SPIN

Siedlecki WORD: Nowy budynek, ale przepisy stare ZDJĘCIA

Aneta Borkowska czwartek, 17 października 2013, 23:36 Siedlce

Siedlecki WORD wydał ponad 4 mln złotych, aby dostosować swoje obiekty do nowych przepisów, ale ustawodawca zrobił mu psikusa i zmiany w przepisach wprowadził tylko częściowo. Obyło się jednak bez finansowych tarapatów.  

Zgodnie z wcześniejszymi planami w tym roku miały wejść w życie nowe przepisy dotyczące punktów karnych. Po zgromadzeniu więcej niż 24 kierowca miał nie tracić prawa jazdy, tylko trafić na specjalny kurs. To m.in. to skłoniło WORD do budowy nowego obiektu przy ul. Ziuty Buczyńskiej, bo w obecnej siedzibie przy ul. Składowej nie byłoby warunków do takich kursów. Z kolei nowe przepisy w egzaminie praktycznym na motocykl wymusiły budowę nowego placu manewrowego, który do tej pory Ośrodek wynajmował od PKS-u. Ostatecznie zmiany w sprawie motocykli weszły, a w sprawie punktów nie. Stanie się to za 3 lata. Przepisów nie ma, a budynek stoi.

– Odebraliśmy go 16 września – mówi Marek Kordecki, zastępca dyrektora WORD. – Myślę, że naprawdę jest się czym pochwalić, bo i jego wygląd jest przyjemny dla oka, i wyposażony został we wszystkie nowinki techniczne – dodaje.

Przestronny i nowoczesny

Budynek ma dwie kondygnacje. Na dole znajdują się pomieszczenia gospodarcze, serwerownia, łazienki, duży hol oraz garaż.

– Jest przestronna, wyposażona w alarm platforma dla osób niepełnosprawnych a także garaż, do którego w najbliższym czasie chcemy zakupić podnośnik dzięki, któremu sami będziemy mogli robić drobne naprawy – podkreśla Kordecki.

Na piętrze oprócz pomieszczeń biurowych, łazienek i holu znajduje się w pełni zautomatyzowana sala. Jak tłumaczy wicedyrektor każdy z wykładowców będzie mógł dostosować ustawienia do swoich potrzeb, czyli jednym przyciskiem przyciemnić światło, opuścić żaluzje czy ekran. Sala jest przystosowana dla 49 osób.

– Będziemy mogli w niej przeprowadzać egzaminy, wystarczy, że oba nasze budynki połączymy światłowodem co chcemy zrobić już na wiosnę – wyjaśnia Kordecki.

Teren znajduje się pod czujnym „wielkiego brata”. Na budynku zamontowano 6 kamer, a na placu są kolejne. Półhektarowy plac gdzie przeprowadzane są egzaminy na motocykle i samochody ciężarowe wyłożony jest kostką z odwodnieniem.

Bez finansowego dołka

– Egzaminy praktyczne na kategorię B nadal będą przy ulicy Składowej. Podobnie jak wykłady i egzaminy teoretyczne. Na razie nie zmieni się także siedziba dyrekcji – tłumaczy Kordecki. – Dopóki nie wejdą nowe przepisy nową salę będziemy próbowali wynajmować komercyjnie – dodaje.

Cała inwestycja zamknęła się w kwocie ponad 4,2 mln zł (2 mln 400 tys. za plac oraz 1 mln 800  tys. za budynek). Mimo że nie była ona pierwszej potrzeby to nie zaowocowała problemami finansowymi firmy.

– Plus jest taki, że już jesteśmy przygotowani na przyszłość. Udało nam się też wybudować ten obiekt za cenę niższą niż zakładaliśmy. I co najważniejsze z własnego budżetu. Gdybyśmy byli z kredytem na głowie mogłoby być różnie – tłumaczy Kordecki.

Warto jednak pamiętać, że lepsze warunki do zdawania egzaminów to jedno a nasze umiejętności to drugie.

16 komentarzy

 1. ODWOŁANY dodano 9 lat temu

  To tak jak zakup szybkiego pociągu z Włoch. Nie ma potrzeby ale mamy.

 2. gar dodano 9 lat temu

  No, no. 2,4 mln zł za plac manewrowy! A co nie stać nas? Róbta tak dalej. Pewnie to specjalistyczna kostka antypoślizgowa.

 3. klasyk dodano 9 lat temu

  To co wybudowane już będzie na lata aby zaraz nie sprzedali prywatnemu człowiekowi za 1 lub 2 miliony, bo to teraz tak w wielu sytuacjach wygląda. Jeśli chodzi o Włochy to naprawdę porażka przerażająca. Mam nadzieję, że w Siedlcach ten tok sprzedaży kraju nie będzie wyglądał.

