SPIN

Siedlczanie wypadli słabo podczas badań kontrolnych

Aneta Borkowska czwartek, 12 kwietnia 2012, 23:53 Siedlce, Wydarzenia

– Za wysokie ciśnienie, za wysoki poziom cukru we krwi, za szybkie tętno, masa ciała w normie. Za dobrze to nie wygląda – usłyszałam podczas akcji organizowanej w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.

Jak co roku w ramach Światowego Dnia Zdrowia szpital zorganizował cykl spotkań edukacyjnych, które mają promować zdrowy styl życia. Dzisiaj wszystko odbyło się pod hasłem „Starzenie się i zdrowie”.

W ramach akcji były wykłady o zdrowiu i aktywnym spędzaniu czasu dla osób 60 plus. Równocześnie  prowadzono bezpłatne badania pomiaru cukru, kontroli ciśnienia, czy pomiaru masy ciała. W badaniach mógł wziąć udział każdy siedlczanin. Przyszło około 40 osób. To niewiele, ale jak podkreślają organizatorzy akcje promujące zdrowie warto organizować chociażby dla jednej.

– Za wysokie ciśnienie, za wysoki poziom cukru we krwi, za szybkie tętno, masa ciała w normie. Za dobrze to jednak nie wygląda – usłyszałam od jednej z wykonującej mi badania pielęgniarek.

Takich osób jak ja było dzisiaj więcej. Uśrednione wyniki wskazują na to, że nie dbamy o siebie. Średnie ciśnienie wyniosło 140 na 80 i 160 na 90 podczas, gdy prawidłowe to między 120 na 80 a 135 na 85. Poziom cukru wahał się od 95 do 160 (prawidłowy 70-110) a BMI wynosiło w granicach 27 do 37 (prawidłowe:  18,9-22,5 dla kobiet i 22,5-25 – dla mężczyzn ).

Na dzisiejsze badania zgłosiło się więcej kobiet. Były to głównie osoby po trzydziestce i po pięćdziesiątce.

– Chcemy zaszczepić w ludziach nawyk dbania o swoje zdrowie, aby nie bali się badań kontrolnych – mówi Urszula Panek, z zespołu promocji i edukacji zdrowotnej. – Takie badania są bezbolesne, dzisiaj nie trzeba było stać w kolejce, można się było dokładnie dopytać o to jak dbać o zdrowie i jak polepszyć swoje wyniki – dodaje.

ab


Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?