SPIN

II edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych „Sztuka plus Komercja”

Aneta Borkowska wtorek, 6 sierpnia 2013, 15:04 Aktualnie, Kultura

Już 27 września o godz. 19. rusza II edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych „Sztuka plus Komercja”, organizowanego wspólnie przez Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce i Ale! Teatr. Nad tegoroczną edycją Festiwalu patronat artystyczny objęła polska aktorka teatralna i filmowa – Grażyna Wolszczak.

Inauguracja tegorocznego Festiwalu Teatrów Prywatnych połączona zostanie z ogólnopolską premierą spektaklu „Iwona, Księżniczka Burgunda” na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza z 1937 roku. Producentem spektaklu jest Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce, reżyserem Maciej Czapski, a w wykonaniu aktorów Studia Teatralnego im. Jacka Woszczerowicza oraz aktorów scen warszawskich, m.in. Joanny Jabłczyńskiej, Waldemara Obłozy czy Miriam Aleksandrowicz.

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu zobaczymy dziewięć spektakli konkursowych

DOBRY WIECZÓR KAWALERSKI 28 września, godzina 16. i 19:30 (bilet na spektakl wygrała Pani Olga Panufnik)

Obsada: Antoni Pawlicki, Jakub Przebindowski, Leszek Lichota, Michał Piela, Andrzej Andrzejewski,
Autor: Dorota Truskolaska – Alibert,
Reżyseria: Piotr Nowak,

Świetna komedia w gwiazdorskiej obsadzie, w której oprócz dobrej zabawy, jest także miejsce na refleksję i poszukiwanie odpowiedzi na pytania o sens i znaczenie miłości i przyjaźni. Akcja sztuki dzieje się podczas wieczoru kawalerskiego Młodego w grupie jego najbliższych przyjaciół. Pojawia się też omyłkowo wynajęty striptizer, Miki, co powoduje ciąg wielu przezabawnych zdarzeń. Postaci wymieniają poglądy na temat relacji damsko-męskich, które stają się zadziwiająco prawdziwe i coraz trafniejsze im bardziej otwarci stają się nasi bohaterowie podczas tego zakrapianego alkoholem wieczoru.

GRACE I GLORIA 30 września, godzina 19:30 (bilet na spektakl wygrała Pani Irena Frank)

Obsada: Stanisława Celińska, Lucyna Malec,
Autor: Tom Ziegler,
Reżyseria: Bogdan Augustyniak,
Muzyka: Jerzy Satanowski,
Scenografia: Jerzy Rudzki,

Jest to barwna, przejmująca z niezwykłym humorem poprowadzona opowieść o dwóch dojrzałych kobietach, różnych temperamentach, charakterach i skrajnie odmiennych doświadczeniach życiowych. Wzruszający spektakl dotykający trudnych tematów przemijania, jednocześnie niosący nadzieję, przepełniony zaskakującymi zwrotami akcji. Brawurowa gra Stanisławy Celińskiej i Lucyny Malec tworzy widowisko pełne wdzięku i refleksji.

SIOSTRUNIE 14 października,  godzina 17. i 20. (bilet na spektakl wygrał Pan Paweł Janiszewski)

Obsada: Anna Dereszowska, Jolanta Fraszyńska, Katarzyna Żak, Elżbieta Romanowska, Robert Rozmus
Reżyseria: Wojciech Kiljan,
Scenografia: Wojciech Stefaniak,
Kostiumy: Sylwester Krupiński,
Choreografia: Anna Głogowska,

Przed zgromadzoną widownią zaprezentuje się pięć niezwykle żywiołowych zakonnic, które opowiedzą o swoim życiu, marzeniach, powołaniu, a także… o pewnej bardzo niestrawnej zupie. W celu podreperowania finansów zakonu, jak i zdobycia środków na „szczytny cel”, bohaterki gotowe są do największych poświęceń. Każda z bohaterek jest wyjątkowa i niepowtarzalna – jednak ich największym atutem jest to, iż tworzą one niebywale zgrany zespół. Indywidualizm, entuzjazm i dopisujący siostrzyczkom czarny humor to znaki rozpoznawcze Zakonu Małych Sióstr z Hoboken.

