SPIN

Komu wywieźli a kto ma pełno pod sufitem? Tydzień śmieciowej rewolucji

Beata Głozak poniedziałek, 8 lipca 2013, 00:28 Siedlce

Miało być lepiej a jest gorzej. Śmierdzi na odległość a po otwarciu drzwi, śmieci rozsypują się pod nogami. Jeszcze dwa dni a wokół śmietnika wyrośnie okop.

Nowe prawo śmieciowe obowiązuje równo od tygodnia. W tym czasie firmy, które wygrały przetargi na wywóz nieczystości powinny już co najmniej dwa razy wywieźć odpady zmieszane. Teoretycznie, bo rzeczywistość okazuje się inna. Przynajmniej przy ul. Sokołowskiej 81.

Czasami można poczuć

– To niemożliwe – mówi zdziwiony Stanisław Mrówczyński, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Siedlce. – W mieście nie ma problemu jeśli chodzi o odpady zmieszane, bo są odbierane. Ich zaleganie mogłoby sprawdzić zagrożenie sanitarne – podkreśla naczelnik.

Niby zalegać nie mogą a jednak zalegają.

– Bardzo śmierdzi. Bardzo, bo od ponad tygodnia u nas nikt nie wywiózł śmieci. W śmietniku wszystkie pojemniki są załadowane a podłoga prawie pod sufit – mówi jedna z mieszkanek. Trudno wśród dziesiątków worków dopatrzeć się pojemników do zbiórki selektywnej, bo ciężko jest zobaczyć coś czego po prostu nie ma. – Mamy dzisiaj 7 lipca i zapraszamy naczelnika do nas. Niech poczuje – stwierdza mieszkanka bloku przy Sokołowskiej 81.

A jest co poczuć. Śmierdzi na odległość a po otwarciu drzwi, śmieci rozsypują się pod nogami. Jeszcze dwa dni a wokół śmietnika wyrośnie okop.

W tym tygodniu będzie lepiej

Stanisław Mrówczyński przyznaje, że na razie systemowi trzeba wystawić ocenę dostateczną, ale jest dobrej nadziei.

– Firmy się „ogarną”. Myślę, że w przyszłym tygodniu ocenę będzie można opisać jako dobrą. Na razie faktycznie są miejsca gdzie jeszcze nie ma pojemników do segregacji odpadów a te które są, w wielu miejscach, już są zapełnione – mówi i przyznaje, że odbiera codziennie dziesiątki telefonów od osób, którym nowy system gospodarki odpadami się nie podoba. – Bo w Siedlcach było dobrze. Sprawdziło się powiedzenie, że lepsze jest wrogiem dobrego – podkreśla.

Tydzień od wejścia w życie nowych przepisów już wiadomo, że segregację odpadów zadeklarowało niewiele poniżej 50 proc. osób zamieszkałych w naszym mieście. Wiadomo też dokładnie ile tych zamieszkałych osób jest. A jest ich 64 169 podczas gdy zameldowanych 74 581.

Na razie śmieciowa sytuacja jeszcze nie została opanowana, ale urząd prosi o wyrozumiałość, bo dla wszystkich jest ona nowa. Warto jednak podkreślić, że są miejsca, gdzie z realizacją ustawy śmieciowej nie ma większego problemu. Tak jest na przykład przy ul. H. Wieniawskiego czy ul. 11-go Listopada.

*** Co zrobić jeśli nie ustawiono nam pojemników do zbiórki selektywnej lub te, które są już się zapełniły? Na razie nie ma wyjścia. Należy pakować wszystko w worki i ustawiać. Najważniejsze żeby nie wrzucać luzem zawartości naszych koszy do kontenerów.

18 komentarzy

 1. pyq dodano 8 lat temu

  Współczuje panom z oczyszczania
  Nie rozumiem państwa prezesów PUK i Remondis
  Pogratulować kolejnego świetnego pomysłu dla sejmu i Brukseli!!!

  • Paweł Michowiecki dodano 8 lat temu

   Tak to jest jak państwo zastępuje sfery które podlegały regulacjom rynku ,a nie państwa. Widać na przykładzie śmieci jak to jest gdy państwo chce decydować o wszystkim. Można to zobaczyć po ZUS, NFZ itp. Wszędzie tam gdzie wypycha się przedsiębiorczość na rzecz kręcenia lodów przez państwo.

  • Wyrzykowski dodano 8 lat temu

   Gminy miały 2 lata na przygotowanie się, władza siedlecka przygotowała się za to do skoku na kasę, który by przeszedł mimo naszych protestów gdyby nie interwencja Regionalnej Izby Obrachunkowej. Tylu radców prawnych, tylu urzędników, tyle czasu – a taki bajzel i wyższe koszty.

   Mieszkańcy klatek schodowych, które mają zsypy, mogą wkrótce mieć robactwo (które idzie w górę po zsypie) w swoich mieszkaniach, ciekawe kto za to odpowie.

 2. co jest najważniejsze? dodano 8 lat temu

  wg redakcji: "Najważniejsze żeby nie wrzucać luzem zawartości naszych koszy do kontenerów." – no to jak wrzucać??? z koszem???

