SPIN

Skrzynka pytań: Co będzie z ulicą Iwana Kryłowa?

Aneta Borkowska poniedziałek, 26 marca 2012, 20:45 Siedlce, Wydarzenia

Do naszej redakcji wpłynął list od czytelnika, w którym ten pyta nas czy miasto ma zamiar wykonać jakiekolwiek inwestycje na ul. I. Kryłowa szczególnie na odcinku od. ul. Chełmońskiego do ul. Kraszewskiego. W tej chwili przejście przez ul. Kryłowa czytelnik nazywa „błotną przeprawą”.  Czy a jeśli tak to kiedy są jakiekolwiek widoki na budowę drogi? 

Od połowy roku 2011 około sto rodzin wprowadziło się do bloku na nowym osiedlu K.Strusa na dawnym terenie PKS przy ul. Partyzantów. A raczej należałoby powiedzieć, że przy ul. Kryłowa gdyż od tej ulicy faktycznie odbywa się ruch pieszy i kołowy na posesję osiedla. Część ulicy od ul. Chełmońskiego do bramy osiedla wyłożona została przez firmę K.Strus płytami betonowymi, które już zaczynają poddawać się wielokrotnym przejazdom krusząc się niemiłosiernie. Dalsza cześć tej ulicy to błotna przeprawa aż do ul. Kraszewskiego, dodatkowo porośnięta krzakami, drzewami. Autem ledwie można się zmieścić w tej bujnej roślinności aby nie porysować karoserii (choć ostatnio ktoś na własną rękę przetrzebił kilkanaście metrów ulicy). O wybojach nie wspominając. Ulica na długości odc. od Chełmońskiego do Kraszewskiego zupełnie nie jest oświetlona; żadnej latarni na długości 400m. Wieczorem i w nocy można zrobić sobie krzywdę na koślawej nawierzchni.

Dodatkowo w krzakach na ul. Kryłowa, wzdłuż płotu po PKSie, permanentne miejsce spożywania napojów alkoholowych znaleźli sobie różnej maści pijaczkowie. Rozgościli się już tam do tego stopnia, że w płocie posesji PKSu od strony Kryłowa zrobili sobie dziurę i wstawili ławeczkę obok zbiornika przeciwpożarowego PKSu. Strach „wypuścić” dzieci do sklepu tą drogą, już nawet nie z przyczyn stanu nawierzchni ale z obawy na podejrzane towarzystwo, które tam się kręci. Alternatywą dla tego dojazdu ulicą Kryłowa od ul. Kraszewskiego pozostaje ul. Ceglana pomiędzy Kraszewskiego i Łukasińskiego, jednakże bardziej połatanej ulicy w Siedlcach szukać ze świecą. Co najwyżej na Ceglanej można zostawić podwozie swojego auta, optymalna prędkość przejazdu na tej ulicy do 10-15km/h. Remontu ta ulica nie widziała chyba ze 40 lat!

 

Na ogrodzeniu jednej z działek wywieszono apel. Fot. BG

Na ogrodzeniu jednej z działek wywieszono apel. Fot. BG

Ul. Iwana Kryłowa to w tej chwili błotniste... coś Fot. BG

Ul. Iwana Kryłowa to w tej chwili błotniste... coś Fot. BG

 

Dodatkowo jest jeszcze jeden problem. Kanalizacja deszczowa z osiedla powinna łączyć się kanalizacją w ul. Kryłowa. Ale w ul. Kryłowa nie ma żadnej kanalizacji! Stąd też przy większym deszczu niejednokrotnie w bramie osiedla stoi woda po kostki, nawet pomimo tego, że firma K.Strus na sąsiedniej działce wybudowała prowizoryczny dół/rów/wykop w celu zbierania deszczówki.

Moje pytanie brzmi czy Urząd Miasta planuje jakieś inwestycje: budowy kanalizacji i nawierzchni w tym rejonie aby ułatwić mieszkańcom dojazd do posesji? Z tego co wiem, to podobno K.Strus miał przygotować dokumentację projektową budowy nawierzchni ul. Kryłowa dla Miasta, a Miasto miało na jej podstawie realizować inwestycję. Czy to prawda?

