SPIN

Platforma proponuje nową „uchwałę śmieciową”

Beata Głozak wtorek, 12 lutego 2013, 14:41 Siedlce, Wydarzenia

Inicjatywa uchwałodawcza i projekt nowej tzw. „uchwały śmieciowej” przygotowało koło radnych siedleckiej PO. Podczas wczorajszej konferencji prasowej radni przedstawili oba dokumenty. W nowej tzw. „uchwale śmieciowej” proponują przede wszystkim mieszany system gospodarowania odpadami. Ma być taniej i lepiej niż w październikowym dokumencie i co ważne – swój projekt dają pod społeczny osąd.  

Kolejna konferencja Platformy Obywatelskiej. Fot. AB

Kolejna konferencja Platformy Obywatelskiej. Fot. AB

Na wczorajszej konferencji prasowej zwołanej w biurze poselskim posła PO Jacka Kozaczyńskiego byli: Tomasz Araszkiewicz, Mariusz Dobijański, Jacek Garbaczewski, Piotr Karaś, Marek Kordecki i Jacek Kozaczyńki. – Platforma jest jednomyślna. Nad projektem pracowali wszyscy – przekonywał przewodniczący klubu Mariusz Dobijański. Jego zdaniem metoda mieszana pozwala na naliczenie opłaty za wywóz nieczystości w sposób najbardziej korzystny dla mieszkańców.

Wychodzimy z założenia, że jeśli na jednego mieszkańca nieruchomości przypada mniej niż 15 metrów kwadratowych – opłata wnoszona będzie w zależności od powierzchni mieszkania, a gdy tych metrów będzie więcej opłata będzie ustalana od ilości osób zamieszkujących nieruchomość.

Reforma śmieciowa zgodnie z projektem PO będzie dla siedlczan tańsza niż ta wprowadzona uchwała z października. Opłata za wywóz nieczystości naliczana od powierzchni mieszkania ma wynosić:

 • 0,45 zł/m2 za odpady segregowane,
 • 0,65 zł/m2 za odpady niesegregowane.

Opłata za każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość:

 • 8,50 zł za odpady segregowane,
 • 13 zł za niesegregowane.

Platforma uważa, że nowe stawki mogą być zdecydowanie niższe od obowiązujących teraz. Systemem mają być objęte także wszystkie podmioty gospodarcze. Marek Kordecki podkreślił „prospołeczny kierunek projektu”.

My niczego nie narzucamy. Projekt jest przeznaczony do konsultacji społecznych i mieszkańcy będą mieć czas na wypowiedzenie się. Wiemy jakie emocje i jaki opór budziła obecna uchwała. Projekt jest prospołeczny, bo można powiedzieć, że praktycznie opłaty dla mieszkańców nie wzrosną. System zostanie uszczelniony, płacić będą wszyscy.

Projekt zostanie przedłożony najpierw radnym na komisjach rady miasta a potem w formie  inicjatywy uchwałodawczej do prezydenta. To wszystko stanie się po tym jak znowelizowaną tzw. „ustawę śmieciową” podpisze prezydent Polski Bronisław Komorowski. Zdaniem Jacka Garbaczewskiego nowa uchwała wydaje się sprawiedliwa.

Siedlczanie podnosili, że to nie metry produkują śmieci i my się do tego odnosimy w tym systemie mieszanym. Nie krzywdzi na przykład dla osób samotnych mieszkających w dużych mieszkaniach, ale też jest korzystny dla rodzin wielodzietnych zamieszkujących małe powierzchnie.

Tomasz Araszkiewicz podkreślił, że bardzo ważny będzie etap konsultacji tak z zarządcami lokali w zasobach spółdzielczych, deweloperskich jak i właścicielami domów jednorodzinnych. Radni nie będą uciekać od rozmów z siedlczanami, bo jak zaznaczają wyciągnęli wnioski z przeszłości. Wyliczenia radnych zostały oparte na podstawie podjętej kilka lat temu uchwały rady miasta „Planu gospodarki odpadami dla miasta Siedlce na lata 2009-2012 z uwzględnieniem lat 2013-2016”. Dokument został  opracowany przez Państwowy Instytut Geologiczny i wynika z niego, że stawka za gospodarowanie odpadami powinna wynosić 8,50 zł na osobę miesięcznie, czyli 102 zł rocznie.