FRAK’N’ROLL – Grupa MoCarta 22 października, godzina 19:30 (bilet na spektakl wygrał Pan Mariusz Ostrysz)

Wystąpią: Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk i Bolek Błaszczyk, ]

Grupa MoCarta to kwartet smyczkowy o ambicjach kabaretu muzycznego. Zespół tworzy czterech absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi. Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk i Bolek Błaszczyk.

KLUB MĘŻUSIÓW 25 października, godzina 16:45 i 19:30 (bilet na spektakl wygrał Pan Piotr Mikołajczuk)

Obsada: Krzysztof Tyniec, Cezary Morawski, Bogdan Kalus, Michał Milowicz,
Reżyseria: Andrzej Rozhin,
Tłumaczenie: Izabela Rozhin,

Czterej przyjaciele – Karol, Roland, Andi i Mario spotykają się raz w tygodniu w od dawna nieużywanej kotłowni centrum handlowego. Możliwość posiedzenia w męskim gronie to dla nich jedyna możliwość ucieczki od konieczności robienia zakupów ze swoimi żonami. Właśnie te zakupy to temat przewodni ich spotkań i początek kłopotów w domu. Do czego zdolni są mężczyźni, aby wkraść się z powrotem w łaski swoich żon? „Klub mężusiów” to ironiczny pstryczek w nos dla problemów małżeńskich. Dowcipne ukazanie dwóch, diametralnie różniących się od siebie światów – kobiet i mężczyzn. Współczesny język, zaskakujące zwroty akcji, lekkie pointy i mistrzowskie konwersacje, to recepta na zabawę, przed którą nie da się obronić. Komedię uzupełniają wielkie światowe hity disco, które łamały serca kobiet i królowały na pierwszych miejscach list przebojów.

ROMA I JULIAN 8 listopada, godzina 17. i 20. (bilet wygrała Pani Teresa Steleżuk)

Obsada: Hanna Śleszyńska, Paweł Wawrzecki, Bartek Firlet, Agata Wątróbka / Anna Oberc,
Reżyseria: Krzysztof Jaroszyński,

Czy on to już ON czy jeszcze ONA? Czy po zmianie płci nadal będą się w sobie kochać? Czy w szalonych czasach chirurgii plastycznej i zabiegów In vitro można być ojcem i jednocześnie siostrą dla tej samej osoby? Współcześnie w Polsce. Klinika seksuologiczna. Na operację zmiany płci czeka para młodych ludzi: Roma chce zostać mężczyzną, zaś leżący w sąsiedniej sali Julian – kobietą. Romę odwiedza o pokolenie od niej starszy Mąż. Zapowiada rozwód i odebranie majątku. W tym samym czasie przy łóżku Juliana lamentuje Matka, wstrząśnięta decyzją syna. Podczas przypadkowego spotkania na korytarzu okazuje się, że Matkę Juliana i Męża Romy za młodu łączyła wielka miłość. Tymczasem niespodziewanie Roma i Julian mają się ku sobie…

EN VOGUE 15 listopada, godzina 19:30 (bilet na spektakl wygrała Pani Elżbieta Szczerbaciuk)

Obsada: Maria Pakulnis, Beata Kawka, Daria Widawska, Kamil Pruban,
Reżyseria: Piotr Grabowski,

Czym innym jest moda, jeśli nie przybieraniem pozy, wchodzeniem w rolę, wkładaniem maski? Sztukę tę do perfekcji opanowała Dana Horn (Beata Kawka), 42-letnia archeolożka – seksowna, inteligentna, błyskotliwa i niezależna bohaterka sztuki „enVouge”. Okazuje się jednak, że żadna z tych cech nie zapewnia kobiecie szczęścia. Dana – profesor Yale – w czterech ścianach swojego penthouse’a zajada nie tylko chipsy, ale także samotność i frustrację. Zamiast brać z życia garściami, wykorzystując atrybuty swojej kobiecości, Dana czeka… na mężczyznę . To, co dla innych jest oczywiste (Artur to niesiony przez wiatr dmuchawiec ), ona nazywa wolnością i przestrzenią w ich związku.
„enVogue” to komedia szyta na miarę przewrotności kobiecej natury. Krzywe zwierciadło, w którym kobieta zobaczy cząstkę siebie i dystansem się również z siebie pośmieje, a mężczyzna będzie miał szansę odbyć podróż w głąb, nieobliczalnej jak halny, kobiecej duszy.

