SPIN

„Dość lekceważenia społeczeństwa”. Związkowcy jutro zaczynają protest

Beata Głozak wtorek, 10 września 2013, 23:01 Aktualnie

„Dość lekceważenia społeczeństwa” – pod takim hasłem odbędzie się w Warszawie seria wrześniowych protestów przeciwko polityce rządu. Akcja rozpocznie się jutro i potrwa przez cztery dni do 14 września. Z naszego miasta swoją obecność w stolicy zapowiedzieli członkowie: siedleckiego oddziału NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

– Chcemy w ten sposób pokazać swoje niezadowolenie z efektów sprawowania władzy i każdy pracownik z Siedlec, który chce głośno to powiedzieć jest zaproszony – mówi Sylwester Czyżyk, przewodniczący siedleckiej „Solidarności”. Na jutrzejszą pikietę do stolicy ma wyjechać około 150 osób.

Związkowcy domagają się zrealizowania 8 punktów z czego jak twierdzą zdecydowana większość dotyczy praw pracowniczych. Protestujący domagają się m.in. aby referendum ogólnokrajowe było przeprowadzane po zebraniu pół miliona podpisów i oczekują, że rząd wycofa się ze zmian w kodeksie pracy wprowadzających tzw. elastyczny czas pracy. Związkowcy chcą też likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych, żądają ograniczenia stosowania tzw. umów śmieciowych, zaprzestania likwidacji szkół i podwyższenia wysokości płacy minimalnej.

– Wyjazd będzie o godzinie 8 i liczymy na wsparcie mieszkańców – wyjaśnia Czyżyk. – Zacytuję na koniec słowa szefa „Solidarności” Piotra Dudy: Wstańcie sprzed telewizorów i zamiast pisać w internecie pojedźcie, zorganizujcie się – dodaje.

Jutro zostaną przeprowadzone pikiety przed 6 ministerstwami: zdrowia, transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, gospodarki, spraw wewnętrznych, skarbu, racy i polityki społecznej. Po ich zakończeniu uczestnicy przejdą pod Sejm RP, gdzie odbędzie się wspólna manifestacja. Od tego momentu rozpocznie też swoje funkcjonowanie miasteczko namiotowe, które będzie działało do 14 września. Czwartek będzie dniem eksperckim, w ramach którego odbędą się debaty a piątek przyjmie formułę dnia otwartego z wolną trybuną dla organizacji biorących udział w manifestacji. W sobotę w samo południe nastąpi kulminacja akcji i wielka ogólnopolska manifestacja „Dość lekceważenia społeczeństwa”.

– My jako grupa z regionu siedleckiego będziemy uczestniczyć w dwóch dniach: pierwszym i ostatnim – kończy Czyżyk.

4 komentarze

 1. bankier dodano 8 lat temu

  Ciekawe czemu zawsze najgłośniej i najmocniej krzyczą i protestują wszystkie grupy uprzywilejowane np nauczyciele, mundurowi, rolnicy, górnicy itd….?

 2. on dodano 8 lat temu

  Już raz rządy "S" dały nam chleba i ośmio- miliardową dziurę Bauca.

 3. czytelnik 2 dodano 8 lat temu

  Pan Czeżyk zapomniał powiedzieć,że 12 września w czwartek odbędzie się związkowa pikieta pod MEN , a potem debata oświatowa w miasteczku pod Sejmem.Zapraszamy serdecznie,wyjazd o 8.00 siedziba Solidarności ulica Świętojańska. Związkowiec

  • bankier dodano 8 lat temu

   Panie związkowcu – niech Pan powie otwarcie – "Jedziemy tam żeby dostać więcej kasy, która to kasę rząd ma zebrać od innych" – czytaj od tych płacących podatki? Czyli – "chcemy aby rząd zabrał więcej kasy pozostałym a dał nam". Niech ma Pan odwagę cywilną to powiedzieć. Bo nie zakładam, że wierzy Pan w to że ta kasa rośnie u premiera na paprotce w gabinecie a on wredny nie chce jej dać…. I żeby było jasne – nie głosowałem na PO i uważam ich za szkodników – ale to co proponują zz to katastrofa ekonomiczna.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?