SPIN

Nie ma porozumienia ze związkami. Będą obniżki pensji dla wszystkich

Aneta Borkowska piątek, 21 grudnia 2012, 11:21 Siedlce, Wydarzenia

Wczoraj odbyło się spotkanie związków zawodowych z Marcinem Kulickim, prezesem Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach w sprawie obniżenia wynagrodzenia pracowników. Niestety jak poinformował nas Wiesław Kałuski, przewodniczący między zakładowej komisji NSZZ Solidarność nie udało się podpisać porozumienia.

– Prezes podjął samodzielnie decyzję o wypowiedzeniu umów o pracę w części dotyczącej wynagrodzenia – mówi Kałuski. – A to znaczy, że każdemu z pracowników szpitala zostanie ono zmniejszone o 15 procent – dodaje.

Wypowiedzenia te zaczną być wręczane około tysiącu pracownikom od początku stycznia. Licząc okres 3-miesięcznego wypowiedzenia to obniżki pensji zaczną funkcjonować od 1 kwietnia. Co mogą zrobić pracownicy szpitala skoro nie doszło do podpisania porozumienia?
– Decyzję dostaliśmy na piśmie i jako związki mamy pięć dni na ustosunkowanie się do niej. Każdy z pracowników natomiast ma czas do połowy okresu wypowiedzenia aby się zastanowić i zgodzić się na obniżkę lub nie – tłumaczy przewodniczący.  – Jednak jeśli się nie zgodzi to z końcem marca umowa o pracę rozwiązuje się sama – dodaje.

Obniżki pensji według prezesa szpitala uniknąć się nie da, a wszystko to jest spowodowane długami. Szpital na koniec października miał ich ponad 27  milionów, a ostatni miesiąc przyniósł jeszcze dodatkowe prawie 2.  Jak mówi Kałuski związki spróbują jeszcze porozmawiać z prezesem, ale nie wie czy jeszcze jest o czym.
– Najbardziej nam szkoda tych ludzi, którzy najmniej zarabiają i chcieliśmy aby prezes tym pracownikom obciął nie 15% a mniej. Ale ten nie chciał nawet o tym rozmawiać – wyjaśnia Kałuski. – Powiedział, że obniżka wejdzie w życie dopiero w kwietniu, więc nadal przez te trzy miesiące szpital będzie generował straty około 1,5 miliona miesięcznie – dodaje.

Dodatkowo pierwsi pracownicy zostali także zwolnieni. Pierwsza 29 -osobowa grupa już je dostała.
– Prezes stwierdził, że dalsze listy są układane przez kierowników i dyrektorów odpowiednich komórek i będą one w styczniu. Razem ma ich być 90 – tłumaczy Wiesław Kałuski.

ab

19 komentarzy

 1. Zorro dodano 11 lat temu

  Rozumiem, że święta. Ale drogie Panie jest masa błędów literówek, gdzie 127 mln długu?

 2. Aneta Borkowska dodano 11 lat temu

  Przepraszam wcisnęła mi się 1, oczywiście jest to 27 milionów.

 3. najlepiej dodano 11 lat temu

  Najlepiej związkowcom z wyboru. Dużo gadają, nic nie mogą, a etaty mają pewne.

 4. ciekawska dodano 11 lat temu

  A o ile obniżona zostanie płaca Pana Prezesa, Członków Zarządu, Dyrektorów? A może szacowna i zapracowana Rada Nadzorcza z jej Przewodniczącym na czele zrezygnuje z diet. Niech zaczną od siebie, ale najłatwiej przejechać się po biedakach.

 5. jak zwykle dodano 11 lat temu

  Następny PO-wiec na prezesa ,człowiek nikt, po prostu "kierowca" z ZOMO stał się "preziem" szpitala. Po poprzednim "preziu" to taki sam wybór jak między dżumą, a cholerą. III Rzeczypospolita Plemion.

 6. to ja dodano 11 lat temu

  sprzedajcie szpital panu S.. jemu sie to opłaci

 7. taczki dla zomowca dodano 11 lat temu

  pogonic go ze stołka prezesa:)

 8. koli dodano 11 lat temu

  CZY ZWOLNIENIA PRACOWNIKÓW ODBUDUJĄ ZANIEDBANIA BYŁYCH RZĄDZĄCYCH? MOŻE NALEŻAŁOBY ZŁOŻYĆ POZEW DO PROKURATURY O PRZEKROCZENIE SWOICH UPRAWNIEŃ I DOPROWADZENIE SZPITALA DO UPADŁOŚCI?

  CELOWE DZIAŁANIA????-BEZKARNE DZIAŁANIA.

