SPIN

Kupuj bezpieczne zabawki dla dziecka

Aneta Borkowska piątek, 17 maja 2013, 13:13 Społeczeństwo

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka. Zapewne wielu rodziców zwłaszcza w tym okresie  zastanawia się jaką wybrać zabawkę, by dziecko było  zadowolone i chętnie się bawiło, a przede wszystkim by była ona dla dziecka bezpieczna.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w najnowszym raporcie z kontroli Inspekcji Handlowej wskazuje, że co trzecia kontrolowana zabawka nie spełnia określonych prawem wymagań. Dlatego warto przypomnieć o czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę kupując zabawkę, tak by była ona odpowiednia i bezpieczna dla naszego dziecka.

Kupując zabawkę należy:
– sprawdzić czy na zabawce znajduje się znak CE oraz informacje pozwalające na identyfikację producenta lub importera zabawki,
– uważnie przeczytać wszystkie informacje znajdujące się na opakowaniu zabawki, a szczególnie te o wieku dziecka dla którego przeznaczona jest zabawka oraz czy korzystanie z tej zabawki nie wymaga nadzoru osoby dorosłej,
– zwrócić uwagę na zamieszczone ostrzeżenia czy zabawka może stanowić zagrożenie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat.
– sprawdzić, czy do zabawki wymagającej instrukcji użytkowania lub montażu dołączona jest instrukcja w języku polskim. Instrukcja powinna być dołączona w szczególności do zabawek przeznaczonych do zawieszania (koła, liny, zjeżdżalnie, huśtawki), zabawek, które stanowią miniaturę lub model urządzenia przeznaczonego dla osób dorosłych oraz do zabawek elektrycznych (tj. takich, które mają przynajmniej jedną funkcję zależną od dopływu prądu elektrycznego, np. zabawki z bateriami).
– nie kupować zabawek nieoznaczonych – nieposiadających niezbędnych informacji ważnych z punktu widzenia konsumenta,
– sprawdzić czy na opakowaniu zabawek z dziedziny chemii, w szczególności zestawów chemicznych, miniaturowych pracowni ceramicznych, zabawek do pokrywania przedmiotów emalią oraz zestawów fotograficznych znajduje się informacja, że zabawka jest przeznaczona wyłącznie dla dzieci w wieku powyżej określonej liczby lat oraz ostrzeżenie, że może być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej,
– w przypadku zakupu zabawki przez internet – uważnie czytać informacje o produkcie, a jeżeli sprzedawca na swojej stronie nie zamieszcza podstawowych informacji, należy pytać o nie sprzedawcę.

WAŻNE!!! Zabawki oraz ich części, muszą posiadać niezbędną wytrzymałość mechaniczną oraz stabilność i nie mogą (dotyczy to także ich opakowań) powodować ryzyka uduszenia albo udławienia. Krawędzie zabawek i części wystające, znajdujące się na zabawkach, muszą być zaprojektowane i wytwarzane w taki sposób, aby ryzyko zranienia, w przypadku kontaktu z nimi, było jak najmniejsze.

Delegatura Inspekcji Handlowej w Siedlcach w roku 2012 w ramach przeprowadzonych kontroli zabawek zakwestionowała aż 44 % zabawek spośród ogółu objętych sprawdzeniem. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły: występowania małych elementów całkowicie mieszczących się w cylindrze do badania, zaniżonej grubości foli, braku oznakowania znakiem CE i deklaracji zgodności, wskazaniu w oznakowaniu niebezpieczeństwa, które faktycznie nie istnieje czy też zamieszczeniu ostrzeżenia dotyczącego bezpieczeństwa wprowadzającego konsumentów w błąd co do ograniczenia wiekowego.

źródło: Wiesława Grochowska, starszy specjalista w Delegaturze Inspekcji Handlowej w Siedlcach

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?