 4. obserwator dodano 9 lat temu

  Mam pytanie czy Pan Jacek Kobyliński jako szef siedleckiego WORD-u istnieje? Wszystko na temat tej instytucji firmuje V-ce Prezes. Może prezes jest tylko wirtualny z rzeczywistą pensją?

 5. gar dodano 9 lat temu

  Kobyliński jeszcze szefuje, ale Kordecki znowu aspiruje na lidera PO i uprawia jak widać skuteczny PIR.

 6. podczaszy dodano 9 lat temu

  Wybudowanie czegoś, czego nie potrzeba? Toż to trąci niegospodarnością. Ach ta platforma to potrafi wybudować misia "na miarę naszych możliwości".

 7. Łebski dodano 9 lat temu

  Podczasu ty pilnuj lepiej swoich budowniczych, ratusza w marzeniach i realnych turbin z Pecu. Budynek Wordu się nie zmarnuje i jest wybudowany za gotówkę, a nie na kredyt. Word nie ma 286 milionów długu w odróżnieniu od miasta zarządzanego przez Kudelskiego i jego świtę emerytów 🙂

 8. Do Wszystkich dodano 9 lat temu

  Kordecki to PIR i ludzi swoich wycyckal. Szkoda bo miał wiernych sobie ludzi w tej Platformie, ale niczym nie różni sie od innych co tez widza tylko swój stołek, tylko blicht a reszta to poleps ale niedługo bo bez poparcia oni tez i jegogo wycyckaja.

 9. Jacek G. dodano 9 lat temu

  o zobaczcie Kordecki ma stołek i to dobry bo on jest z PO i co tutaj nie ma kolesiostwa, on z PO a przecież wszystkich z PO w Siedlcach i w kraju interesuja tylko stołki i kasa, a ludzie się nieliczą , ludzie będą potrzebni jak bedą wybory i wtedy jak będą chodzić po domach albo wreczać ulotki to tylko dać takiego czuba aż sie zwali w gacie.

 10. Marta dodano 9 lat temu

  Ja p**** Kordecki vice w WORD, o proszę jak kolesiostwo się wspiera bierny, ale wierny PO.

 11. do Jacka G. dodano 9 lat temu

  Zapomniałeś jeszcze o Narojku,też z PO,też dla kasy i też mierny ale wierny żołnierz.
  P.S kiedyś placowy,a Kordeckiego nie powinno być już w tej instytucji za jazdę"na podwójnym gazie".Pozdrawiam.

 12. Pan M dodano 9 lat temu

  Po co komu stawianie nowych obiektów WORDu jak zdających będzie mniej, gdyż kursanci z rejonów LLU będą zdawać sobie w Łukowie egzaminy, zamiast pchać pieniądze w Siedlcach 😉

 13. Do Pani redaktor Anety Borkowskiej dodano 9 lat temu

  Dwa dni temu wysłałem komentarz,który nie został opublikowany.Widzę,że nie zmieniła się Pani,jak ktoś napisze prawdę,to jest to politycznie niepoprawne.Nie dziwię się Pani,jest Pani między młotem a kowadłem.

  • Aneta Borkowska dodano 9 lat temu

   Myślę, że nie zna mnie Pan aby mówić cokolwiek o mnie to po pierwsze.
   Po drugie Pana jak i 10 innych komentarzy wpadło do SPAM, którego jest obecnie ponad 500. I naprawdę nie zawsze mam czas aby go przeszukać od razu i wyłapać zwykłe komentarze.
   Wystarczy poczekać odrobinę, albo napisać to po numerze IP go szybko ze SPAM wyłapię.

 14. ojojoj Narojek dodano 9 lat temu

  Narojek to POrażka.

 15. Marta dodano 9 lat temu

  ogladałam na stronie miasta przekazanie kluczy do mieszkań komunalnych i jestem w szoku. Zobaczcie gdzie się ustawia Karaś w pierwszym rzędzie obok Pana Przewodniczącego Niedziółki i Pana Prezydenta. Ot nie może się koleś pogodzić że nie jest Przewodniczącym Rad, wstydu nie ma za grosz. Tak samo było na uroczystościach Dnia Nauczyciela usadził się w I rzędzie żeby być widocznym dla fleszy i publiczności. No ciekawe gdzie teraz poleci. Karaś – chłopie nie masz klasy, brak ci kultury, małostkowość z ciebie wychodzi.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?