– W przeliczeniu na metr sześcienny daje to 92,72 zł. Z informacji od prezesa Zakładu Utylizacji Odpadów wiemy, że obecnie ZUO przyjmuje śmieci, których cena wynosi 47,50 zł za metr sześcienny, czyli mamy praktycznie 100 procent zapasu na wdrożenie systemu i obsługę administracyjną – przekonywał Dobijański.

Platforma zwracała wczoraj uwagę na fakt, że miasto nie prowadzi polityki informacyjnej dotyczącej nowego systemu.

– Bardzo ważny jest fakt, że mieszkańcy mający podpisane indywidualne umowy z odbiorcami śmieci będą musieli te umowy rozwiązać. Jeżeli umowa jest zawarta na czas nieokreślony z możliwością jej trzymiesięcznego wypowiedzenia bez płacenia kar to jest to ostatni dzwonek żeby się do tego zabrać – przypomniał Garbaczewski.

Informacje o propozycji nowej uchwały można znaleźć na stronie www.eko-siedlce.pl

bg

21 komentarzy

 1. !!!! dodano 8 lat temu

  Główki pracują by nie płacić za 450 m2 x 45rg

 2. efaster dodano 8 lat temu

  no i allleluja i do przodu (jakby to mój proboszcz z Katedy powiedział) 🙂

  a tak na serio, bardzo zacny i mądry pomysł

  wiem, wiem wybory już się zbliżają wielkimi krokami, nie mniej lepszy taki pomysł niż porzednia uchwała dotycząca śmieci

 3. Czarna Wizja dodano 8 lat temu

  Samorządy nie mogą na odpadach zarabiać – bo zarabianie czyli zysk zarezerwowany jest dla operatorów maszynek do kręcenia lodów… „Najpierw będzie dumping cenowy, potem bankructwa spółek komunalnych, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci”. Tak burmistrz podwarszawskich Ząbek kreśli czarny scenariusz, którego beneficjantem mają być zagraniczne firmy (patrz w google.pl na hasło „czarna wizja śmieciowa”). Tak więc o szwedzkim modelu wykonywania usług komunalnych na zasadzie zbliżonej do non-profit – już można zapomnieć tak jak i o innych unijnych standardach zarządzania i finansowania w polskiej gospodarce odpadami komunalnymi (patrz w google.pl hasło ”tak to robią Szwedzi z odpadami”… —– Przedsiębiorcy raczej niepolscy przy pomocy lodziarskiej ustawy śmieciowej przejmują polskie odpady – a wkrótce będą też "konsolidować" (czytać kupować) wodociągi bo mają dość nie przynoszącej zysków wody w Polsce… —- Scenariusz lodziarskich interesów „jak tralala” ruszył pewnie pod nadzorem służb specjalnych aby ustalenia z "Pędzącego Królika" były gładko realizowane – czytać tutaj… Zostaniemy wkrótce goli i bosi – patrz w google.pl hasło „Rozbiór jedyną szansą dla Polski”. Tak więc po 22 latach od odzyskania suwerenności – zamiast implementacji unijnych reguł do polskiej gospodarki odpadami komunalnymi – mamy ustawę wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom chcącym kręcić śmieciowe lody a kryjący aferę urzędnicy sami już gubią się w swoich matactwach – patrz w google.pl hasło: „resort gubi się w argumentach”…

 4. net-r dodano 8 lat temu

  Panowie z PO. Czy nie można było pomyśleć kilka miesięcy temu? Czy dopiero teraz przypomnieliście sobie o konsultacjach przed podjęciem uchwały? Tak trzeba zawsze bo później nasz pryncypał będzie miał na kogo zwalać "to nie ja, to rada podjęła uchwałę", Ciekawe czy będzie "zgoda" czy "rozb(w)ój"? bo przecież ci z prawowitego łoża mają większość.

 5. brawo Panowie dodano 8 lat temu

  ciekawe tylko, co na to pan Prezydent? czy zgodzi się na tę zmianę czy będzie nadal upierał się przy swojej propozycji… albo wymyśli jeszcze jedną metodę 😉

 6. Zioło dodano 8 lat temu

  Kudelski to jednak dobry chłop dał chłopakom z PO potłumaczyć się przed ludźmi za gównianą ustawę Tuska.

