SPIN

Zakupy podręczników i przyborów – o czym należy pamiętać

Aneta Borkowska piątek, 30 sierpnia 2013, 18:58 Społeczeństwo

fot. na lic. CC BY-ND 2.0 / Flickr / Paul Falardeau

Początek roku szkolnego to czas wzmożonych zakupów szkolnych. Warto zatem przypomnieć o czym należy pamiętać dokonując zakupu podręczników i przyborów  szkolnych.

Przede wszystkim należy pamiętać o przygotowaniu listy niezbędnych materiałów edukacyjnych i przyborów szkolnych oraz o tym aby nie dokonywać zakupów w pośpiechu. By uniknąć zaskoczenia podczas płacenia przy kasie warto podczas kupowania podręczników wcześniej upewnić się czy podana cena podręcznika obejmuje również koszt dodatkowych materiałów np. płyt CD i DVD.

Należy również sprawdzać czy kupowane przez nas książki są zgodne z listą pozycji wymaganych przez nauczyciela, gdyż trzeba pamiętać o tym, że nie zawsze będziemy mogli je zwrócić sprzedawcy. Zwrot towaru pełnowartościowego zależy bowiem wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy. Możliwy jest zatem zwrot towaru tylko w takich przypadkach, gdy sprzedawca wyraził zgodę na ewentualną wymianę nieodpowiedniego produktu lub na oddanie go w wyznaczonym terminie. Warto pamiętać też o tym, aby w każdym przypadku zachować paragon, bowiem jest on najprostszym i najbardziej wiarygodnym dowodem zakupu. Potwierdza, co kupiliśmy, od kogo, kiedy i po jakiej cenie.

Pamiętajmy, że tak jak wszystkie artykuły nieżywnościowe książki czy przybory szkolne możemy reklamować na zasadach ogólnych. Zatem jeśli okaże się, że np. w zakupionym podręczniku brakuje kilku stron lub nie działa płyta,  to mamy prawo do reklamacji towaru w terminie dwóch lat od daty zakupu, przy czym należy mieć na uwadze, że wadę  (niezgodność) towaru należy zgłosić w przeciągu dwóch  miesięcy od jej wykrycia.

Warto też pamiętać, że zakup podręczników czy  przyborów szkolnych w promocyjnej cenie, nie oznacza utraty praw do reklamacji w przypadku wystąpienia wady. Towary kupione podczas obniżek, również podlegają reklamacji na tych samych zasadach. Reklamować możemy również kupowane w sklepie rzeczy używane – np. książki z ubiegłych lat.  Trzeba tylko pamiętać, że wówczas czas na reklamację może zostać ograniczony do roku.

autor: Wiesława Grochowska, Delegatura Inspekcji Handlowej w Siedlcach

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?