SPIN

Dzisiaj mija 68. rocznica wyzwolenia Siedlec

Aneta Borkowska wtorek, 31 lipca 2012, 13:10 Siedlce, Wydarzenia

Dzisiaj (31 lipca) mieszkańcy Siedlec oddali hołd poległym o wyzwolenie miasta spod hitlerowskiej okupacji. W uroczystości złożenia wieńców, która odbyła się na Cmentarzu Wojennym wzięły udział delegacje, wśród których byli m.in. poseł Stanisława Prządka przedstawiciele lokalnych władz na czele z wiceprezydentem Jarosławem Głowacki oraz radnym Adamem Bobrykiem, kombatanci wojenni oraz harcerze.

Adam Bobryk, radny

W takich miejscach jak cmentarze wojenne oddajemy cześć wszystkim tym, którzy mieli odwagę walczyć o wolną Polskę. Dla nas jest to nauka aby nie poddawać się przeciwnością losu, by zawsze starać się walczyć o to co jest najważniejsze w życiu, czyli o wolność, godność, swobodę. Dzisiaj mamy szanse oddać hołd weteranom, możemy podziękować im za to, że kilkadziesiąt lat temu walczyli o nasze miasto. Chciałbym abyśmy pamiętali zawsze o tym dniu, bo to jest radosny dzień.  Dzień, w którym mieszkańcy Siedlec jak i powiatu mogli wreszcie odetchnąć z ulgą, że pewna karta w historii została zamknięta.

kapitan Ryszard Chraniuk, prezes Powiatowej Rady Kombatantów

68 lat temu, 31 lipca 1944 roku siedlecką ziemią wstrząsał huk armatni, jęki ranny oraz westchnienia oddających życie za ojczyznę. Okres okupacji był okresem cierpień. I dzisiaj trzeba pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za to byśmy dzisiaj mogli żyć wolni od takich cierpień. Bohaterowie którzy zginęli w obronie wolności Siedlec leżą na dwóch cmentarzach siedleckich. Trudno tu szukać imiennego grobu, nie ma indywidualnych pomników. Ale niech nasze tu dzisiejsze przybycie będzie dowodem na to, że ludzka pamięć jest trwalsza od pomnikowego kamienia.

Bitwa o Siedlce rozpoczęła się 24 lipca w godzinach wieczornych i trwała 7 dni. Podczas II wojny światowej, żołnierze niemieccy utworzyli tu silny punkt oporu. Przeciwko nacierającym żołnierzom z I Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej hitlerowcy wystawili elitarne jednostki pancerne. Polscy partyzanci z Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej udzielili wsparcia wojskom radzieckim. 28 lipca przypuszczono ostateczny szturm, pod którego naporem Niemcy zaczęli się wycofywać. 31 lipca 1944 o godz. 16. Siedlce zostały zdobyte. Zginęło ponad 3,5 tys. Armii Czerwonej, 8 żołnierzy AK i około 1,5 tys. Niemców. Miasto zostało w 45% zniszczone.

ab

no images were found

2 komentarze

  1. NIE WYZWOLENIA, tylko zajęcia Siedlec przez wrogą Polsce Armię Czerwoną dodano 12 lat temu

    Propaganda jak widać trwa (komuna żyje).
    Przadki, Bobryka 1 czy 17 wrzesnia nigdy nie widać ale Armię Czerwoną to kochają namietnie.

  2. Bogdan Pokrowski dodano 12 lat temu

    Gniazdo szerszeni jakim jest IPN zrobiło komuś wodę z mózgu. W odróżnieniu od tchórzy, opluwających z ukrycia, ja się podpisuję imeniem i nazwiskiem. Kto potrafi myśleć ten wie, że w ZSRR był faszyzm. A Polskę Stalinowi sprzedali Churchill i Roosevelt a nie szeregowi żołnierze Robotniczo Chłopskiej Armii Czerwonej. Komuny nie ma i nie było ale pozostali komuniści, którzy by chcieli żeby w Polsce demokracja i osłona socjalna była taka jak w Szwecji.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?