SPIN

OCZAMI KOBIET: Almanya – Witajcie w Niemczech

Aneta Borkowska piątek, 23 marca 2012, 09:00 Kultura, Wydarzenia
Kadr z filmu "Almanya - Witajcie w Niemczech" Fot.NK Siedlce

Kadr z filmu "Almanya - Witajcie w Niemczech" Fot.NK Siedlce

Autorka bardzo umiejętnie gra stereotypami i uprzedzeniami i tworzy sporo zabawnych scen. Jednak tym, czym naprawdę ujmuje nie jest wcale humor, ale brak cynizmu. „Almanya” cały czas pozostaje filmem ciepłym, rodzinnym, a w kilku miejscach wręcz wzruszającym. Urocza końcówka sprawia, że kiedy wychodzimy z kina, w sercach gra nam nostalgiczna nuta. (Marcin Pietrzyk/filmweb)

W najbliższą środę (28 marca) o godz. 19. w NoveKino na ekranie zobaczymy kolejny film z cyklu „Oczami Kobiet”. Tym razem będzie to dramat „Almanya – Witajcie w Niemczech„.

Do czego służy to „śmieszne krzesło” w toalecie? To sedes. Ułatwia życie codzienne. Co się je w Niemczech? Oprócz wieprzowiny jedzą tam ludzi. Ale mają coca-colę! Szczęściarze. O co chodzi z Bożym Narodzeniem? Raz w roku przychodzi niejaki Mikołaj. Nie wiadomo dokładnie dlaczego, ale przynosi prezenty. Są zasady: mają być ładne zapakowane i nie można widzieć ich wcześniej. Oni tu na to czekają. Kim jest ten Jezus, o którym tam tyle się mówi i do tego z takim szacunkiem? To ich Allah. Ale półnagi?
Opowieść o wielopokoleniowym klanie Turków, od dziesięcioleci mieszkających w Niemczech. Rodzina jest duża. Każdy ma inne problemy i czuje przynależność do innej kultury – część członków klanu mówi o sobie „Jestem Turkiem”. Inna „Jestem Niemcem”. Mieszanka zgoła odmiennych społecznie kultur ubarwia film Yasemin Şamdereli, która doskonale wie, jak to jest czuć się obcym wśród swoich.

Almanya – Witajcie w Niemczech
reżyseria: Yasemin Şamdereli,
scenariusz: Yasemin Şamdereli, Nesrin Samdereli,
aktorzy: Vedat Erincin, Fahri Ögün Yardim, Lilay Huser,
gatunek: dramat,
kraj produkcji: Niemcy,
rok produkcji: 2011,
czas trwania: 97 minut

źródło: NoveKino Siedlce/filmweb

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?