SPIN

Wystawa „Podlaski Przełom Bugu 2013″

Aneta Borkowska poniedziałek, 28 października 2013, 09:44 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

W czwartek (7 listopada) o godz. 18. w Galerii FOKUS odbędzie się otwarcie poplenerowej wystawy XVIII Międzynarodowego Pleneru Fotograficznego „Podlaski Przełom Bugu 2013”. Plener odbył się w dniach 2–7 czerwca w Janowie Podlaskim. Wzięło w nim udział 35 fotografów z Polski i Ukrainy.

Głównymi celami pleneru było:
– zebranie materiału fotograficznego do organizacji wystaw i wydania albumu ukazującego piękno przyrody i krajobrazów Nadbużańskiego Podlasia,
– promocja atrakcyjnych turystycznie, bogatych w zabytki kultury ziem nadbużańskich,
– wspieranie oraz promocja twórczości artystycznej w dziedzinie fotografii,
– wymiana doświadczeń twórczych i warsztatowych artystów z Polski i Europy.

Dolina Bugu jest ewenementem na skalę Europy, gdzie tej wielkości rzeki dawno zostały uregulowane. Bug pozostał dziki, ponieważ od wieków do dziś, na znacznych odcinkach, stanowi granicę państw. Zachował swój naturalny charakter – kręty bieg z licznymi zakolami, starorzeczami i bogatą roślinnością. Uroku rzece dodają nadbużańskie wioski, gdzie ciągle jeszcze przeważa tradycyjna zabudowa drewniana. Szeroki pas ziem nadbużańskich stanowi pogranicze etniczne.

Na terenach tych mieszały się wpływy wielu kultur, obyczajowości i religii wzajemnie na siebie oddziaływując, przenikając się i wzbogacając. Obok katolików i prawosławnych dawniej żyli tu muzułmańscy Tatarzy i Żydzi. Wśród zabytków sakralnych są piękne kościoły i cerkwie, synagogi i meczety. Nie brakuje także zabytków świeckich, świadczących o świetności tych ziem.

Wystawa czynna do 6 grudnia.

źródło: Andrzej Ruciński, MOK / zdjęcie Zbigniew Tomaszczuk (reklama)

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?