SPIN

Zainspirowani „Inspiracjami”

Aneta Borkowska wtorek, 29 stycznia 2013, 15:11 Kultura, Wydarzenia

Kilkanaście etiud i kilku tancerzy, od których zależało wszystko: od choreografii, przez muzykę aż po sceniczną kreację własnej osoby – tak w skrócie można opisać spektakl jaki powstał w ramach projektu Teatr Ruchu – Inspiracje, a który siedlecka publiczność mogła obejrzeć w miniony piątek w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckeigo.

To widowisko taneczne w wykonaniu siedleckich tancerzy było efektem końcowym warsztatów jakie w naszym mieście powstało przy współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.

– Naszą rolą była opieka artystyczna nad grupą, aby ci młodzi adepci sztuki teatralnej przekazali publiczności to co mają w duszy. Etiudy były od początku do końca ich własnym pomysłem a naszym zadaniem było takie dopieszczanie całości żeby spełniała ona wszelkie normy artystyczne – powiedziała nam jedna z prowadzących warsztaty Aleksandra Dziurosz z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki.

Szymon Pasterski, jeden z tancerzy Caro Dance, których mogliśmy zobaczyć na scenie w rozmowie z nami przyznał, że nie spodziewał się niczego nowego po tych warsztatach i… został pozytywnie zaskoczony.

– Myślałem, że będą zwykłe zajęcia z choreografii a była choreografia, aktorstwo i przede wszystkim nacisk, aby nasz taniec nie był samym ruchem zrobionym pod muzykę.

Łukasz Czapski, na co dzień student i tancerz break-dance dzięki warsztatom sprecyzował swoje życiowe plany. – Zajęcia pomogły mi obrać życiowy cel, bo swoją przyszłość wiążę z tańcem i chciałbym rozwinąć się szczególnie w tańcu współczesnym. Wcześniej, przez 12  tańczyłem tylko break-dance a teraz chciałbym skupić się też na czymś innym.

– To bardzo dojrzali ludzie i nawet jeśli na początku byli troszkę powściągliwi to projekt służył też temu, aby tą powściągliwość zamienili w osobistą odwagę – powiedziała Dziurosz. – Te etiudy były przede wszystkim bardzo osobistą wypowiedzią sceniczną. Tancerze w większości opowiedzieli o sobie, o swoich przeżyciach, bo  to jest najlepsze i najbardziej dojrzałe źródło inspiracji – my sami dla siebie – dodała.

Zaangażowanie tancerzy w projekt zostało przez organizatorów docenione. W lutym cała ekipa pojedzie z „Inspiracjami” do Warszawy, aby zaprezentować się w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.

ab

Zdjęcia z koncertu

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?