SPIN

VI Festiwal Teatrów Ulicznych “pod Niebem”

Aneta Borkowska poniedziałek, 2 września 2013, 10:38 Aktualnie, Kultura, Zapowiedzi kulturalne

7 września (sobota) już po raz szósty Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach zaprasza VI Festiwal Teatrów Ulicznych “pod Niebem”. Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem” to wydarzenie uzupełniające lukę w ofercie kulturalnej miasta – jedyna tego rodzaju inicjatywa w regionie.

Za jego pośrednictwem szerokie grono odbiorców ma kontakt ze sztuką ulicy, przez co również staje się jej aktywnym uczestnikiem. W tym roku czekają dla widzów 3 prezentacje.

Na początek o godz. 15:30 na Błoniach Siedleckich zagości Teatr Akt z paradą „Fu – Turyści”. To rodzaj happeningu, akcji plastycznej i przewrotnej zabawy z widzem. Wędrowcy spoglądający z góry na świat, zwolennicy przyszłości, negujący wszystko, co tradycyjne i logiczne, zwiedzają planetę Ziemia. Hałaśliwi, nieustannie ciekawi nowych doznań stanowią dziwaczną gromadkę w przestrzeni ulicznej. W swoje działania wciągają Ziemian, wzbudzając zdziwienie, bojaźń, czasem radość. Spotkania mają charakter interaktywny i spontaniczny. Parada o godz. 17:00 przeniesie się do centrum miasta.

O godz. 16. na Skwerze im. T. Kościuszki wystąpią aktorzy Teatru FANUM z Siedlec ze spektaklem „Europa” – 1000 lat historii Polski opowiedziane w niecałą godzinę: symbolami, muzyką, strojami, rekwizytami (scenariusz i reżyseria Grzegorz Jach). Teatr FANUM to młodzieżowy teatr profilaktyczny, który powstał w lutym 2008 roku, jako 6. w Polsce obsada spektaklu „Backout”. Założyła go grupa młodych ludzi z siedleckich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu siedleckiego, która postawiła sobie za cel szerzenie idei życia bez uzależnień wśród swoich rówieśników.

Największą atrakcją tegorocznego Festiwalu będzie spektakl „In Blue” (godz. 20.30) w wykonaniu Teatru Akt z Warszawy. To przedstawienie o lekkiej, niebanalnej formie, stanowiące połączenie teatru pantomimy, tańca, cyrku, teatru ulicznego i happeningu. Temat przewodni to podróż w krainę wyobraźni, w którą niespodziewanie wyrusza główny bohater. Fantazyjny świat wodny inspiruje do stworzenia wielu ciekawych wizualnie obrazów; czasem lirycznych, jak spokojna toń wodna, czasem plastycznych jak rwący strumień, a czasem gwałtownych, jak wzburzone morze. Środki wyrazu to: klasyczna pantomima, taniec z wielkimi pelerynami-skrzydłami, taniec z wachlarzami w ogromnych kulach, popis na podwieszonej szarfie i konstrukcji, taniec na szczudłach.

Współorganizator : Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.

Program VI Festiwalu Teatrów Ulicznych „pod Niebem”

Parada „Fu – Turyści” – Teatr AKT z Warszawy
godz. 15:30 – Błonia siedleckie ,
godz. 17. – Plac gen. Sikorskiego,

„Europa” Teatr Fanum z Siedlec
godz. 16. – Skwer im. T. Kościuszki,

„In Blue” Teatr AKT z Warszawy
godz. 20:30 – Plac gen. Sikorskiego

źródło: MOK (reklama)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?