedlających prawdę, dzisiaj był dokonany wpis i nie został zamieszczony, bo był napisany językiem kulturalnym i odzwierciedlajacym prawdę i teraz już wiemy, za kim stoi Spin , za PO i SPIN jest nieobiektywny, zamieszcza tylkoinformacje szkalujące katolików i wszystkich zwiazanych ze sprawami ojczyzny i kościoła.

 20. ald dodano 12 lat temu

  tez jestem katoliczką ale prosze radnych żeby za mnie sie nie wypowiadali bo radio Trwam obraża moje religijne uczucia

 21. czerwony jak cegła Jacuś Garbaczewski dodano 12 lat temu

  taka jest Twoja ,,wiara"?:)Co z tego że byłeś w KSM ie?Reprezentujesz wartości, pracowałeś w RP więc Cię boli że Twoja była stacyjka ma małą słuchalność?:)Wolę ES!:)

 22. profesor Ćwiąkalski dodano 12 lat temu

  co za nieporozumienie!TRWAM bierze kredyt na 70 PLN, z opcją spłaty co rok 9 PLN do 2019 i ma dostać koncesję????Po moim TRUPIE!:)

 23. PO ? dodano 12 lat temu

  pod projektem uchwały podpisali sie radni PO? no to panowie znów sie POpisaliście:)

 24. Jeszcze Polska nie zginęła! BRAWO RADNI ! Brońmy katolickiej TV dodano 12 lat temu

  przed czerwoną zarazą.

 25. zenek dodano 12 lat temu

  Całe szczęście,że w Radzie Miasta są jeszcze rozsądni ludzie. Dziękuję za normalność zwłaszcza Dobijańskiemu, Garbaczewskiemu, Bobrykowi i Karasiowi. Kto chce niech sobie tą telewizję ogląda, a samorządu do lobbowania nie mieszajcie.

 26. zeniu biegnij na pole dodano 12 lat temu

  zeniu samorząd reprezentuje ludzi, więc może zrozumiesz.Zabierz swoich ulubieńców i biegnij w świat.

 27. zostawcie to w spokoju.. dodano 12 lat temu

  Po co zajmować się tą "niszową" TV. Ogląda ja około 10 tys.osób dziennie. A właściciele jej traktują ją jak biznes. Ciekawe np. czy Rada Miasta podjęła by uchwałę protestując tym samym przeciwko nierozłożeniu na raty na raty przez skarbówkę podatków lokalnemu przedsiębiorcy będącemu w tarapatach biznesowych?

 28. EFASTER!!!!!!! dodano 12 lat temu

  ZNOWU ZAPOMNIAŁEŚ RANO POŁKNĄĆ TABLETEK!!!.

 29. maciek dodano 12 lat temu

  Co ma piernik do wiatraka, a samorząd do decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji? Ludzie to jest wywoływanie tematów zastępczych, które nic nie wnoszą. Ciekawe jakie byłyby reakcje gdyby grupa radnych zaproponowała wniosek o poparcie strań TVN24, Polsat News, Superstacji. Dlaczego toruńska telewizja ma mieć specjalne prawa. Trochę rozsądku!

 30. Anita dodano 12 lat temu

  Całym sercem popieram inicjatywę RADNYCH PiS i STS.
  Zapewne jest to stanowiska w obronie wolności słowa i wyznania.
  Nikt nikogo nie zmusza do słuchania i oglądania TV Trwam , ale i nikt nie ma prawa do obrażania twórców i uczestników tego wspaniałego dzieła, oraz odbiorców. Przynajmniej tutaj jest prawda, Ci wszyscy co są przeciwni to nigdy nie oglądali i nie mają zielonego pojęcia co tak naprawdę transmituje TV Trwam. Oglądacie na okragło kabarety i nie interesujecie się co Wam rząd szykuje: wydłuża wiek emerytalny i dla ludzie po 50-tym roku nie ma pracy, młodzi nie maja pracy a Ci co maja to maja głodowe pensje, ze szkoły wypiera się hisorię i nie uczy szacunku dla naszych przodków ktorzy tak bardzo walczyli o ta naszą ukochaną ojczyznę, a jeśli się uczy to namiastki historii i to ona jest przekłamana, młodzi ludzie opamietajcie sie co Wy wypisujecie za bzdury o TV Trwam, czy chcecie być ludźmi trzeciej kategorii i czyścibutami oligarchów . Oglądajcie kabarety, grilujcie i popijajcie piwko, a jak wam zabraknie i na to, bo zabraknie i to kwestia niedługiego czasu, zacznijcie się interesować tym co dzieje sie w kraji i właśnie ogladajcie wiadomości i Polski Punkt Widzenia w TV Trwam to będziecie wiedzieli co wokół was się dzieje i co macie robić by nie zaprzepaścić być może ostatniej szansy w waszym młodym życiu, młodość ma sie tylko raz.

