SPIN

WUP Siedlce: Niższe pensje albo zwolnienia

Aneta Borkowska wtorek, 3 września 2013, 17:35 Siedlce

Przez miesiąc pracownicy siedleckiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie działali na nieco zmniejszonych obrotach. Dosłownie. Wszystkim zredukowano wynagrodzenia o 20 proc. zmniejszając jednocześnie czas pracy o ok. 2 godziny.  

Sytuacja w siedleckiej filii Urzędu jest taka jak w pozostałych filiach i samej centrali. Wszyscy zaciskają pasa, bo budżet województwa mazowieckiego ledwo dyszy:„janosikowe” płacić trzeba, a wpływy z podatku od mazowieckich przedsiębiorców są najniższe od lat. WUP to jednostka organizacyjna marszałka zatem, jak nas w niej przekonują, nie było wyjścia i plan oszczędnościowy trzeba było wprowadzić.

– Na czas od 1 do 31 sierpnia wprowadziliśmy redukcję wynagrodzeń o 20 procent przy zmniejszeniu czasu pracy o około 2 godziny – mówi Wiesława Lipińska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie i dodaje, że klienci jednostki nie poczuli różnicy. – Pracowaliśmy od godziny 8 do 16, ale pracownicy się wymieniali. Pracowali na przykład po 6,5 godziny. Mówiąc prost: mogliśmy chronić etaty przez takie jak te, czasowe rozwiązania, albo je likwidować. Zwolnienie to nie taka prosta sprawa a to wydawało się lepszym założeniem – dodaje.

Lipińska podkreśla, że w pierwszej połowie roku znacznie spadły wpływy podatkowe od mazowieckich przedsiębiorców i dochody samorządu województwa z tego tytułu należą do najniższych od 9 lat.
– Zarząd województwa zmuszony był do rozszerzenia planu oszczędnościowego i  zmniejszenia o 10 procent planu finansowego dla wszystkich jednostek samorządu. Nasz urząd musiał ograniczyć swój budżet i po analizach przygotowaliśmy odpowiedni plan. Od 1 września wszystko wróciło do stanu pierwotnego. Pracownicy dostają normalne wynagrodzenia – wyjaśnia rzeczniczka.

Czy w tym roku takie czasowe działania oszczędnościowe jeszcze się pojawią? Nie wiadomo. Wszystko będzie zależało od sytuacji finansowej Mazowsza.
– Formalnie plan oszczędnościowy był przewidziany do końca roku, ale te sierpniowe oszczędności pozwoliły na to, aby powrócić do sytuacji sprzed jego wprowadzenia – kończy Lipińska.

13 komentarzy

 1. czytelnik dodano 8 lat temu

  Jeśli klienci nie odczuli różnicy to oznacza,że jest tam "ileś"osób zbędnych..Poza tym jak mówi rzeczniczka dokonano znacznych oszczędności i wracają do stanu sprzed ograniczeń.
  Myślę(znając z grubsza zakres, działania urzędu),że ograniczenia mogłyby byc trwałe. Rozumiem,że nikt nie chce być zwolniony, mniej zarabiać, ale chyba też nie ma środków za płacenie tylko za przychodzenie do pracy

 2. katolik dodano 8 lat temu

  Podobno i w Katolickim Radio Podlasie zwolnienia. Odchodzą redaktorzy

  • dr dodano 8 lat temu

   tzn.?

  • Anonim dodano 8 lat temu

   Za mało miasto daje?

 3. qwe dodano 8 lat temu

  Nie odchodzcie!
  Kryzysu nie ma!
  A koniec roku bedzie wspanialy!

 4. siedlce dodano 8 lat temu

  Ale tam dyrektorem jest Piotr Karaś ( odwołany przewodniczący )
  http://wup.mazowsze.pl/new/?phtml=61044477
  Tak szybko zaatakowali w niego…???

 5. Michał 32 dodano 8 lat temu

  Urząd pracy daje pracę tylko urzędnikom tam pracującym. Kasy ,czasu i atłasu na takie urzędnicze twory.

 6. podczaszy dodano 8 lat temu

  Janosikowe winne? A może sposób zarządzania przez Wielkiego Księcia Mazowieckiego A. Struzika i całej jego kamandy z koalicji PO-PSL? 250mln janosikowego przy dochodach c. 2.5mld, a Wielki Książę z uporem maniaka od 2007 planuje budżet na 3mld. Kiedyś to się musiało rypsnąć.

 7. tranquillo dodano 8 lat temu

  Już nie czepiajcie się Karasia. Robi dobrą robotę. Całe województwo (jednostki podlegające Marszałkowi) zostało objęte obniżkami pensji. Jest to decyzja Marszałka, a nie Karasia. On też oddał 20% w sierpniu!

 8. m dodano 8 lat temu

  Janosikowe na Mazowszu w 2013r to nie 250 mln zł tylko 661. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Bogaci-zbyt-biedni-na-janosikowe-2750838.html

 9. tyron dodano 8 lat temu

  NIECH NAJLEPIEJ JESZCZE BARDZIEJ ZWIĘKSZĄ OPODATKOWANIE WSZYSTKIEGO […] !!! WPŁYWY DO BUDŻETU ZMNIEJSZAJĄ SIĘ PRZY WIĘKSZYCH PODATKACH ?? nie możliwe … a ten […] KACZYŃSKI PLANUJE PODATEK KARNY !! naturalna kolej rzeczy, przedisebiorcy kończą działalność albo uciekają do szarej strefy a te […] Z RZĄDU MYŚLĄ ZE IM PODATEK WIEKSZY TYM WIECEJ WPŁYWU DO BUDZETU, BANDA […] RZĄDZI TYM KRAJEM

  A JAK URZĘDASY NIE MAJA PRACY ALBO PENSJE IM UCINAJA TO MUSI BYĆ NAPRAWDĘ ŹLE

 10. Karol dodano 8 lat temu

  Błagam nie odwołujcie Karasia z WUP. Odwołali go z przewodniczącego RMS i to wystarczy. Skąd chłop będzie brał kasę na żel do sierści..

 11. ktoś, kto patrzy i widzi dodano 8 lat temu

  Do Karola.
  Jesteś bezczelny….. tyle w temacie.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?