ZA ROK O TEJ SAMEJ PORZE 23 listopada, godzina 19.

Obsada: Piotr Gąsowski, Olga Bończyk,
Autor: Bernard Slade,
Reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz,
Scenografia: Wojciech Stefaniak,
Kostiumy: Sylwester Krupiński,

George, żonaty księgowy z New Jersey i Doris – gospodyni domowa, mężatka i matka trojga dzieci z Oakland – spotykają się przypadkowo w uzdrowisku w północnej Kalifornii w 1951 roku. Zakochują się w sobie, ale z oczywistych względów muszą się rozstać. Postanawiają spotykać się co roku, w tym samym hotelu, by wspólnie spędzić weekend. Pięć spotkań pokazanych w spektaklu obejmuje 26 lat tej osobliwej znajomości, w czasie której zmieniają się zarówno sami bohaterowie, jak i otaczający ich świat…

SZWEDZKI STÓŁ 6 grudnia, godzina 19.30 (bilety wygrał Pan Krzysztof Kożuchowski)

Obsada: Robert Górski, Anna Guzik, Mikołaj Cieślak, Arkadiusz Janiczek,
Autor: Marek Modzelewski,
Reżyseria: Robert Talarczyk,

Polska komedia sytuacyjna. Opowiada o dwóch przyjaciołach i ich perypetiach życiowych. Niezaradny polski inteligent i przedsiębiorczy zaradny chłopek – roztropek stanowią parę klasycznego tandemu w tradycji polskiej komedii. Uwikłani w intrygę życiową pełną zaskakujących zwrotów akcji są kolejnym dowodem na to, że polska komedia ma się najlepiej kiedy obnaża nasze własne narodowe przywary. Cwaniactwo, umiłowanie ,,łatwego życia”, niechęć do uczciwej pracy, apoteozę głupoty z jednoczesnym łzawym patriotyzmem. Zawsze jednak kończą się spektakularnym morałem i Fredrowskim ,,kochajmy się”. Tu w podwójnej dawce bo z arcyinteligentnym przymrużeniem oka twórców
Kabaretu Moralnego Niepokoju.

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu zobaczymy trzy spektakle pozakonkursowe

IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA 27 września, godzina 19.

Obsada: Waldemar Obłoza, Dorota Zielińska, Bartłomiej Magdziarz, Miriam Aleksandrowicz, Krzysztof Żabka, Joanna Jabłczyńska, Anna Karbowiak, Maja Gaciong, Anna Harke, Dominika Dadasiewicz, Dominika Wróbel, Wioletta Wójcicka,
Reżyseria: Maciej Czapski,

Spektakl na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza. Akcja czteroaktowej sztuki rozgrywa się w fantastycznej krainie – na królewskim dworze. Świat stworzony przez Gombrowicza jest groteskowy, śmieszny i zarazem tragiczny. To satyryczny obraz społeczeństwa, które krępuje i obezwładnia jednostkę. Bohaterowie sztuki są ludźmi zupełnie normalnymi, tylko znajdującymi się w anormalnej sytuacji. „Żeby poznać swą lepszość, trzeba wynaleźć sobie kogoś   gorszego” – tylko, że gorszość budzi demony – sumienie, brak pewności siebie. Na fasadzie lepszości powstają rysy, wkrada się chaos. Groźba utraty czegoś, co nie twarzą a maską, czy też gębą się okazuje, popycha ludzi ku rozwiązaniom drastycznym, ale czy ostatecznym?

PRZYPADKI ROBERTA R. 14 grudnia 2013, godzina 19.

