SPIN

Dzisiaj zmarł Konstanty Ryszard Domagała

Beata Głozak środa, 20 czerwca 2012, 22:30 Siedlce, Wydarzenia
Konstanty Ryszard Domagała podczas otwarcia Sali Podlasie. Fot. AB

Konstanty Ryszard Domagała podczas otwarcia Sali Podlasie. Fot. AB

Dzisiaj o godz. 18. zmarł Konstanty Ryszard Domagała, Honorowy Obywatel Miasta Siedlce, pedagog, społecznik, wieloletni dyrektor szkoły muzycznej w Siedlcach.

Domagała urodził się w roku 1923 w Siedlcach. Całe swoje życie poświęcił i oddał muzyce. Jako kilkunastolatek pobierał lekcje gry na organach i fortepianie a jako 21 – latek zaczął pracę organisty. Uczęszczał do Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Lublinie, ukończył studia w Konserwatorium Warszawskim. Konstanty Ryszard Domagała założył w Siedlcach Miejskie Społeczne Ognisko Muzyczne i został jego dyrektorem. Była to pierwsza i jedyna placówka kształcenia muzycznego w powojennych Siedlcach z programem Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu nauczycieli, uczniów, rodziców i dyrektora, pomimo bardzo trudnych warunków lokalowych – Ognisko to stało się placówką państwową. Z czasem w miejsce Państwowego Ogniska Muzycznego powołano Państwową Szkołę Muzyczna I stopnia a następnie po latach Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia – tworząc w Siedlcach Zespół Szkół Muzycznych. Domagała był doskonałym pedagogiem, autorem wielu książek. Napisano o nim kilkanaście prac magisterskich. Za swoje zasługi uhonorowano go wieloma odznaczeniami państwowymi, resortowymi, dyplomami i nagrodami: między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Zawsze pogodny i uśmiechnięty niemal do ostatnich dni z chęcią zasiadał w jury konkursów muzycznych, pojawiał się na uroczystościach.

źródło: Kurier Siedlecki; 2008/opr. bg

4 komentarze

 1. Brzoza dodano 9 lat temu

  Cudowny człowiek i muzyk – wieczny odpoczynek…

 2. ZPiT " Podlasie"...pamięta ! dodano 9 lat temu

  Odszedł Człowiek wielkiego formatu, długo będziemy czekali , aż pojawi się taki Ktoś oddany muzyce i kulturze siedleckiej. Prowadziłeś nas przez lata pokoleń " podlasiaków"Dyrektorze ! Składamy Tobie dzisiaj Hołd Pamięci , na tą smutną wiadomość , która do nas dotarła. Byłeś " ojcem " założycielem , a p. Z. Buczyńska " matką" założycielką i zaraziliście nas miłoścą do piękna folkloru i tańca.Cyt- z ukochanego Poloneza :….Tam gdzie płynie wartki Bug, gdzie dębowej chaty próg………Żegna Cie na zawsze ,…żegna Cie "Podlasie" (*) (*) (*) .

 3. niunka656 dodano 9 lat temu

  Czy ktoś może wie kiedy pogrzeb Pana Konstantego Domagały ? Wspaniały człowiek będzie nam go brakowało.Niech Spoczywa w Pokoju.

 4. zorientowany dodano 9 lat temu

  Pogrzeb śp. Konstantego Domagały 27.06.2012. w Katedrze o godz. 13-tej.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?