 9. iwo dodano 11 lat temu

  zomo zyje
  zomo czuwa
  zomo zycie nam zatruwa

 10. cyrk dodano 11 lat temu

  komentarz nie został zaakceptowany przez administrację ponieważ został uznany za obraźliwy

 11. mieszkaniec dodano 11 lat temu

  A gdzie jest Pan Czyżyk czy niepowinien oflagować szpitala i wezwać na pomoc TVN

 12. klio dodano 11 lat temu

  koli – to nie zaniedbania. nfz tyle placi i juz. kasy jest coraz mniej i nic sie nie poradzi. czy kaszynski, czy kulicki czy ktokolwiek – to sytuacja jest beznadziejna. poprzedni prezes mial tez plan naprawczy – nie tak drastyczny, ale mial. nie wiem czemu sie go pozbyli. kulicki nic nie zrobi – jedynie straci twarz.

 13. szary pracownik dodano 11 lat temu

  Na obniżki nie zgodzili się lekarze, więc z pozostałymi pracownikami prezes nawet nie rozmawiał
  Nie można więc mówić, że walczono o najgorzej zarabiających
  Średnia pensja lekarska to ponad 11 tyś

 14. koli dodano 11 lat temu

  KLIO-wiem ,że z pustego i Salamon nie naleje, problem dotyczy całej chorej służby zdrowia, ale czy pobory miesięczne w kwocie 65.000 ,utrzymanie 10 dyrektorów,wysokie wynagrodzenia lekarzy(stawka godzinowa,dyżury nocne, świąteczne)jest adekwatne i sprawiedliwe do płacy najniżej uposażonych?Plan naprawczy?…..zwolnienia,obniżenie pensji,awans likwidatora na stanowisko dyrektorskie (kontakt z klientem komercyjnym),przerost administracji ,bezkarność -ta cholerna bezkarność.

 15. . dodano 11 lat temu

  A moze tak drogie panie zadacie pytanie panu prezesowi jak to jest, ze jego pensja czy raczej jego poprzednika wynosila okolo 200 tys rocznie a pensja dyrektora szpitala miejskiego 90 tys. Dane BIP.

 16. PRACOWNIK dodano 11 lat temu

  likwidator razem z innymi 29 osobami dostał wypowiedzenie. Nowy prezes uległ związkom lekarzy, zresztą nikt by nie wygrał z ta grupa. Narzekają że malo o ciężko ale jestem ciekaw jakby przezyli za 4000 brutto mając na głowie 2 dorosłych i małego brzdaca. Albo masz Pan kasę albo wegetujesz. Taka prawda, a zwykły stażysta powie że ratuje życie… Szkoda że na youtubie. Prezes chce jszukać oszczędności w administracji gdzie jej konsumcja nie przekracza 10%. Przy 30.% pielęgniarek i 50% lekarzy. Ratujmy życie a nie portfele znachorow.

 17. uleczony dodano 11 lat temu

  Czy nowy prezes zrozumie, że 3/4 lekarz bez pracy w szpitalu będzie miała ciężkie życie? Kto zechce się leczyć prywatnie u lekarza, który nie załatwi przyjęcia na oddział? Kto będzie odwiedzał ordynatorów w prywatnych gabinetach za 120 zł x 2? Trzeba życzyć prezesowi aby nie przestraszył się buntu lekarzy.

 18. znowu doktorstwo trzesie szpitalem? dodano 11 lat temu

  Z tego co czytam to znow oni trzesa szpitalem, niech prezes zrobi cos z tym wreszczcie, jak im sie nie podoba to fora ze dwora, nie ma niezastapionych jak nie chca ratowac swojego miejsca pracy to niech szukaja jej w Warszawce albo i dalej,bo czy jakos pracy pracy na tym straci, chyba nie bo i tak jest fatalna

 19. ruhiu dodano 11 lat temu

  LEKARZE DOSTAJA FARTUCHY OD FIRM FARMACEUTYCZNYCH I PRZEDSTAWCIELI, CZY WIECIE ZE KONFERENCJE NAUKOWE PŁACA IM PRZEDSTWICIELE MEDYCZNI (OCZYWISCIE NIE WSZYSTKIE)? (TAK S Ł Y SZAŁEM…..)

  CZY WIECIE, ZE LEKRZE MAJA W POKOJACH SOCJALNYCH PREZENTY OD PRZEDSTWICIELI ? (SŁUSZAŁEM OD ZNAJOMEGO….)

  CZY WIECIE, ZE PIELEGNIARKI TEŻ KONCZĄ STUDIA? (TAK JAK KAŻDY W TYCH CZASACH, STUDIA MA KAŻDY)

  OSOBIŚCIE UWAŻAM ŻE TRZEBA UKRUCIĆ TO WSZYTSKO!LEKARZE POWINNI ZARABIAĆ POROWNYWALNIE DO POŁOŻNYCH I PIELEGNIARKE PO STUDIAC MEDYCZNYCH!!!!

  ŻYCIE LUDZKIE W WIĘKSZOŚCI RATUJĄ POŁOŻNE I PIELGNIARKI!(MOJE ZDANIE)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?