  • monia dodano 8 lat temu

   No to masz zagwozdkę nie? a moze lepiej przecyztać wszystko:
   "Należy pakować wszystko w worki i ustawiać. Najważniejsze żeby nie wrzucać luzem zawartości naszych koszy do kontenerów. "

 3. jkijkj dodano 8 lat temu

  jak zawsze miało być dobrze a wyszło jak wyszło, a dlaczego firmy mają się "ogarniać" jak przetarg wygrali, umowę podpisali? miasto powinno to wyegzekwować

 4. 11qw dodano 8 lat temu

  do jkijkj – aaajaajaj.. jakis Ty madry…
  a jak miasto ma to wyegzekwowac?? wiesz ??

 5. "nawalone pod sufitem" dodano 8 lat temu

  mają ci którzy poszli sobie na urlopy, a śmieciową sytuację zostawili by się sama rozwiązała.

 6. zmmartwiony dodano 8 lat temu

  Jak dowiedziałem się w jednej z firm wywożących śmieci to z bloków przy ulicy Sokołowskiej wywozi firma "X" a z bloków przy ul. Batorego firma "Y". Ciekawe kto będzie wywoził ze śmietnika do którego śmieci wyrzucają i mieszkańcy z Sokołowskiej i Batorego, gdyż korzystają z tego samego śmietnika. A kolejna sprawa to jak segregować jak nie ma np pojemników na szkło. Czy butelki mamy znosić pod UM?

 7. Ewa dodano 8 lat temu

  a ja zadzwonilam do ROŚ i mily pan przyja moje zgloszenie i mi wyszystko odrazu wywiezli…
  ludzie opamietajcie sie i zrozumcie innych
  kazdy ma indywidualna sprawe ale powoli oni tez robia co moga by bylo dobrze!

 8. Paweł Michowiecki dodano 8 lat temu

  "Wiadomo też dokładnie ile tych zamieszkałych osób jest. A jest ich 64 169 podczas gdy zameldowanych 74 581." I tak jestem pod wrażeniem że różnica między zameldowanymi , a zdeklarowanymi to tylko 10 tys bo jak to na radzie miasta można było usłyszeć tyle dojeżdża do Warszawy do pracy ,a ile do tego faktycznie tam mieszka lecz za darmo przesyła pieniądze naszemu miastu przez to że rozlicza się tu. I tak mieszkańcy Siedlec podeszli do tego łagodnie bo oczekiwałem że jednak więcej osób zabraknie w naszym mieście przy jej składaniu.

 9. armina dodano 8 lat temu

  "Najważniejsze żeby nie wrzucać luzem zawartości naszych koszy do kontenerów."

  Taaa, najpierw trzeba mieć kontener. Jaśnie waaadza dała swoim wygrać przetarg, ale zapomniała zapisać, że wygrywający ma obowiązki, a nie tylko radosne czekanie na kasę. Już ponad tydzień nie mam do czego śmieci wyrzucać, bo PUK nie uważa za stosowne przywieźć na nie pojemnika. Może jakby panu Mrówczyńskiemu do gabinetu przynieść pare worków, to pojemniki by się znalazły.

 10. Zenek dodano 8 lat temu

  Większości tej sytuacji winni są niestety nasi urzędnicy. I w mieście, i wyżej. Można było zrobić przetarg np w marcu? Umowy podpisać w kwietniu? Wówczas firmy, które wygrały przetarg miałyby czas na zakup pojemników, samochodów, ew. zatrudnienie nowych ludzi. Ale nie. Wszystko na ostatnią chwilę, jak to u nas w kraju. My Polacy tak mamy. Pit rozliczmy w ostatni dzień, albo i wieczór. Dowody osobiste podobnie. A potem pretensje do wszystkich. Firmy startując do kilku przetargów w różnych miastach nie wiedziały, czy wygrają. Więc mieli nakupić tych pojemników czy samochodów na zapas? No więc starajmy się trochę ich zrozumieć. Wszystko się dotrze. Pozdrawiam.

  • podczaszy dodano 8 lat temu

   Zważ, że o ile ustawa ma 2 lata, to akty wykonawcze były dopiero w styczniu, a ciągle mówiło się o możliwych zmianach, skargach do Trybunału Konstytucyjnego itp. Tu głównie zawaliło sprawę Ministerstwo Środowiska. Jest ustawa, pół roku, góra rok wszystkie rozporządzenia i szlus. Wtedy i gminy miałyby szansę się wyrobić. Nawet w superaśnej Wawce mieszkańcy musieli składać deklaracje 2 razy.

 11. ulica wintera dodano 8 lat temu

  …. śmieci puk odebrał ale nadal nie wiemy jaki jest harmonogram odbioru śmieci segregowanych, brak jest pojemników/worków na nie czyli wszystko zostaje po staremu

 12. Tom dodano 8 lat temu

  Z dniem pierwszego lipca miasto powinno udostępnić harmonogram zbiórki odpadów i rozdać worki na odpady segregowane tymczasem coś nie widać ani zbierających śmieci ani urzędników z workami 🙁 może by się zorganizowac i zrzucić na wywrotkę i śmieci zebrać i podrzucić do biura obsługi interesanta UM?

 13. bula dodano 8 lat temu

  puk się wepchał a nie ma samochodów i pojemników

 14. Siedlczanin dodano 8 lat temu

  Prezesa ZUO wywieźli?

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?