SPIN

Tablety zamiast karty choroby. Szpital się unowocześnia

Beata Głozak poniedziałek, 21 października 2013, 23:16 Siedlce

Koniec ze stertą dokumentów, koniec z kolejkami po odbiór wyników badań. Teraz lekarze szpitala miejskiego zamiast kart choroby w rękach dzierżyć będą tablety. Wszystko w związku z ustawą, która do 1 sierpnia 2014 roku nakazuje przejście z dokumentacji papierowej na elektroniczną.

– Ubiegaliśmy się o dofinansowanie i  uzyskaliśmy z Regionalnego Programu Operacyjnego z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych środki w kwocie około 2 milionów złotych – mówi Mirosław Leśkowicz, dyrektor SP ZOZ Siedlce. – Musimy zakupić komputery, programy komputerowe, serwery, które umożliwią nam przejście w pełną informatyzację – dodaje.

Szpital na chwilę obecną zakupił już 124 komputery, które zostały przekazane główne do poradni i szpitala. Wszystkie oddziały szpitala zostały także spięte światłowodem, aby informacje były przesyłane szybko i bezpiecznie.

– Poprawiło to komfort pracy w placówce. Lekarze mogą łatwiej i szybciej zapoznać się z uprawnieniami, refundacją leków – tłumaczy dyrektor. – Niedługo zostaną także zakupione tablety, którymi posługiwać się będą lekarze oraz pielęgniarki, które muszą wprowadzać dane do historii choroby pacjenta. Dzięki temu lekarze od razu będą mogli zajrzeć do wszystkich danych, nie będą przekopywać stosów papierów – dodaje.

Leśkowicz podkreśla, że zmiany odczują także pacjenci, którzy już nie będą musieli stać w kolejkach po odbiór wyników swoich badań.

– Pacjent dostanie skierowanie na badania, zjawia się na badaniach, a potem wraca do lekarza, który już ma jego wyniki – wyjaśnia Leśkowicz. – To będzie ułatwienie dla wielu pacjentów – dodaje.

W związku z projektem w szpitalu pojawią się także infokioski. Będzie w nich można uzyskać informację na temat świadczeń udzielanych przez placówkę oraz miejscach ich udzielania. To, zdaniem dyrektora, też rozluźni kolejki do recepcji.

7 komentarzy

 1. y. dodano 10 lat temu

  Teraz tylko wyszkolić 50% personelu z obsługi komputera i można działać 😉 Wiem co mówię, nie raz w ramach wizyty byłem pacjentem i HelpDeskiem w jednym ; )

  • do y. dodano 10 lat temu

   Wierz mi, że siedleccy lekarze są nieźle ogarnięci w nowinkach technicznych 😉

   • y. dodano 10 lat temu

    Część tak, część nie 🙂 Zależy od jednostki 😉

 2. Max dodano 10 lat temu

  Dobry krok w stronę nowoczesności, wygody i oszczędności czasu i pieniędzy.

 3. doktorek dodano 10 lat temu

  "Tablety" w znaczeniu "duże tabletki"?:)

 4. Dla chorych dodano 10 lat temu

  nic się nie zmieni, za to personel nie będzie się nudził. Będzie też wymówka: "wprowadzam dane".

  • Max dodano 10 lat temu

   za jakiś czas zmieni się dużo na lepsze, dokładnie tak jak w przypadku choćby powstania "bankowości elektronicznej"

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?