Czy do czasu docelowej przebudowy ulicy Kryłowa Naczelnik Wydziału Dróg do spółki z Naczelnikiem Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Siedlce nie mogliby wyciąć drzew z pasa drogowego ulicy Kryłowa i wyrównać nawierzchnię przy pomocy równiarki samojezdnej?

A jeśli Miasto nie chce realizować tej inwestycji, to co najmniej część mieszkańców osiedla będzie wdzięczna jeśli Wydział Dróg przynajmniej sfrezuje nawierzchnię ul. Ceglanej i położy na niej nową, równą warstwę ścieralną, co ułatwi komunikację.

Odpowiada Wojciech Cylwik, naczelnik Wydziału Dróg Urzędu Miasta Siedlce: Na chwilę obecną mamy porozumienie z deweloperem, który zobowiązał się wykonać dokumentację techniczną przebudowy tej drogi. Taką dokumentację przekazał nam w ostatnim czasie i obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania wniosku o wydanie pozwolenia na budowę tej drogi. Po uzyskaniu takiej zgody będziemy się zastanawiać nad terminem wykonania tej budowy razem z kanalizacją deszczową. Zawsze wiosną i jesienią prowadzimy akcje wyrównywania wszystkich dróg gruntowych w mieście.

Problem w tym, że w projekcie uchwały, nad którą podczas najbliższej sesji miejskiej będą głosować radni opracowanie dokumentacji projektowej i budowa ulicy Kryłowa są przewidziane dopiero na rok… 2017. (Rozmowa z naczelnikiem nastąpiła wcześniej)

4 komentarze

 1. mr dodano 9 lat temu

  Pijaczkowie różnej maści byli tam wiele lat wcześniej niż nowi lokatorzy! Starych drzew się nie przesadza! 😀 A Kostek jak buduje w polu bloki to powinien zapewnić mieszkańcom/klientom godziwy dojazd!
  A ul. Ceglana jest jedną z najbezpieczniejszych w mieście. Naturalne ograniczenie prędkości nie pozwoli na jakąkolwiek kolizję! 😀 😀 😀

 2. radosny dodano 9 lat temu

  Ceglana to jakaś masakra. Po zimie wychodzą wszystkie kwiatki i jak jest napisane w artykule – można powozie zgubić.Prezydent w spotkaniu w UM odpowiadał na pytanie na temat remontu ul. Ceglanej i stwierdził, że mieszkańcy jak założą komitet budowy drogi i wpłaca określoną sume to on dołoży swoje. Tylko, że na ul. Ceglanej 3/4 mieszkańców to emeryci i nie stac ich na wyłożenie kilku tysięcy złotych na budowę nowej drogi, więc ul. Ceglana będzie wyremontowana w 2020 roku – może do tej pory nikt podwozia nie urwie.

 3. ztejsamejstrony dodano 9 lat temu

  Emeryci i renciści powołali komitet i uporządkowali Ceglaną od Kraszewskiego w kierunku Monte Cassino, więc nie jest to argument, żeby komitetu nie powołać.
  Za czasów komitetów partyjnych Ceglana od Łukasińskiego do Kraszewskiego miała położony asfalt. Jak był położony to już inna sprawa. Prominenci przeszli na emerytury i zbiednieli? Po domach widać, że jeszcze kilku tam mieszka.

 4. Wojtek dodano 9 lat temu

  A, co miasto ma zamiar zrobić z nawierzchnią ulicy Floriańskiej i Łukowskiej. Jeżdżę nimi codziennie, coś potwornego. Od komuny nic nie było tam robione. Wszystkie wyjazdy z miasta, czy to na Hołublę, czy Domanice wyremontowane. A drugi wyjazd z miasta pod względem natężenia ruchu pozostaje nie tknięty od lat osiemdziesiątych.Wizytówką Siedlec to nie jest.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?