 7. echo dodano 8 lat temu

  Chłopcy z po kombinują nie zauważając ,że osoba mająca wymyślone 15 m2
  pow.mieszkania powinna płacić tyle samo wg obu metod liczenia.
  Usłużni wykonawcy rozkazów z Warszawy nie myślą nawet czy ten rozkaz jest uczciwy i że kilkakrotne podniesienie opłat za tę samą usługę to rozbój.

 8. Ali dodano 8 lat temu

  Ale wcześniej twardo obstawli za m2.

 9. Romi dodano 8 lat temu

  Wybory tuż, tuż widać na twarzy Dobijanskiego bo Kordecki jak zwykle stlamszony na końcu szeregu.

 10. ostrożny dodano 8 lat temu

  Mówi, że jest to ostatni dzwonek na rozwiązanie umowy. Znając bałagan jaki jest w związku z wprowadzeniem tej ustawy, za chwilę, będzie tak, że ktoś rozwiąże jedną umowę a nie będzie następnej.

 11. obserwator 1 dodano 8 lat temu

  Ciekawe co zrobi PiS? Zajmuje się bycie mentorem w budowie tunelu pod torami. Tam można wypłynąć i przykleić się do cudzego sukcesu.

 12. da .02. dodano 8 lat temu

  Wcale nie proponujecie nowej uchwały śmieciowej.Po paru miesiącach nic mądrego nie wymyśliliście.Już lepiej przestańcie mieszać w systemie gospodarowania odpadami,bo narazie dobrze wychodzi wam mieszanie mieszkańcom w głowach.Według waszej propozycji 2 osoby na 50m2 zapłacą więcej niż 4 osoby na tej samej powierzchni.A chyba ,każdy ma płacić za swoje śmieci a nie za sąsiada.Chcecie coś wykombinować aby przypodobać się mieszkańcom po poprzedniej wpadce ale jakoś to wam kiepsko wychodzi.Coraz bardziej jestem przekonana ,że myślicie inną częścią ciała niż głowa.Zacznijcie solidnie pracować a nie dzielcie ludzi na kategorie.To co teraz przedstawiacie to kolejna kpina z mieszkańców.Schowajcie swój upór i butę i bierzcie się do rzetelnej i uczciwej pracy na rzecz mieszkańców a przeciw im

 13. widz dodano 8 lat temu

  oj PISiorki, PISiorki. Wybory coraz bliżej , dobre stołki w duzym niebezpieczeństwie.

 14. PLISSSS tylko nie Garbaczewski dodano 8 lat temu

  🙁

 15. Ciekawski dodano 8 lat temu

  Ile będą płacić np: niemowlaki

 16. mieszkanka dodano 8 lat temu

  Należy też pobrać opłaty za czworonożnych mieszkańców miasta. Pieski też brudzą i przysparzają śmieci w okolicy, w której żyją: opakowania po karmie, odchody. Z tych funduszy można by opłacić ekipy sprzątające ulice, skwery i park po czworonogach. Nie musielibyśmy wówczas wdeptywać w pozostawione przez nie " prezenty", zwłaszcza że właściciele piesków w naszym mieście nie sprzątają po swoich pupilkach.

 17. o i chlopaki dodano 8 lat temu

  posiedzieli, pomyśleli i zawracają Wisłę, dobre, może trochę matematyki by przypomnieć……

 18. Zorientowany dodano 8 lat temu

  Główki pracują by nie płacić za 450 m2 😀 SPOKOJNIE i tak macie POzamiatane razem z PiSem…. Czas was wywalić w PIS*DU za zadłużenie miasta , bezrobocie , olewanie mieszkańców , wyprzedaż majątku miasta i brak kompetencji do rządzenia miastem!!!!! Ostatnia wasza kadencja i się to tyczy całej rady z każdej partii.

 19. net-r dodano 8 lat temu

  Wiedzę radnych radnych na temat podejmowanych uchwał pokazano w ostatnim wywiadzie dyr Jończyka w TV Siedlce

 20. pewnie dodano 8 lat temu

  tym tropem należy iśc, ale może nie 15 a 25 m? Warto policzyć

 21. stoper dodano 8 lat temu

  A może liczyć o zarobków ,jesli ktoś zarabia bardzo dużo 3000 to i dużo kupuje i więcej ma smieci a jesli jest w mieszkaniu 3 czy wiecej osób a jedno tylko pracuje za 1000 zł to ile tych smieci bedzie, zabrać 2 procent od wysokości dochodu .co wy na to? Widze już obużenie grubo zarabiających

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?