SPIN

VI Siedlecki Jarmark św. Stanisława

Aneta Borkowska piątek, 3 maja 2013, 12:35 Kultura, Wydarzenia

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 10/11 maja (piątek/sobota) o godz. 10-18. na VI Siedlecki Jarmark św. Stanisława, który odbędzie się na placu gen. Wł. Sikorskiego oraz ulicach: Kilińskiego i Pułaskiego.

Dwudniowym targom towarzyszyć będą prezentacje artystyczne jedynego zawodowego kataryniarza w kraju – Kataryniarza Warszawskiego – pomysłodawcy i sprawcy cyklu „Międzynarodowego Festiwalu Kataryniarzy” w Polsce, biorącego udział w największych Festiwalach Kataryniarzy i Artystów Ulicznych w Europie. Piotr Bot nie wie, ile dokładnie lat ma jego katarynka. Jej konstrukcja oparta jest na rozwiązaniach technicznych sprzed 140 lat. W 1999 r. przejął ją wraz ze strojem i tytułem Warszawskiego Kataryniarza od swojego brata ciotecznego Leszka Zmazy. W kataryniarskim fachu towarzyszy mu papuga, która zawsze ma dużo do powiedzenia.

Kolejną atrakcją Jarmarku niewątpliwie będą bezpłatne Warsztaty Garncarskie, podczas których każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił na kole garncarskim, zgłębiając tajniki wiedzy o tej sztuce ludowej. Warsztaty lepienia w glinie poprowadzi Adam Murach ze wsi Płoszyce na Kurpiach – doświadczony garncarz, który w różnych konkursach sztuki ludowej zdobył wiele wyróżnień za swoją twórczość.

Ponadto, już tradycyjnie pierwszego dnia Jarmarku w piątek, odbędą się Targi Edukacyjne siedleckich placówek oświatowych, podczas których gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne będą miały możliwość zaprezentować się z najlepszej strony, aby zachęcić młodzież do wyboru właśnie ich placówki.

W ramach Ogólnopolskiej Konferencji „Bezpieczeństwo Pieszych” odbędą się występy Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, pokazy współdziałania służb ratowniczych oraz pokazy na symulatorze zderzeniowym i symulatorze dachowania.

W sobotę, tegorocznej edycji Jarmarku towarzyszyć będą również IV Otwarte Mistrzostwa Mazowsza w Ratownictwie Medycznym, podczas których zaprezentowana zostanie nauka udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz będzie można skorzystać z bezpłatnych badań ciśnienia oraz poziomu cukru we krwi jak również bezpłatnych porad lekarskich.

W sobotę 11 maja części targowo wystawienniczej towarzyszyć będą występy na scenie folkowej z udziałem regionalnych zespołów i kapeli ludowych. Prezentacje rozpocznie Kapela ZPiT „Sokołowianie” działająca przy Sokołowskim Ośrodku Kultury. Kolejnym wykonawcą na scenie folkowej będzie Kapela Podwórkowa „Klawa Ferajna” z Białej Podlaskiej.  Tego dnia zaprezentuje się również Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej Chodowiacy im. Alicji Siwkiewicz, który od 1980 roku działa przy Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Na finał zaprezentuje się zespół folkowy Tamarysze z Mińska Mazowieckiego.

Również 11 maja będziemy mieli okazję do świetnej zabawy kulinarnej. Kulinariada ma szansę stać się świętem smakoszy i miłośników gotowania. Może w niej wziąć udział każdy, kto ma smykałkę do kucharzenia. Wystarczy przygotować potrawę wykorzystując najprostsze i niedrogie produkty, charakterystyczne dla naszego regionu: ziemniaki, mąkę, twarogi, jajka, drób, owoce… Jest szansa, że podczas Kulinariady to właśnie wasz produkt zdobędzie tytuł „Dobre, bo siedleckie” i będzie reprezentacyjnym produktem lub potrawą, promującą Siedlce!

Więcej informacji na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach

źródło: MOK (reklama)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?