SPIN

Spektakle „Kontrasty” i „Chopin ex-saturo”

Aneta Borkowska czwartek, 14 czerwca 2012, 09:52 Kultura, Wydarzenia

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza 18 czerwca o godz. 19. na spektakle „Kontrasty” i „Chopin ex-saturo” w wykonaniu Warszawskiego Teatru Tańca w ramach projektu Instytutu Muzyki i Tańca „Scena dla Tańca”.

„Kontrasty” to spektakl poruszający tematykę szeroko pojętego sensu istnienia i nieprzewidywalności losów człowieka. Mówi o ludzkich emocjach, pragnieniach i lękach, o aspiracjach i marzeniach człowieka, o karierze i niepohamowanych ambicjach, a także o namiętnościach, manipulacji, cynizmie i egoizmie, o różnych formach podporządkowania i uwikłania, o poczuciu goryczy i bezsilności. Artyści-tancerze zadają ponownie pytania, jakie ludzkość stawia sobie od wieków tak w sztuce, jak i w filozofii: w świecie jakich wartości żyjemy? Prawdziwych czy tylko pozornych? Czy potrafimy jeszcze obdarowywać się wzajemnie dobrem i miłością? Czy zostaliśmy już z tego całkowicie wyzuci? Jak postrzegana jest inność? Czy „Inny” znaczy „Obcy”?
„Kontrasty” to także refleksja na temat tradycji. Dlaczego dla wielu nie jest już bazą, drogowskazem i najwspanialszą z możliwych inspiracji? Co spowodowało, że tak często ją negujemy i odrzucamy? Czy w naszej codzienności jest jeszcze miejsce dla ideałów? Inspiracją przy powstawaniu spektaklu były tradycyjne teksty i melodie regionu kurpiowskiego.
Reżyseria i choreografia: Aleksandra Dziurosz
Obsada: Aleksandra Dziurosz, Anna Maria Karabela, Anna Majder oraz gościnnie: Adam Strug,

„Chopin-ex-saturo” – muzyka Fryderyka Chopina – jej głębia, emocjonalność, wielowarstwowość – nasyca, zaspakaja, ucisza. Podobnie funkcjonują w życiu człowieka: wiara, nadzieja i miłość. Rozważanie sensu istnienia człowieka w świetle tych trzech prawd oraz muzyka Fryderyka Chopina stały się motywem przewodnim reżyserii spektaklu. Ideą choreograficzną kompozycji tanecznej „Chopin-ex-saturo” jest więc ukazanie interpretacyjnej wielopoziomowości muzyki Chopina i płynącej z niej inspiracji treściowej oraz próba uchwycenia jej w ramy spektaklu, gdzie ruch (taniec w technice współczesnej), światło, scenografia, kostiumy, oraz projekcje video, połączone ze sobą, stanowią dodatkowy aspekt wyrazowy.
Choreografia i reżyseria: Aleksandra Dziurosz
Tancerze: Joanna Drabik, Aleksandra Dziurosz, Anna Maria Karabela, Anna Lorenc, Robert Bondara, Bartosz Zyśk

źródło: CKiS

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?