SPIN

Szef „Solidarności” w Polimeksie-Mostostal: Jesteśmy tutaj, bo jest źle

Aneta Borkowska środa, 17 lipca 2013, 13:31 Siedlce

W tej chwili w siedzibie siedleckiego oddziału Polimex-Mostostal trwa konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą. Tematem spotkania jest głównie trudna sytuacja finansowa firmy a co za tym idzie jej pracowników.  

– Widać, że sytuacja w tej firmie jest bardzo napięta i stąd nasza obecność. Chcemy spróbować w jakimś stopniu ją zażegnać, a tam gdzie będzie możliwa pomoc związków zawodowych włączyć się w nią – mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Ratować w każdy sposób

Przypomnijmy, że w tej chwili pracownicy PxM są w sporze zbiorowym z pracodawcą. W czerwcu związki zawodowe przedstawiły mu swój protokół rozbieżności i od tego czasu czekają na mediatora z ministerstwa pracy. W firmie trwa też referendum strajkowe.

– Spór zbiorowy w jakim jesteśmy z pracodawcą dotyczy obrony miejsc pracy. Walczymy o to, aby ta firma przetrwała w obecnym kształcie, bo jest to firma z tradycjami – przyznaje Andrzej Hojna, przewodniczący siedleckiej zakładowej „Solidarności”. – Polimex-Mostostal  ma za sobą lata doświadczeń i nie zgadzamy się, aby został w jakikolwiek zniszczony – przypomina. Zdaniem Hojny jeśli warunkiem przetrwania zakładu byłoby jego podzielenie na poszczególne jednostki to zgoda „Solidarności” na to jest.

– Ścieżki restrukturyzacji spółki mogą być róże i jeżeli podział zakładu na poszczególne jednostki pozwoli przetrwać całości to jesteśmy za wydzieleniem go z całości. Walczymy o całą firmę – dodaje.

Duda pomoc da…

Piotr Duda deklaruje pomoc pracownikom. Jutro w Warszawie podczas spotkania dotyczącego ogólnopolskiego strajku planowanego na 11 września ma pojawić się temat Polimeksu-Mostostal.

– Podczas kolejnego spotkania krajowego sztabu protestacyjnego gdzie będziemy przygotowywać scenariusz „polskiego września” przekażę kolegom przewodniczącym informacje z tego spotkania. Jesteśmy do dyspozycji pracowników firmy, bo problem dotyczy miejsc pracy,  przyszłości pracowników i ich rodzin.  Od tego jest związek zawodowy, aby włączać się w pomoc pracownikom w zakładach pracy.

Co „Solidarność” a przede wszystkim jej przewodniczący Piotr Duda ma do zaoferowania pracownikom Polimeksu-Mostostal? – Jestem do dyspozycji „Solidarności” regionu Mazowsze i pozostałych organizacji związkowych. Odbyło się już spotkanie z ministrem skarbu. Mam nadzieję, że przyniesie ono pozytywne efekty. Ja też biorę udział w różnych spotkaniach, aby ta firma stanęła na nogi – mówi Duda. – Związki zawodowe to nie tylko protesty, ale także obrona miejsc pracy i przewidywanie efektów, aby kolejne osoby nie zasiliły rynku bezrobotnych.

 

15 komentarzy

 1. to po to... dodano 8 lat temu

  To po to on tu przyjechał??????

 2. PiSior dodano 8 lat temu

  I to jest prawdziwa twarz związku. A za wszystkim stoi PiS. Brawo panowie Duda, Hojna, Tchórzewski i Kudelski.

 3. bg dodano 8 lat temu

  Jak ci Panowie przejmą władzę w Polsce, T będzie tak wspaniale jak w naszych pięknych, szczęśliwych, mlekiem i miodem płynących Siedlcach. Będziemy leżeć na słonecznych plażach, a "kasiorka" wpływać na konta.

 4. esssss dodano 8 lat temu

  Jeśli chodzi o pewne działy w siedleckim mostostalu to przede wszystkim należałoby wziąć się za tych, co nie szanują tej pracy (a takich jest wielu). Nie od dziś wiadomo jak funkcjonuje praca w niektórych działach – alkohol leje się strumieniami, a zgodę na to wydają osoby nadzorujące nad poszczególnymi zmianami. Trochę selekcji, bo w pxm jest dużo takich "elementów", co przychodzi tylko po to, by dobrze spędzić czas… A kasa leci, niekoniecznie na konto tych, którzy na to zasługują. Brak wyobraźni niektórych "dorosłych" szokuje. Wniosek jeden – nieodpowiedni ludzie na nieodpowiednich stanowiskach.

 5. duda dodano 8 lat temu

  DUDA co Ty bredzisz? z kim Ty sie spotykałeś w sprawie PM ??? z kim??? moze ujawnisz w koncu ile zarabiasz ??? niech dowiedza sie wszyscy !!! jedyny konkret w temacie Mostostalu to spotkanie Kozaczynskiego z Ministrem Skarbu Państwa reszta to populizm i bajki

 6. Czytelnik dodano 8 lat temu

  Kolegę interesuje tylko stan konta może pochwal sie swoim ,czy niema czym.
  Dobrze że cos robią oby przyniosło efekty ,sporo miejsc pracy a w Siedlcach wiadomo jak jest z pracą.

 7. do duda dodano 8 lat temu

  Do duda…. hahahahahahaha ale ubaw z Kozaczyńskim on i konkret- jaja sobie robisz.

 8. do duda dodano 8 lat temu

  Mówiąc językiem nieco opisowym, można bez przesady powiedzieć,że Kozaczyński nie nadaje się nawet do pchania karuzeli. […]

 9. lolita dodano 8 lat temu

  Nie ma się co martwić – w Brazylii promują miasto – będzie z tego na pewno SUPER INWESTOR 🙂 A że tam na górze krzyż duży to i moc sprawcza wielka!

 10. Doda czy Duda ? dodano 8 lat temu

  Kto przyjedzie do PM ? Doda czy Duda bo się wybieram 🙂 hehehehe w zasadzie to bez różnicy 🙂

 11. 123 dodano 8 lat temu

  solidarność w Mostostalu dobrze działa skoro ściągnęła nawet Dudę, a w nim wielka nadzieja Polaków, że pomoże obudzić Polaków i pobudzić do konkretnych działań

  • bankier dodano 8 lat temu

   a tak precyzyjnie to do czego pobudzić? do wybrania pis i zadłużenia rp nr 3/4 na kolejne miliardy?

 12. trzymajcie kciuki dodano 8 lat temu

  za rozmowy Kozaczynskiego, sytuacja jest tak zła ,że tylko interwencja Państwa może poprawić sytuację a jeśli Kozaczynskiemu sie nie uda to możemy pakować walizki…

 13. Bis dodano 8 lat temu

  To dopiero teraz pan KOZACZYŃSKI zaczyna się interesować, – musi czy chce . Bieganie z Toskolandią po boisku do chwili obecnej nic mu nie dało. Tak więc niech pokaże co może zrobić dla Siedlec w co bardzo wątpię.

 14. to dopiero? dodano 8 lat temu

  To dopiero teraz DUDA zainteresował się sprawą ? musi czy chce? dopiero teraz Kudelski interesuje się sprawą? co? pytam co mogą zrobic ? Kto wręczał z pietyzmem Aleksandrie Jonkowi??? za co? LUDZIE JESLI NIE BEDZIE NACJONALIZACJI MOSTOSTALU TO JEST KONIEC

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?