Obsada: Robert Rozmus, Małgorzata Kosik, tancerze: Iza Ciuruś, Natalia Popowska, Robert Jarek, Robert Kot, zespół „The Jobers” Marcina Partyki,
Reżyseria: Tomasz Dutkiewicz,
Choreografia: Anna Głogowska,
Scenografia: Dorota Banasik,
Kostiumy: Ewa i Piotr Krajewscy,

„Przypadki Roberta R.” sceniczna autobiografia aktora przedstawiona w niebanalnej formie. Jest to muzyczna opowieść o marzeniach, tęsknotach, dokonaniach i postanowieniach, o perypetiach miłosnych, niespełnionych nadziejach, mniejszych i większych sukcesach – krótko mówiąc – o blaskach i cieniach życia artysty…
Spektakl muzyczny Roberta Rozmusa, łączy w sobie lekkość programu estradowego z wykwintnością sztuki teatralnej. Dowcipna, autoironiczna historia przeplatana jest piosenkami m. in. Robbiego Wiliamsa, Franka Sinatry, Michaela Bubble, z polskimi tekstami Wojciecha Młynarskiego, Jacka Cygana, Jacka Skubikowskiego, Mirki Szawińskiej i Marcina Sosnowskiego. W „Przypadkach” każdy znajdzie coś dla siebie – dobrą muzykę, profesjonalną choreografię, kostiumy, a przede wszystkim dużo rozrywki na najwyższym poziomie.

HAROLD I MATYLDA 15 grudnia, godzina 16.

Obsada: Krystyna Sienkiewicz,  Tomasz Ciachorowski, Grażyna Wolszczak, Magdalena Wójcik, Tadeusz Chudecki, Hanna Kochańska,
Autor: Colin Higgins,
Reżyseria: Dariusz Taraszkiewicz,
Scenografia: Wojciech Stefaniak,
Kostiumy: Sylwester Krupiński,
Muzyka: Jacek Zamecki,

Harold i Matylda to poruszająca opowieść o poszukiwaniu szczęścia, miłości i zrozumienia w społeczeństwie nastawionym na konsumpcjonizm i minimalizm uczuciowy. Prosta z założenia historia pokazuje nam (nie po raz pierwszy) jak różne może być podejście do życia i śmierci u dwóch osób w różnym wieku. Poznajemy tutaj dziewiętnastoletniego Harolda (w tej roli czarujący Tomasz Ciachorowski), któremu na pierwszy rzut oka nie powinno niczego w życiu brakować. A jednak – pomimo młodego wieku, jak i świetnej pozycji materialnej jaką posiada jego rodzina – chłopak popada w depresję. Fenomenalna komedia okraszona sporą dawką czarnego humoru i śmiechu przez łzy. Spektakl powstał na podstawie scenariusza amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta filmowego – Colina Higginsa.

NOWOŚĆ! – cykl ONE MAN SHOW w ramach Festiwalu Teatrów Prywatnych

– 3 października o godz. 19. – MICHAŁ BAJOR,
– 19 października o godz. 19. – WIKTOR ZBOROWSKI,
– 9 listopada o godz. 19. – JERZY POŁOMSKI,
– 16 listopada o godz. 19. – EDYTA GEPPERT,
– 18 listopada o godz. 19. – MARIAN OPANIA,
– 8 grudnia o godz. 19. – SŁAWA PRZYBYLSKA,

Podczas II edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych „Sztuka plus komercja” kategorie konkursowe zostaną nieco zmodyfikowane. Członkowie jury wybiorą: najlepszy spektakl konkursowy, najlepszego reżysera oraz sztukę z najbardziej widowiskową scenografią. Z kolei publiczność festiwalowa dokona wyboru najlepszego spektaklu konkursowego, a także wyłoni najlepszego/najbardziej charakterystycznego aktora lub aktorkę, który od września do grudnia 2013 wystąpi na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce. Podczas tegorocznej edycji przyznana zostanie również specjalna nagroda dziennikarzy.

Szczegółowe informacje oraz cennik FESTIWAL TEATRÓW PRYWATNYCH

źródło: CKiS (reklama)

2 komentarze

  1. gość dodano 8 lat temu

    bilety są jak dla mnie za drogie !

  2. Lubię teatr dodano 8 lat temu

    Tylko "Grace i Gloria" wygląda nieźle. Reszta to szkoda gadać. Same strasznie śmieszne komedie, komedie romantyczne, ta sama "gwiazdorska"obsada, co w każdym serialu.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?