 31. Daniel dodano 12 lat temu

  Panie Garbaczewski kim Pan tak naprawdę jest ? Głosuje Pan przeciwko telewizji TV Trwam, a był Pan na Zlocie Młodych Madryt 2011, zakładał Pan stronę internetową dla TV Trwam, jest Pan opiekunem technicznym w Parafii Bożego Ciała w Siedlcach, gdzie też Pan zakładał stronę internetową.
  kim Pan jest i jaka jest Pana postawa, czy Pan się nie wstydzi sam siebie?

 32. Elwira dodano 12 lat temu

  odniosę sie do "ald"
  ty b***u "ald" wypisujesz, ty t***u i nie wiesz co piszesz, bo nie ma radia Trwam, tylko TV Trwam a radio to radio Maryja, ty t***u, odnosisz się i nawet nie wiesz co piszesz, t***u i jeszcze piszesz, ze obraża twoje uczucia, ty masz uczucia? ty wiesz co co jest uczucie, tak wiesz jak i wiesz co to jest TV Trwam.

 33. garbaczewski i wstyd? dodano 12 lat temu

  garbaczewski i wstyd ? to bardzo odległe pojęcia

 34. jkfoo dodano 12 lat temu

  Napiszę jeszcze raz.Jestem przeciwny wojnie w Syrii,paliwo jest zadrogie i wk…wia mnie h…wa pogoda.Żądam aby rada miasta podjeła jakąś ustawę w tych sprawach.Tak nie mmoże być.Przecież giną ludzie,jeżdzę na oparach a jak chcę zaoszczędzić i przejść się na piechotę to wiatr mało mi głowy nie urwie.Zróbcie coś, przecież was wybraliśmy.

 35. Mańka dodano 12 lat temu

  i co ten sprzeciw im da? TV Trwam w Siedlcach odbierany jest przez sygnał z satelity a nie cyfrowo więc zmiany dla nas i tak nic nie znaczą 🙂 Ci którzy ja odbierali i tak będą odbierali, więc ja proszę niech Rada zajmie się ważniejszymi sprawami a nie rzeczami na które i tak nie ma wpływu. podpisy będą zbierać pod kościołem i tam jest miejsce aby wyrazić swój sprzeciw, tam będzie coś znaczył 🙂

 36. Beata Głozak dodano 12 lat temu

  Do "Andrzej" – Prosiłabym najpierw dokładnie zobaczyć pod jakimi tekstami umieszcza Pan/Pani swoje komentarze a dopiero potem ewentualnie zarzucać nam brak obiektywizmu.
  Z wyrazami szacunku

 37. bb dodano 12 lat temu

  Danielu, uważasz, że jak ktoś nie popiera hucpy z TV Trwam, to jest złym katolikiem? To nie ma prawa posługiwać w jakis sposób w tej czy innej parafii? Owszem, cała ta wrzawa jest po to, aby lud uwierzył, że bycie katolikiem – to bycie słuchaczem czy tez widzem Rydzyka. I jak wynika z niektórych komentarzy – tak właśnie niektórzy myślą. A czy ci co tak krzycza o swoich wartościach katolickich zapoznali sie z np. rozważaniami naszego biskupa na Wielki Post? Na pewno nie, bo są nudne, bo nie ma nich polityki, nie ma napuszczania jednych na drugich, bo wzywaja do poprawy życia, do umartwienia. To nie jest styl i retoryka propagowana przez Rydzyka, czy wobec tego ci co sluchaja swojego biskupa i nie popieraja Rydzyka sa katolikami gorszego gatunku? Czy tv Tram ma monopol na głoszenie doktryny wiary i jest nieomylna?

 38. jkfoo dodano 12 lat temu

  Jedno jest pewne,dzisiaj znów mało mi wiatr glowy nie urwał.A UM Siedlce milczy wtej sprawie.Wstyd panowie i panie,wstyd.

 39. katole dodano 12 lat temu

  dobry katol to mar.. katol

 40. jkfoo dodano 12 lat temu

  Pokrzyczałem,pokrzyczałem i wiać przestało.Jeszczse tylko zróbcie coś z ta wojna w Syrii i drogimi paliwami a będzie git.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?